Sadaret nedir Osmanlı ?

Zakariya

Global Mod
Global Mod
Osmanl Imparatorlugu'nun yonetim sisteminin onemli bir parcas olan Sadaret, Sultann ic ve ds siyasal islerinin yurutulmesi icin kurulmus bir kurumdu. Osmanl Imparatorlugu'nun en ust duzey yoneticisi olan Sadaret, Imparatorlugun butun kurumlarnn birbirleriyle iliskilerini de yonetiyordu. Osmanl Imparatorlugu'nun yonetim sistemine baktgmzda, Sadaret'in ne kadar onemli ve etkin bir rol oynadgn gormekteyiz.

Sadaret Nedir?

Sadaret, Osmanl Imparatorlugu'nun yonetim sisteminde cok onemli bir kurumdur. Sadaret, Sultann yonetim sistemine katkda bulunan ve Imparatorlugu yoneten en ust duzey yoneticiydi. Butun kurumlarn birbirleriyle iliskilerini ve kurumsal iletisimin kontrolunu ustlenen Sadaret, Imparatorluk'un yonetiminde cok onemli bir rol oynuyordu.

Sadaretin Gorevleri

Sadaret, Sultann her konuda kararlarnn verilmesinden tum ic ve ds siyasal islerin yurutulmesine kadar, cok genis bir konu alannda calsyordu. Sadaret, Osmanl Imparatorlugu'nun butun kurumlarnn birbirleriyle iliskilerini, Imparatorlugun ulkeleri arasndaki iliskileri, Sultann karar ve yonetim sistemini, kurumsal iletisimi ve ulke icinde yasanan sosyal sorunlarn cozumunu yonetiyordu.

Sadaretin Yaps

Sadaret, Sultann ust duzey yoneticisidir. Sadaret, Sultann ic ve ds siyasal islerinin yurutulmesi icin gorevlendirilmis olan bir kurumdu. Sadaret, Sultann en yakn cevresi olarak kabul edilirdi. Sadaret, Istanbul'daki Saray'a bagl olarak calsrd. Sadaret, Sultann ust duzey yoneticilerinden olusan ve cogunlukla gorevlerin yurutulmesi icin atamalar yapan bir kurumdu.

Sadaretin Onemi

Sadaret'in Osmanl Imparatorlugu'nun yonetim sistemindeki onemi cok buyuktur. Sadaret, Sultann ic ve ds siyasal islerinin yurutulmesi icin kurulmus en ust duzey bir kurumdu. Sadaret, Imparatorlugun butun kurumlarnn birbirleriyle iliskilerini de yonetiyordu.