Darryl Strawberry 19 yaşındayken beyzbolu bırakmak istiyordu. Bu iki Mets onu geri getirdi

semaver

New member
Darryl Strawberry, 43 yıl sonra bugüne kadar, A Sınıfı Lynchburg Mets'te geçirdiği 1981 sezonu için hâlâ bir takma ad taşıyor.

Strawberry geçen hafta telefonda “Ben buna berbat sezon diyorum” dedi.

Emme sezonu o dönemde Strawberry'nin hayatındaki en zorlu dönemdi. Bu, beyzbol elması konusunda ilk kez başarısız olduğu sezondu. Tribünlerden ırkçı hakaretleri ilk kez duyduğu sezondu. Beyzbolu bırakıp formasını tamamen asmanın eşiğinde olduğu sezondu.

Ve Strawberry'nin 18 numaralı oyuncusu 1 Haziran'da Citi Field'da emekli olduğunda, onur konukları arasında ona kötü sezonu atlatan iki kişinin de olması çok yakışıyor: menajer Gene Dusan ve takım arkadaşı Lloyd McClendon.

Strawberry, “Herkes başarıya bakıyor, ama ben üzerimde büyük etkisi olan insanlara bakıyorum” dedi. “Gençliğimin en zorlu ve zor zamanlarında bana destek olan onun gibi insanlar olmasaydı numaram emekliye ayrıldıktan sonra sahada olmamın imkanı yoktu.”

Strawberry'nin profesyonel futboldaki ilk sezonunun ilk ayı pek iyi geçmemişti. Herhangi bir oyuncunun sahada ilk kez başarısız olması yeterince zordur. Strawberry'nin üzerinde birkaç ek ilgi daha vardı.

Geçen yaz Los Angeles'taki Crenshaw Lisesi'nin ilk tercihi olmuştu ve burada antrenörü Sports Illustrated'da ona “siyah Ted Williams” adını vermişti. İmza bonusu bir rekor olmasa da önceki 1 numara seçiminin iki katından fazlaydı.

Ve o güney Virginia'daki bir kasabada oynayan siyahi bir adamdı. Sahada mücadele ederken bunu Carolina Ligi taraftarlarından duydu. İç saha maçları, deplasman maçları, tüm maçlar; Strawberry en kötüsünü gördü.

Strawberry, “Bana her türlü küfür ve olumsuz şeyler söylediler” dedi. “Derin Güney'den bahsediyorsun. 'Bu çılgınlık' diye düşündüm. Güney Kaliforniya'da büyüdüm ve büyürken asla böyle bir şey yaşamak zorunda kalmadık.”

McClendon, “Dinleyin, yıl 1981'di. Toplum bir bütün olarak bizi, yani siyahları tam olarak kabul etmedi” dedi. “Eskiden sayı yapan herkese şapkayı verirlerdi. Sayı atışı yaptık ama hiçbir şey alamadık.”

Mayıs ayı başlarında Strawberry sopasını tribünlere çıkarmak istediğini söyledi. Bunun yerine raketini eve götürdü.

“Az önce kontrol ettim” dedi. “Ben Kayboldum.”

Dusan, “Birkaç günlüğüne gitti” dedi. “Gitmesi endişe vericiydi. Geri döneceğini hissediyordum. Geri geleceğini biliyordum.”

Dusan, Çilek'in peşinden koşmak yerine ona yer verdi. Mets'in ön bürosundaki üst düzey yetkililere bile söylemedi.

“Bunu bugün yapsaydım beni kovarlardı” diye kıkırdadı. “80'lerin başında durum farklıydı”

İki gün sonra Strawberry, büyük ölçüde Dusan ve McClendon ile olan ilişkileri sayesinde parka geri döndü. Strawberry ve McClendon, bir yıl önce Kingsport, Tennessee'deki çaylak balosunda, Güney'deki ilk yazlarında birlikte kalıp birbirlerine arka çıktıklarında tanışmışlardı.

McClendon, “Sanırım birbirimizi korumamız gerekiyordu” dedi.

2019'da Tigers'a koçluk yapan Lloyd McClendon, Darryl Strawberry'nin ilk profesyonel yıllarında önemli bir figürdü. (Rich von Biberstein/Icon Sportswire, Associated Press aracılığıyla)

Ve McClendon, 1981 sezonunun başında Lynchburg'da bahar antrenmanlarında yaşadığı kırık el nedeniyle sahalardan uzak kalmıştı. Ancak Strawberry takımdan ayrıldığında McClendon'ın rehabilitasyon süresi çok daha kısaldı.

Strawberry, “Onu parkta gördüğümde, benim gibi siyahi bir yüz gördüğüme sevindim” dedi.

Dusan, McClendon evlenmiş olmasına rağmen ikisinin yeniden birlikte yaşamasını ayarladı.

McClendon, Dusan'ın “Ona iyi bakmalısın, çünkü sen bunu yapmazsan o bunu başaramayacak” dediğini hatırladı.

Bu sezon 22 yaşında olan McClendon, “O zamanlar akıl hocası olacak yaşta olup olmadığımı bilmiyorum ama kesinlikle onun konuşabileceği bir arkadaş ve sestim” dedi. Bunu aktarmaya çalıştım.”

Ve Dusan'ın bir yönetici olarak katı yaklaşımı, Strawberry'nin o noktada tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydi. Strawberry'nin kulübe döndüğü gün Dusan pek de mutlu değildi.

Oyuncuya “Geri döndüğüne sevindim. Sağlıklı olduğuna sevindim” dedi. “İşe gitmemiz gerekiyor.”

Dusan, o günden itibaren Strawberry'nin şimdiye kadar çalıştırdığı en iyi oyuncu olduğunu hatırladı.

Dusan, “Her gün ekstra vuruşlar için oradaydı” dedi. “Başvurur etmez, o adamdı.”

Strawberry'nin ekstra yumruklar için her zaman orada olmasının bir nedeni vardı.

McClendon, “Şu şekilde ifade edeyim: Gene, Darryl ve benim için iyi anlamda baş belasıydı” dedi. “Yoldayken bizi her sabah saat 8'de uyandırırdı ve biz de basketbol sahasına gitmek zorunda kalırdık. Sanırım ikimizde de özel bir şeyler gördü. Bunu kesinlikle Darryl'de gördü.”

“Gene Dusan benim için sahip olmadığım bir baba figürü gibiydi. Bazı zorlukların erkenden üstesinden gelebilmem için beni kucakladı” dedi Strawberry. “Onun ailesinin bir parçası oldum. Benim için çok kişiseldi.”

Ailenin ne kadarı? Strawberry, Dusan'ın çocuklarına bakıcılık yapmasına yardım etti.

Strawberry, “Geno beni devam ettirmeye ve yukarıya bakmamaya ve oradaki (tribünlerdeki) insanlarla etkileşime girmemeye odaklanmaya devam etmemi sağladı” dedi. “Bu bana gerçekten yardımcı oldu çünkü gerçekten orada bir dakika daha oynamak istemedim.”

1.100'den fazla büyük lig maçını yöneten McClendon, “Bize sadece beyzbol hakkında değil, genel olarak hayat ve işlerin nasıl yapılacağı hakkında da çok şey öğretti” dedi. “Ayağa kalkın, sözünüzle yaşayın ve onurlu bir adam olmayı öğrenin. Oldukça güzeldi.”

Strawberry için emzirme mevsimi hikâyesinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bu ilk sıkıntı deneyimi, kendi kendine sebep olsun veya olmasın, daha sonra katlandığı birçok zorlu dönemi atlatmasına yardımcı oldu. Bunun bir öğrenme anı olduğunu, çocuklarının zor bir dönemde bir şeyden vazgeçmek istediklerinde her zaman meydana geldiğini söyledi.

1982'de Strawberry, Double-A Jackson'da Dusan'ın yerine geçtiğinde, Miss. Oynadığında 34 home run, 45 çalıntı üs ve 1.000'in üzerinde OPS ile başarılı oldu. Suck sezonundan iki yıl sonra Strawberry, Ulusal Lig'de yılın çaylağı oldu.

Strawberry, “Zorluklarla mücadele ederek ve inanarak doğru kararı verdim” dedi. “Bunun için ve gerçek insanlara sonsuza kadar minnettarım. Bunlar gerçek insanlar. Bunlar sizinle ilgili her şeyi şekerle kaplayan insanlar değil. Ama bana nasıl üstesinden geleceğimi gösteren insanlar.

Dusan, yönettiği gençlerin sayısının emekliye ayrıldığını izlerken, “İnanması zor” dedi. “Benim hakkımda ne hissettiğini takdir ediyorum. Onunla gurur duyuyorum.”

(Darryl Strawberry'nin vuruş fotoğrafı Mets 1984 civarı: Spora odaklanmak / Getty Images)