Formula 1 tartışma bulutundan öylece çıkamaz ve çıkmamalı da

semaver

New member
Formula 1'deki en önemli hikayelerle güncel kalın. Giriş yapın Prime Tire bültenini her Salı ve Cuma gelen kutunuza almak için.

JEDDAH, Suudi Arabistan – Christian Horner, “harekete geçmenin” ve odağı Formula 1'in pistteki aksiyonuna döndürmenin zamanının geldiğine inanıyor ve “odak ışığının burada olması gerektiğini” söylüyor.

Ancak Red Bull Racing'in takım patronuna yönelik uygunsuz davranışlar ve FIA ile ilgili pist dışı tartışmalar nedeniyle devam eden iddialar nedeniyle spor karanlıkta kalmaya devam ediyor.

Horner, bu hafta sonu yapılacak Suudi Arabistan Grand Prix'si öncesinde Perşembe günü FIA basın toplantısında, Red Bull Racing'in iddialarda bulunan şikayetçiyi ücretle uzaklaştırdığının ortaya çıkmasından sadece birkaç saat sonra konuşuyordu.

Horner'a karşı yapılan şikayet, bağımsız bir soruşturmacı olan King's Counsel'in (KC) yaptığı soruşturmanın ardından reddedildi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konu hakkında bilgi alan bir kişiye göre, şikayetçinin açığa alınması soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili.

Sordu Atlet Askıya almayla ilgili olarak Horner, “bir çalışan ile bir şirket arasındaki gizli hiçbir şey hakkında yorum yapamayacağını” söyledi.

“Devam edin” yorumu, Horner'ın sorularının hakim olduğu 30 dakikalık bir basın toplantısında geldi ve Horner şunları söyledi: “Şimdi ileriye bakma ve kuma bir çizgi çizme zamanı.” Bunun hakkında konuştu: “Çok stresli bir süreçti.” Kendisine ve ailesine zaman tanındı ve kendisine göre “saldırıların” durdurulması gerekiyordu. (Horner'ın Spice Girls'ün eski bir üyesi olan Geri Halliwell-Horner ile evlenmesi, özellikle Birleşik Krallık'ta medyada yer almanın artmasına neden oldu.)

Horner, kendisi ile şikayetçi arasında gönderildiği iddia edilen ve geçen hafta ortaya çıkan, isimsiz olarak sızdırılan bir dizi mesajın “çok fazla ilgi çektiğini” kabul etti. (Geçen hafta “bilinmeyen bir kaynaktan gelen anonim, spekülatif haberler” hakkında yorum yapmayı reddetti.)

Horner, “Her şey tek bir yöne odaklanmıştı” dedi. “Bundan sonra başkaları bundan yararlanmaya çalıştı. Ne yazık ki Formula 1 oldukça rekabetçi bir iş ve bazılarının bundan kar elde etmeye çalıştığı açık. Belki de sektörümüzün o kadar da hoş olmayan tarafı bu.”

Geçen hafta Horner'ın rakip F1 takımı patronlarından ikisi, Mercedes'ten Toto Wolff ve McLaren'den Zak Brown tarafından vurgulanan, Red Bull'un şeffaflık ve detay eksikliğine odaklanan bir soru vardı. Wolff, “Bu tür kritik konularda küresel bir spor olma iddiasıyla daha fazla şeffaflığa ihtiyaç olduğuna inanıyorum” dedi. “Sporun nerede olduğunu merak ediyorum.”

Red Bull Racing'in ana şirketi Red Bull GmbH, soruşturmanın sonucunu açıklarken, raporun “gizli” olduğunu ve “dahil olan herkese saygı gereği başka bir yorumda bulunulmayacağını” söyledi. Bu, iddiaların ayrıntılarının ve şikayetin reddedilme nedenlerinin bilinmediği anlamına geliyor.

Horner, özellikle Formula 1'in daha fazla kapsayıcılık için baskı yaptığı ve yeni, genç kadın hayranların akın ettiği bir dönemde, şeffaflığa duyulan ihtiyaç sorulduğunda bu gizliliğin altını çizdi.

Horner, bunun Red Bull'un şirket içi bir meselesi olduğunu ve sürecin “kişiler ile şirket arasında gizli” olduğunu belirtmeden önce bunu “karmaşık bir konu” olarak nitelendirdi.

Horner, “Maalesef bu gizlilik nedeniyle ve şirkete ve tabii ki karşı tarafa olan saygımdan dolayı özgür değilim çünkü hepimiz aynı kısıtlamalara tabiyiz” dedi. “Bu konu hakkında konuşmak istesem bile gizlilik kısıtlamaları nedeniyle konuşamıyorum.”

Bunun “FIA sorunu” veya “Formula 1 sorunu” olmadığını, “şirket-çalışan sorunu” olduğunu ve bunun her büyük organizasyonda aynı olacağını söyledi.

Formula 1'in düzenleyicisi olan FIA, konuya herhangi bir müdahale belirtisi göstermedi. FIA Başkanı Muhammed Ben Sulayem geçen hafta Bahreyn'de Financial Times'a bu durumun “spora zarar verdiğini” söylerken, “çok hızlı atlayıp” FIA'nın uyumluluk veya etik departmanı hakkında soruşturma başlatmak istemediğini de söyledi. .

Perşembe günü ne zaman Atlet Takım, Red Bull'un kararı hakkında yorum almak için FIA ile temasa geçtiğinde, bir sözcü kendilerine “takım istihdamı meselesi” olarak adlandırılan bir konu hakkında soru sorulmalarına şaşırdıklarını söyledi ve bunun yerine formül 1'e sadık kalmayı önerdi. Formula 1'in bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Bu arada FIA'nın da kendi sorunları var. BBC Sport'un ilk haberine göre uyum departmanı, başkan Ben Sulayem'i geçen yılki Suudi Arabistan GP'sinin sonuçlarına müdahale ettiği iddiaları nedeniyle soruşturuyor. FIA, “yönetim organlarının belirli üyelerine yönelik potansiyel iddiaları detaylandıran bir rapor aldığını” ve “endişeleri gözden geçirdiğini” söyledi.

BBC Sport daha sonra Ben Sulayem'in Las Vegas pistinin sertifikasyonunu engellemek istediği iddiasıyla soruşturulduğunu bildirdi. Bir FIA sözcüsü şunları söyledi: “Spor ve güvenlik açısından bakıldığında, Las Vegas pistinin onayı, denetim ve sertifikasyon açısından FIA protokolünü takip etti. “Hatırlarsanız yerel organizatörün devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle pistin incelemeye açılmasında gecikme yaşandı.” Aynı sözcü, Ben Sulayem'in geçen Kasım ayında GP Racing dergisine verdiği ve desteğini ifade ettiği bir röportaja da değindi. Las Vegas'taki pist düzeninin onaylanması için.

Perşembe günkü basın toplantısında dört takım patronuna da (Horner ve Krack'ın yanı sıra Williams'tan James Vowles ve Alpine'den Bruno Famin) FIA başkanına yönelik soruşturma hakkında sorular soruldu. Famin, pistte olup bitenlere odaklanmamız gerektiğini söyledi. Krack, Aston Martin açısından konunun “açık ve kapalı” olduğunu söyledi. Vowles, bir sürecin olmasından memnun olduğunu ve “bildiğim kadarıyla, yapılacak doğru şeyin ne olduğunu inceleme sürecinde olduğunu” söyledi.

Soruşturma, FIA başkanının dahil olduğu uzun süreli tartışmaların sonuncusu. Ancak Horner insanları “gerçekleri göz ardı etmemeye” çağırdı.

Horner, “Bir soruşturma yapılması gerekiyor” dedi. “Ve eminim ki ilgili taraflar ve yine onların FIA tüzüğündeki süreci takip edilecektir.

“Sizden sadece önyargılı davranmamanızı rica ediyorum. Gerçekleri bekleyin. Bir karara varmadan önce bekleyip gerçeğin ne olduğunu görün.”

Horner, Formula 1'de odak noktasının “pist ve yarış” olmasını istese de devam eden türbülans, sporu olumsuz etkiliyor. Bundan kaçış yok. Son üç haftadır sadece gazetelerin arka sayfalarına değil ön sayfalarına da ulaştı. İnsanlar Formula 1'den sporun istemediği nedenlerden bahsediyor.

Lewis Hamilton Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Dışarıdan bakıldığında kesinlikle iyi görünmüyor.” dedi. “Sporun değerlerini göstermesi, bunlara bağlı kalması ve eylemlerimizden kendimizi sorumlu tutması için gerçekten çok önemli bir zaman.” Bunu Formula 1 ve onun gönderdiği mesaj için “gerçekten çok önemli bir an” olarak nitelendirdi. dünyanın geri kalanı.

Hamilton, “Umarım bunun devam etmesi bir yıl almaz.” dedi. “Çeşitlilik ve katılım (örneğin cinsiyet dahil) hakkında konuştuğumuzda, sporda da yaşadığımız bazı sorunları vurguluyor ve insanların bu ortamda kendilerini rahat hissetmeleri çok önemli.” Ve durum kesinlikle böyle değil.”

Horner, pistte yaşananların “Formula 1'in odak noktası olması gerektiğini” söylerken haklıydı. Ancak bu sorular ve şüpheler devam ettiği sürece odak noktası başka yerde kalacak.

(Christian Horner ve Mohammed Ben Sulayem'in Bahreyn Formula 1 GP'sindeki ana fotoğrafı: ANDREJ ISAKOVIC / AFP))