İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü İle İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü içinde ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ İmzalandı

accur

New member
İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ile İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen ‘Eğitimde İşbirliği protokolü’ imza merasimine, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, AFAD Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karagöz katıldı.

‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ ile İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) içinde afet farkındalık eğitimleri ile afet ve acil durum idaresi faaliyetlerine ait iş birliği çerçevesi belirlendi. bu biçimdece İzmir ili seviyesinde afet ve acil durum farkındalığının arttırılarak afet risklerinin azaltılması başta olmak üzere afet öncesi, sırası ve daha sonrasında yürütülecek çalışmalarda taraflar içinde yapılacak iş birliği ve uyum temelleri belirlendi. Kelam konusu protokol ile okulların yürüteceği afet ve acil durumlara ait eğitim, aydınlatıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin desteklenmesi, ulusal ve mahallî seviyede afet riski azaltma, planlama, müdahale ve okulların idari takımları, öğretmenleri ile öğrencileri de içerecek biçimde tüm ögeleriyle bilgilendirmek ve sürece katkı sunmalarını teşvik etmek hedefleniyor. Protokol kapsamında hayata geçirilmesi planlanan bir başka çalışma da istekli öğretmenlerden oluşacak ‘Arama Kurtarma Ekibi’ kurulması. Bu kapsamda afet ve acil durumlarda nazaranv almak isteyen istekli öğretmenlere eğitimler verilmesi planlanıyor.

Ayrıyeten görsel, işitsel ve dijital ortamda yapılan yayınlar ile eğitim ve başka faaliyetlerde okulların bilgilendirilmesi çalışmalarında kurumların birbirlerini desteklemesini sağlamak da planlanan çalışmalar içinde yer alıyor.

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, protokolün hayırlara vesile olmasını diledi. Yentür, AFAD ile planlanan çalışmaların İzmir’de afet ve acil durumlara karşı öğrencilerin ve öğretmenlerin bilinçlenmesine büyük katkı sunacağını kelamlarına ekledi. ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’nün güzel olmasını temenni eden İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, bu kapsamda planlanan çalışmaların yaygınlaşarak devam etmesini diledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı