Padres'li Robert Suarez neden hızlı toplara spam yapıyor ve neden smaçörler hâlâ onlara vuramıyor?

semaver

New member
SAN DIEGO — Kyle Higashioka, yedi sezonu Aroldis Chapman, Gerrit Cole ve nadir silahlara ve sıra dışı hıza sahip diğer atıcılar için kendi sahasının arkasında çömelerek geçirdi, ancak Padres'teki ilk sezonunda tecrübeli yakalayıcı, gerçek bir atıcının hissettiği hislere hayret etti. anomali.

San Diego'nun yumuşak dilli, sert atış yapan oyuncusu Robert Suarez, büyükler liginde hiçbir atıcının olmadığı kadar sıcakla başa çıkıyor. Kombine hızlı top kullanımı geçen sezona göre neredeyse yüzde 30 arttı. Zamanın yüzde 80'inden biraz fazlasında, saatte ortalama 98,5 mil hıza ulaşan dört koltuklu aracına bindi. Atışlarının neredeyse yüzde 11'inde platinini (ortalama 97,9 mil/saat) karıştırdı. Geçtiğimiz ay sekiz maçlık dikkat çekici bir seride Suarez art arda 79 hızlı top attı.

İki Güney Kaliforniya yerlisinin New York Yankees'te batarya arkadaşı olmasından on yıldan fazla bir süre önce Cole'a karşı hazırlık topu oynayan Higashioka, “İnsanlar bunu lisede bile yapmıyorlar” dedi. “Oldukça çılgınca.”

33 yaşındaki Suarez'in böyle bir yaklaşımla sınırlı bir başarıya ulaşması daha da tuhaf olurdu. Ancak Venezüellalı sağ elini kullanan oyuncu ne inatçı ne de hayal gücünden yoksun. Suarez, 16 maçta 0.52 ERA elde etti. Padres'in diğer açılardan sallantılı olduğu bir alanda, tamamlanan maçlarda (16), kurtarışlarda (12) ve üçten fazla kurtarışta (üç) birinci lig liderliğini paylaşıyor. Rakipler onun artı değişikliğine karşı 0,250 (4'e 1) ve dört koltukluya karşı sadece 0,093 (4'e 4) vuruyor ki bu da ağır kullanımı haklı çıkarıyor.

Los Angeles Dodgers menajeri Dave Roberts, “Onun hissi, özellikleri var ve bölgenin zirvesine ulaşıyor” dedi. “Ne olacağını biliyorsunuz, ancak vurucuların (vurucuların) çoğu buna ayak uyduramıyor. Onun maça gelmesini sevmiyorum.”

Yaygın olarak görülen bir hızlı top neden bu kadar vurulamazdı?

Suarez yakın zamanda takım tercümanı Pedro Gutiérrez aracılığıyla şunları söyledi: “Ruben Niebla (Padres atış antrenörü), özellikle dönüş hızı olmak üzere her türlü analizi sahalarıma uygulamamda bana çok yardımcı oldu.” “Biraz daha fazlasını yapmamı sağladı.”

Cumartesi günü, Suarez'in Dodgers'a karşı mükemmel bir vuruşla 11 dörtlü, iki platin ve başka hiçbir şey atmasından saatler sonra, Niebla daha ayrıntılı olarak açıkladı.

Niebla, San Diego'nun kendisini 2021 sezonunun ardından Japonya'nın en iyi profesyonel liginden almasıyla birlikte Suarez'in spin verimliliği konusunda pratik bir anlayış kazandığını söyledi. Yasaklanmış yabancı maddelerin yardımı olmadan ham dönüş hızını önemli ölçüde artırmanın kanıtlanmış bir yolu olmasa da Suarez, harekete katkıda bulunan dönüşü ölçen bir Statcast ölçümü olan aktif dönüşe sahip, yüzde 93,7'lik dört koltuklu aracında 2022'de aktif dönüş oranı 95,9'a çıktı. bu sezon yüzde yüzde. Roberts'ın bahsettiği “seyahat”, 2023'ün sonundan bu yana alanın neredeyse bir inçlik ortalama dikey hareket kazandığını gösteriyor.

Niebla, “Topun içinde biraz fazla çalışmaya başlarsa, dört koltuklu aracı koşmaya başlar ve dönüş verimliliğini kaybederiz” dedi. “Eğer biraz kesilirse dönüş verimini kaybederiz. Şu anda tıklıyor gibi görünüyor. Metrik olarak konuşursak, topun arkasında ve gerçekten saf geri dönüşü alıyor.”

Robert Suarez'in bu sezon attığı şutların yüzde 90'ından fazlası hızlı toplardı. (Tim Nwachukwu/Getty Images)

Suarez'in performansını ayarlamak çok önemliydi. Bahar antrenmanının başlangıcında Niebla, atıcının alt yarısını tümseğin aşağısına doğru hareket ettirdiğini, ancak aynı zamanda üst vücudunun “biraz geride kaldığını” fark etti. Suarez, Kaktüs Ligi'ndeki ilk maçında zorluk yaşadı, ancak o ve Niebla bu sorunu çözmeye çalıştı. Niebla, Suarez'in Arizona'daki son bahar maçına kadar yedeğin zamanlamasının mükemmel olduğunu hissetti.

Niebla Cumartesi günü Petco Park'ta şunları söyledi: “Kore'ye gittiğinde bile (sezon açılışında Dodgers'a karşı)… hâlâ biraz gergindim ve o zaman da iyiydi” dedi. “Sonra buraya geldi. Ve sonra sen sadece takip et; ben sadece takip ediyorum. Ama şimdilik onunla konuşmak zorunda olmadığım için bunu oldukça kolay buluyorum. Tıpkı 'Ritim içindesin' gibi. Ona ritimde olduğunu bile söylemiyorum.”

Higashioka, 2010 yılında Petco Park'ta Tony Gwynn Jr.'a saatte 105,8 mil hızla atılan en hızlı top atışıyla Guinness Dünya Rekorunu hala elinde bulunduran Chapman ile altı sezon oynadı. Higashioka, “Oldukça güçlü” dedi. “Öte yandan, Suarez'in, her şeyi bitirmek için tüm gücünü kullandığını söyleyebiliriz.”

Padres'in başlangıç yakalayıcısı Luis Campusano, “Bazen” dedi, “neredeyse eldivenime ışınlanıyor.”

Suarez'de vakit geçirenler aksini söylüyor.

Roberts, “Gerçekten iyi bir komuta sahibi” dedi.

Higashioka, “İlk boğa güreşini yakaladığımda komuta hayran kaldım” dedi. “Neredeyse mükemmeldi. Ortalamanın üzerinde bir kontrolle 100 atış yapan bir adam için bunun oldukça özel olduğunu düşünüyorum.”

“100'e ulaşma yeteneğinin yanı sıra 100'e ulaşma yeteneğinin de bir kombinasyonu var; bu adam onu bölgenin en üstüne koyar ve sonra bölgenin dış yarısına gider ve aniden iki koltuklu bir araç haline gelir ve onları kilitleyebilirsiniz. yukarı,” dedi Niebla. “Sanki 'Kahretsin, bu muydu, yoksa diğeri miydi?'”

Art arda 79 hızlı top koşusu sırasında Suarez, 74 dörtlü ve beş platin attı. Hiçbir koşuya, iki tekliye ve iki yürüyüşe izin vermedi. (Bu sezon Suarez'e karşı oynanan tek koşu, Michael Conforto'nun tek başına home run yaptığı 28 Mart'ta gerçekleşti.) Yalnızca beş vuruş kaydetti, ancak sürekli olarak zayıf temas kurdu ve atışlarının hızını değiştirerek vurucuların dengesini bozdu.

Art arda 40. ya da 50. hızlı top atışında Suarez'in takım arkadaşlarından bazıları kendi aralarında konuşmaya başladı: Başka bir şey olmuştu.

Higashioka, “Sanırım herkesi izliyorduk” dedi. “Aslında başka hiçbir şey atmadığını fark ettik ama yine de üstünlük sağladı. Oldukça güzeldi.”

“Hızlı topun çok kullanıldığını biliyorum ama bu onun en iyi silahıydı. BT Dır-dir Suarez'in ikinci arkadaşı Campusano, 22 Nisan'da Coors Field'daki maçtan önce “En iyi silahı” dedi. “Yani eğer her şeyi bir kenara bırakırsanız, bu gerçekten çok daha etkili hale getiriyor. Birisi bu konuda iyi olduğunu kanıtlayıncaya kadar bunu kullanacağımdan oldukça eminim.

“100’lerin geldiğini biliyorsunuz. Sadece bunun nereye varacağını bilmiyorsun.”

Robert Suárez saatte 160 kilometre
⛽
⛽
pic.twitter.com/ZMSQtDHInk

— Rob Friedman (@PitchingNinja) 7 Mayıs 2024
Elbette ihtiyatlı bir rakip asla çok fazla şey açıklamaz. Campusano'nun konuşmasından birkaç saat sonra, yakalayıcı, Suarez'in üst üste 80. hızlı topu yerine 1-2'lik bir değişiklik istedi. Sean Bouchard faul yaptı. Ardından bir sonraki atışta Colorado Rockies'in dış saha oyuncusu ikiye katladı.

Bu, Suarez'in bu sezon hızlı topuyla yaşadığı tek ekstra taban vuruşuydu. Şimdi, üç hafta sonra hala aynı. Suarez de bu sahanın kullanımını artırdı. Mayıs ayında şu ana kadar dört koltuklu aracı neredeyse yüzde 90 oranında fırlattı. Hitters bu ay onlara karşı 14'e 0.

Suarez'in maçlar arasında değişimleri ve kesici/kaydırıcısı üzerinde çalışmaya devam ettiğini söyleyen Niebla, “Sanki benim gücüm bu” dedi; bu, bu yıl hiçbir maçta yapmadığı bir adımdı. “Bunu bir rahatlama olarak kullanmalısın.”

2008'de saha takibi dönemi başladığından bu yana, yalnızca bir düzine atıcı sahalarının en az yüzde 90'ına (toplamda en az 500 atış) dörtlü, platin veya kesici fırlattı. Tüm zamanların en iyi kapatıcısı olarak kabul edilen Mariano Rivera yüzde 98,5 ile zirvede yer alıyor; Ünlü kesicisi bu aralıktaki atışlarının yüzde 87,6'sını oluşturuyordu.

Son 16 sezon boyunca hiç kimse yüzde 86,7'den fazla dörtlü veya platin fırlatmadı. 2024'te Suarez (büyük lig kariyerinin yüzde 68,3'ü) yüzde 91,3'te. Bu sezon kesici olmayan hızlı topları daha sık atan tek atıcı, eski Padres yardımcısı Tim Hill'dir ve solak oyuncunun ortalama dört koltuklu oyuncusu, saatte en az 100 mil hızla 13 atış yapan Suarez'den 8 mil / saat daha yavaştır.

Rakibin ayarlamaları veya diğer faktörler Suarez'in hızlı topa olan aşırı bağımlılığını geri çevirmesine neden olabilir. Şu anda, bir sonraki hız dışı atışının ne zaman geleceğini kim bilebilir: Beyzbolun daha otomatik kapatıcılarından biri, 32 hızlı top attıktan sonra Pazar günü girdi.

(En üstteki fotoğraf: Robert Suarez: Michael Reaves / Getty Images)