Tutuklu takası daha sonrası özgür kalan ABD’li basketbolcu Brittney Griner WNBA’e dönüyor

semaver

New member
Rusya ile yapılan tutuklu takası daha sonrası özgür bırakılan ABD’li basketbolcu Brittney Griner???????, bu dönem WNBA’de oynamayı planladığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan WNBA oyuncusu Griner, “Bir şeyi epey açıklığa kavuşturmak istiyorum: Bu dönem WNBA Phoenix Mercury için basketbol oynamayı düşünüyorum” diye yazdı.

ABD’ye döndükten daha sonra bir süre nezaret için kaldığı Texas askeri tesisindeki çalışana bu süreçte kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür eden Griner, “İnancımı korumak için derinlere indim ve ayakta kalmama yardım eden birçoğunuzun sevgisiydi. Kalbimin derinliklerinden, yardımlarınız için herkese teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

WNBA oyuncusu, ABD Lideri Joe Biden’a ve Dışişleri Bakanlığı’na da dayanakları için şükranlarını lisana getirdi.

ŞUBATTA MOSKOVA’DA TUTUKLANMIŞTI

Kariyerinde 8 sefer WBNA all-star pivotu seçilen ve 2 sefer Olimpiyat altın madalyası alan Griner, 17 Şubat’ta Moskova’da eşyalarının içinde kenevir yağı içeren elektronik sigara kutuları bulunması üzerine tutuklanmış ve 9 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Washington ile Moskova içindeki bağlantıların hassas olduğu bir periyotta yaşanan tutuklama memleketler arası bir husus haline gelmiş, ABD’li yetkililer bunu haksız bir gözaltı olarak değerlendirmişti.

Griner, iki ülke içindeki pazarlıklar kararında ABD’de tutuklu Rus silah tüccarı Viktor Bout ile yapılan takas kararı 9 Aralık’ta ABD’ye getirilmişti.

Tehlikeli bir mahkumu Rusya’ya geri göndermekle sonuçlanan” takas, ABD’de Cumhuriyetçiler tarafınca eleştirilmişti.