”Hastanız var ise en büyük destekçiniz Büyükşehir”

accur

New member
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yatalak ve bakıma muhtaç hasta yakınları konusunda eğitimli ve tecrübeli hemşireler tarafınca ‘Hasta Refakatçi Eğitim” hizmeti sunuyor. Eğitimler hem teorik tıpkı vakitte uygulamalı olarak vatandaşların kendi konutlarında gerçekleşiyor. Yaklaşık 3 yıldır yatalak kayınvalidesine hizmet alan Reyhan Akbaş, daha evvel de kayınpederinin 3 yıl boyunca yatalak olarak ömrünü geçirip merhum olduğunu aktardı. Akbaş, artık de beynine pıhtı atması kararı yatalak kalan 87 yaşındaki kayınvalidesi Sümran Akbaş’a Büyükşehir Belediyesinin nasıl hizmet sunduğunu anlattı. Akbaş, ‘’Rahmetli babama hizmet verdiniz, artık de yatalak anneme. Hem Hasta Nakil Ambulansı, hem Konutta Bakım hizmeti tıpkı vakitte Hasta Refakatçi Eğitimi. Bu hizmetleri bize sunanlara hayli teşekkür ediyorum. Güzel ki varlar. Âlâ ki bize bu hizmeti sunuyorlar’’ dedi.

HASTA BAKIMINDA EN BÜYÜK DAYANAĞI BÜYÜKŞEHİR SAĞLIYOR

Büyükşehir Belediyesinden Hasta Refakatçi Eğitimi, Hasta Nakil Ambulans hizmetlerinden tutunda Konutta Bakım, Hasta Karyolası hizmetine kadar bir epeyce hizmeti aldıklarını belirten Reyhan Akbaş, ‘’Zor bir müddetç, büyük bir bebeğiniz var üzere oluyor. Bu bebekle yemeğinden tutun her şeyi ile ilgilenmeniz gerekiyor. örneğin mama ile karnından besliyoruz. Gençlik süreksiz, bizde onlar üzere olacağız. Maalesef ki ömrün büyük bir gerçeği bu. Vakit ortasında bunları unutuyoruz. Tahminen hiç bizim başımıza gelmeyecek üzere geliyor. Bizde yatağa bağlı hasta birey olacağız, kim bilir. Allah tabi kimseyi bu duruma düşürmesin lakin en azından bizim gerimizde bir dayanak var, bize sahip çıkacak beşerler var, işimizi hafifçeletenler var. Bu manada hastamıza bakarken bize en büyük takviyesi Büyükşehir sağladı’’ tabirini kullandı.

EĞİTİM HİZMETİYLE ŞUURLU OLMAMIZI SAĞLIYOR

Büyükşehir Belediyesinden Hasta Bakımı Refakatçi Eğitimi aldıklarını aktaran Reyhan Hanım, ‘’Yatalak olan annem ve hasta bakımı, refakati konusunda eğitime geliyorlar onlar bize her şeyi öğretiyor. Eğitimde hastanın yatakta uzun mühlet yatmasından oluşabilecek bası yaralarının engellenmesi, paklık gereksinimlerinin, cilt ve perine bakımının öğretilmesi, beslenmesinin ve ilaç kullanmasının düzenlenmesi, fizikî antrenman yaptırılması ve ruhsal dayanak sunulması üzere birfazlaca başlıkta eğitim veriyor. Sıkıntı bir devir geçirdik, babam da yatalaktı. 3 ay evvel babamı kaybettik. 2 hastaya bir arada bakıyorduk. Kolay değil lakin özveriyle sevgiyle bakılmaları değerli. Sevgi ile bakıldıklarında onlarda memnun oluyor. Gelin kayınvalide değil de anne kız üzere olduk ben onun kızı oldum evladı oldum. Ben çok memnunum bu hizmetleri aldığım için epey teşekkür ediyorum’’ dedi.

HASTA NAKİL AMBULANSI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yatalak ve yürüyemeyecek biçimdeki hastaların sıhhat kuruluşlarına, oradan da konutlarına nakledilmelerini sağlayan Hasta Nakil Ambulans Hizmeti 7 gün 24 saat hizmet vermekte. Ambulans hizmetinden faydalanan Reyhan Hanım, ‘’Hasta Nakil Ambulansı konutumuza geliyor. Kapımızdan bizi alıp hastaneye bırakıyor, hastanede işimiz bittiği vakit bizi konuta bırakıyor’ diye belirtti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hasta Nakil Ambulans Ünitesinden hastane randevuları gidiş ve dönüş olmak üzere, en az 24 saat öncesinden Büyükşehir 153 sınırına bildirilmesi gerekiyor.

KONUTTA BAKIM

Annesi ve babası yatalak olduktan daha sonra ‘Evde Bakım’ hizmetinden de faydalanan aile, ‘’Gelen arkadaşlar bize epey yardımcı oluyor. Hastamızın şahsi paklığını de yapıyor ve özveriyle işlerini yapıyorlar. Benim işimi o kadar kolaylaştırıyorlar ki. Onlar annemi banyoda yıkarlarken, ben yatağını hazırlıyorum. Sıkıntı mu sıkıntı, konutta kocaman bir bebeğimiz var. Her şeye gereksinimi var. Altını değiştirmesem, niçin değiştirmedin diyemez. Bütün gün o biçimde kalabilir. Her şeyiyle bizlere muhtaç. Evvel Allah (cc) bana sıhhat versin. Ben sağlığımla birlikte anneme bakayım. Ayrıyeten bu hizmeti bizlere verenlere epeyce teşekkür ediyorum. Güzel ki varlar. Âlâ ki bize bu hizmeti sunuyorlar’ kelamlarıyla hislerini aktardı.

BİLGİ İÇİN 153

Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sıhhat İşleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen hasta bakımı refakatçi eğimi; Kocaeli’nde ikamet eden, rastgele bir hastalık kararında yatağa bağımlı bakıma muhtaç duruma düşen hastaların bakım, şahsi hijyen, ilaç kullanması üzere mevzularında dayanak olmak hedefiyle gerçekleştiriliyor. Eğitim programını talep eden vatandaşlar 153 numaralı Davet Merkezinden bilgi alabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı