Kars’ta kar yağışı tesirli oldu

Zakariya

Global Mod
Global Mod
Türkiye tarihinin en sert kışlarından birini geçirdi.

Nisan ayının yarılanmasına karşı hala soğuk ve karlı yağışın tesirinde çıkamayan ülkemizde bilhassa doğu vilayetlerinde kar tesirli olmaya devam ediyor.

Kar kalınlığı 20 cm’yi geçti

Kars’ta gece başlayan ve lapa lapa yağan kar, vatandaşları şaşırttı. Kente kar kalınlığı 20 santimetreyi geçerken, birfazlaca köy yolu da ulaşıma kapandı.

Batıda insanların Ege’de denize girmeye başladığını tabir eden İtimat Öztürk, “Nisan’ın ortasında kar kürüyoruz. Millet Ege’de denize giriyor. Ben de burada kar kürüyorum” dedi.

“Nisanın ortasında birinci sefer görüyorum”

Kar yağışının çiftçileri güç durumda bırakacağını belirten Mehmet Aşasın, “Nisan’ın ortası birinci kez görüyorum. Bu kar akşam yağmaya başladı ve arabayı dışarıda bıraktım otomobil çalışmadı. Sahiden manzara olarak fazlaca hoş, ancak bizim çiftçimiz için doğu için uygun değil bu kadar kar, artık çift vakti biliyorsunuz” diye konuştu.

Kentte yağan kar vatandaşları da hazırlıksız yakaladı. Sabah erken saatlerde işlerine giden vatandaşlar kaldırımlarda yürümekte zorlanırken, iş yerlerini açan vatandaşlarda kar kürüdü.

Meteoroloji uyarmıştı

Öte yandan İHA’nın haberine nazaran Meteoroloji 12. Erzurum Bölge Müdürlüğü’nce kar ve don uyarısı yapılmıştı.

Meteoroloji 12. Erzurum Bölge Müdürlüğü’nden yapılan ikazda, “Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla bir arada Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan vilayetlerinde hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (10-15 derece) azalması bekleniyor.

Ülkemizin büyük bir kısmında görülmesi beklenen yağışların ise yüksek bölümler başta olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar halinde olacağı kestirim ediliyor.

12 Nisan 2022 Salı günü birinci saatlerden itibaren bölgenin yükseklerinde zirai don tehlikesi bulunmaktadır. 17 Nisan 2022 Pazar gününe kadar görülmesi beklenen zirai don tehlikesine karşı ziraî faaliyetlerle uğraşan vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları, kendi bölgeleri için meteorolojik rapor ve ikazları dikkatle takip etmeleri değer arz etmektedir”
tabirlerine yer verilmişti.