Sinek balıkçılığı dünyasının yıldızı Dave Whitlock 88 yaşında öldü.

semaver

New member
1960’ların sonunda ana mesleği sinek avcılığı yapmaya karar verdi.

2019’da Tulsa World gazetesine “İşte o zaman Dave Whitlock oldum” dedi.

Kariyerinin geri kalanında balık tuttu, resim yaptı, eskiz yaptı (insan değil balık), öğretti ve Dave’s Hopper, NearNuff Crayfish, Diving Frog ve Whitlock’s Gorilla Damsel yusufçuk gibi renkli isimler taşıyan kravatlar tasarladı.

Trout dergisinden Bay Deeter, “Ülkede Dave Whitlock’un dokunmadığı tek bir fener olduğunu sanmıyorum,” dedi. “Sinek kutularımıza bakarsanız onun tasarladığı bir sinek bulacaksınız.”

Bay Whitlock, eski Başkan Jimmy Carter’ın An Outdoor Journal: Adventures and Reflections (1988) adlı kitabını resimledi ve Dave Whitlock’s Guide to Aquatic Trout Food (2007) ile Trout and Their Food: A Compact Guide for Fly Fishers kitaplarını yazdı. Ayrıca eşiyle birlikte yazdığı Artful Profiles of Trout, Char ve Salmon and the Classic Flies That Catch Them (2020) resimlerini yaptı.

Bay Whitlock, karısına ek olarak oğlu Allen tarafından hayatta kaldı; üvey kızı Jessica Capps; üvey oğlu Nicholas Langevin; ve bir torun. Patricia Davis ile evliliği boşanmayla sonuçlandı. Diğer oğlu Joel 1986’da öldü.

Bay Whitlock kendini bir balıkçı ve sanatçı olarak tanımladı. Sözlü geleneğe göre 20’li yaşlarının başında, bir Montana deresinde balık tutuyordu ve burada kristal berraklığında suda yüzen alabalık görüntüsü karşısında büyülenmişti. Ertesi yıl, onları su altında sanatsal konular olarak gözlemleyebilmek için yanında bir şnorkel maskesi getirdi.

“Biliyor musun,” dedi, “berrak bir nehirde su altına girdiğinizde ve bitki örtüsünü, ışığı, baloncukları, balıkları ve nehirde hareket eden her şeyi gördüğünüzde, bizim havadaki her şeyi gördüğümüz yerine, bu başka bir dünya gibi.”

“Bunu gördüğüm an, ‘Boyamak istediğim şey bu’ dedim. İnsanlara bu diğer dünyayı göstermek istiyorum.’”