Dünya Kupası’ndan çok uzakta, Arjantin futbolunun özü erişim alanını genişletiyor

semaver

New member
BUENOS AIRES – Arjantin futbolunun özü, Buenos Aires’in dışındaki barriolarda gece geç saatlerde oynanan maçlarda bulunabilir.

Burası, ülkenin milli takımı için teklif vermeyi hayal edebilecek, ancak en önemlisi, oyun için yoğun, vahşi bir yetenekle, her zeminde oynayarak gece geç saatlerde ve sabah erken saatlerde izleyicileri eğlendirebilecek nesiller boyu genç oyuncuların dişlerini kestiği yerdir.

“Potrero”, futbol milyar dolarlık bir kulüp ve milyonlarca dolarlık maaşlı kulüp mesleği haline gelmeden çok önce, 19. yüzyılın dünyevi amatör sahalarında ortaya çıkan gayri resmi ve doğaçlama oyunlarda kök salmış bu sistemi ve tarzı özetleyen terimdir. Her Arjantinli efsanenin kanında vardı: Alfredo Di Stéfano, Diego Maradona, Lionel Messi. Hepsi Potreros’ta tekmeliyordu ve biri etkileyici bir şekilde dripling yaptığında veya harika bir gol attığında, insanların “Bu Potrero” demesi yaygındır.

Şimdi oyunlar modern bir dokunuş aldı.

Bugünün genç oyuncuları, maçları yayınlayarak çevrelerinin kapsamını genişletti ve Arjantin’in bu ay Katar’da düzenlenen Dünya Kupası finalindeki zaferi onlara daha fazla görünürlük kazandırabilir.

Bundan önce bile, ağızdan ağza iletişim, WhatsApp ve Instagram aracılığıyla pistin oyunlarına olan ilgi, koronavirüs öncesi birkaç düzine takipçiden (çoğunluğu Buenos Aires çevresindeki şehirlerdeki ekiplerin mahallelerinden) dünyanın dört bir yanında bağlantılı binlerce kişiye ulaştı. ülke ve ötesi. Geçen Haziran ayında, Meksikalı bir futbol hayran sitesi, saygın bir Potrero takımı olan La Sub 21’in bir videosunu bile paylaştı ve klip 4,4 milyon görüntülendi.

Artık Potrero Nato veya Corta y al pie gibi Potrero’nun en iyi yönlerini gösterme konusunda uzmanlaşmış bazı hesaplar var.

La Sub 21, El Ciclón de Burzaco ve diğer takımlar her yeni forma çıkardığında yüzlerce formasını satar. Potrero gömlekleri, Buenos Aires otobüslerinde ve metrolarında giderek daha fazla görülüyor.

Franquito olarak tanınan ve La Sub 21 takımında oynayan 26 yaşındaki Franco Roldán, “Bazı insanlar bize Patagonya’da veya Córdoba eyaletinde oynamamızı istiyor, ancak ulaşımı karşılayamıyoruz” dedi. .

İşsizken kulüp için oynamak ailesine destek oldu.

1 yaşında bir çocuğu olan Roldán, “İşsiz kaldığım süre boyunca, takımım maçları kazanırsa oğluma süt alabileceğimi biliyordum” dedi.

Gençken, geleneksel bir ikinci lig kulübü olan Atlanta için oynadı. Ancak kulüp, 18 yaşına geldiğinde ona profesyonel bir sözleşme teklif etmedi ve Roldán rüyasından vazgeçmek zorunda kaldı.

29 yaşındaki Alan Matijasevic ve Buenos Aires’in bir banliyösü olan Burzaco’dan birçok komşusu için El Ciclón, mahallenin kalbi. Kulüp 1989 yılında bir grup aile tarafından kuruldu ve o zamandan beri Matijaseviç’in 7 yaşındaki oğlu Gio da dahil olmak üzere 5 ila 80 yaş arasındaki herkese eğlence futbolu sunuyor.

Potrero sistemi şu şekilde çalışır: takımlar beşe beş maç kurar, genellikle oyuncular veya sponsorlar tarafından yaklaşık 1.000 $ sağlanan bir pot için yarışır ve kazanan hepsini alır. Genel olarak bir takım, hangi kulüpte eksik oyuncu olduğuna bağlı olarak her hafta saat 23:00’te başlayan ve sabah 4:00 veya 5:00 civarında biten dört veya beş maç içeren bir Potrero gecesi düzenler.

Oyunlar hiçbir zaman kalabalıktan yoksun görünmüyor ve bir maçın devre arasında, hatta sabahın erken saatlerinde bile, çocukların, hatta yeni yürümeye başlayan çocukların sahada oynadığını görmek olağan bir durum. Potrero oyunları bir saatlik bir sosyal etkinliğe dönüştü.

Matijasevic için yakın zamanda yapılan bir Potrero maçı sabah 7’de başladı ve tüm oyunlar ve temizlik bittiğinde 24 saat geçmişti.

Her El Ciclón de Burzaco etkinliğinde bilet satıcısı olan Susana Andrade Acuña, oyuncuların gelişimini izledi.

“Kulübümüz bir aile gibi ve bazı oyuncuları oturduğum masadan daha küçük oldukları için tanıyorum” dedi.

Roldán’ın Potrero kulüplerindeki performansı, Arjantin’in önde gelen futbol kulüplerinden Huracán’ın futsal departmanının ilgisini çekti ve Ocak ayında onunla sözleşme imzaladı.

26 yaşındaki Jeremías Píriz, Potrero futboluna katılmanın, hayatındaki zor bir dönemin ardından kendisine istikrar sağladığını söyledi.

Ekstra para kazanmak için bir üst lig kulübünün genç takımına koçluk yaparken Potrero oynadı. Ancak 2019’da kulüp, Potrero maçlarından sonra geç geldiği için onu görevden aldı ve birkaç ay sonra 12 yaşındaki erkek kardeşi kalp krizinden öldü.

“Benim için sondu. Bununla ilgili hiçbir şey yapmak istemedim,” dedi Píriz.

Aylarca neredeyse hiçbir şey yapmadıktan sonra tekrar koşmaya ve egzersiz yapmaya başladı ve potrero’ya dönüş yolunu buldu.

“Geri döndüm ve beni sahada görmekten mutlu olan birçok insan buldum” dedi. “Bu bir rahatlama oldu ve kardeşime onun için oynamaya devam edeceğime söz verdim.”

Son zamanlarda, Las Ñeris, Las Flores ve Chingolo dahil olmak üzere ilk kadın takımları Potrero pistinde yarışmaya başladı.

Nihayetinde, Matijasevic’in kulüpte 24 saat oynamasına devam etmesinin nedeninin “aile havası” olduğunu söylüyor.

Geçen yaz, uzak bir ilde tatilde olduğunu ve Ciclón de Burzaco formasıyla bir nehirden çıktığını hatırladı.

Aniden biri ona bağırdı: “Hey, El Ciclón de Burzaco!”

Yerliler onu bir oyuncu olarak tanıdı ve ondan bir fotoğraf istedi.

“Çalışmamızın ne kadar ilerlediği beni duygulandırdı ve gururlandırdı” dedi. “Kulübüm zihnimi tazelemek için en iyi yer ve mahallem de yaşamayı sevdiğim yer.”