TOO PERSONAL’İN BİRİNCİ İLERİ DÖNÜŞÜM KOLEKSİYONU

Musa

New member
Moda kesiminde sürdürülebilir, sorumlu ve etik üretim için kusursuz bir seçenek olan ileri dönüşüm anlayışından yola çıkan ve dünya kaynaklarını muhafaza fikriyle doğan Too Personal

Too Personal, derinlerinde dünyayı kurtarma fikri yatan bir fikirden yola çıkıyor; kaynaklarımızın hoyratça kullanıldığı ve giysi markalarının süratli modanın büyük bir kesimi haline dönüştüğü, tüketim üzerine konseyi günümüz dünyasına yeni bir seçenek sunuyor ve ileri dönüşüm yolunda kıymetli bir kapı aralıyor. Tüketimin tamamlandığı düşünülen sürecin akabinde atık olarak kabul edilen eserin, bir daha fonksiyonel hale getirilmesi yardımıyla “ileri dönüşüm” ismini alan ve esere bir daha kıymet kazandıran üretim modeli, Too Personal markasının kuruluş hedefi oluyor ve bu fikri benimseyen, zararın bir kesimi olmaktan kaçınan bir kitleye hitap ediyor.

Zararları görmezden gelinerek klasikleşen “al-kullan-at” modeline katkıda bulunmayı reddeden Too Personal, ileri dönüşüm modeli yardımıyla döngüsel iktisadın gelişmenine katkıda bulunuyor. Hali hazırda tüketim döngüsüne girmiş olan malzemeleri her seferinde tekrar kullanarak, evvelkinden farklı bir maksada hizmet eden eserler elde etmesinin yanında, üretimde oluşan maliyeti el emeğine odaklı hale getiriyor. Doğal kaynakların kullanmasını azaltarak korunmasına dayanak olan Too Personal, daha evvel mamüllerini satın alan müşterilerine bir daha kendi çatısı altında, bu kere geri dönüştürme imkanı sağlıyor, ambalaj ve etiketlerinde de atık üretimine niye olmadan ömür döngüsünde gözetilen yararın sürdürülebilir ve kalıcı olmasını sağlıyor.

Too Personal’ı özel kılan bir öteki özelliği ise, üretimde bayan emeğinin bilhassa ön planda tutulması oluyor. Markanın ileri dönüşümlü tüm giysileri bayanlar tarafınca tasarlanıyor, dikiliyor ve işleniyor. Too Personal, bayan istihdamına yarar sağlarken, en büyük gücünü marka bünyesinde çalışan bayanlardan alıyor. İleri dönüşüm yardımıyla etrafa sağlanan katkının yanındaki en kıymetli hedef, bayan komünitesinin büyümesi ve bu fikrin benimsenmesi olarak şekilleniyor. Too Personal, markaya ve ileri dönüşüme katkı sağlayabileceğini düşünen tüm bayanlarla çalışmaktan memnunluk duyacağını bir davet niteliğinde lisana getiriyor.

Sürdürülebilir, sorumlu ve etik üretim için harika bir seçenek olan ileri dönüşümlü moda markaları içinde yerini alarak üretim süreçlerindeki israfı en aza indiren Too Personal, sırf ileri dönüşüm ile hayata geçirilmiş 14 kesimlik bir koleksiyon ile karşımıza çıkıyor. Tüketim odaklı ve alternatifli vücut çeşitliliğinin tersine; koleksiyon, müşterilerine her eserden tek vücut sunuyor ve her dönem değişen, alışılagelmiş periyotlarda satışa sunulan koleksiyonlar yerine ileri dönüşüm dönemlerine göre güncellenebilecek bir eser seçkisi vadediyor. Too Personal stratejisine ve gözettiği yararlara uygun olarak; etiketlerini ve ambalajlarını, değerlendirdiği atık kumaş modüllerinden ve yine kullanılabilir biçimde üretiyor. Ek atık çıkmasına niye olmadan üretilen etiket ve eser paketlerinin üzerinde elde işlenen punch nakış bilgileri bulunuyor.

Eski olarak bedellendirilen giysi koleksiyonlarının modüllerine bir daha hayat veren ve ömürlerini kıymetli ölçüde uzatan Too Personal, sürdürülebilirliği destekleyen lokal ve global çapta markalar ile iş birlikleri yapma amacına odaklanıyor. Döngüsel iktisada katkıda bulunmayı değerlendirebilecek her kişi ve markayı, ortaya çıkardığı koleksiyonlardan alışveriş yapmanın yanı sıra; kullanılmayan kıyafetlerini bağışlamaya davet ediyor.