“Bu kış domates 50 TL olacak”

Zakariya

Global Mod
Global Mod
İRFAN DONAT

Artan girdi maliyetleri besin enflasyonu üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Geçen dönem maliyetlerin 3 kat arttığı bir ortamda üretici satış fiyatlarının iki kat arttığını tabir eden Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Lideri Müslüm Yanmaz, “Yüzde 238 artan bir güç maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle bizim bu yıl 50 TL’nin altında domates satmamamız gerekiyor. Bu kadar net tabir ediyorum. Aralık-Nisan içinde dünyada domates yok. Biz 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Kış ayları geldiğinde domates meblağları yüzünden herkes ayağa kalkacak. Domates fiyatı 50 TL olacak” dedi.

“Üreticimizin seralarını ısıtmak için kullandığı kömürün fiyatı son 1 yılda 4-5 kat arttı” diyen Yanmaz, “Enerji maliyetlerindeki çok yükseliş yalnızca Türkiye’nin sorunu değil, tüm dünyada güç fiyatları önemli oranda arttı. Avrupa’daki seralar yüksek güç maliyeti ve doğalgaz kesintileri niçiniyle üretim yapamayacak duruma geldi. Bize artık Hollanda başta olmak üzere Avrupa’dan üreticiler geliyor ve bizimle kontratlı tarım yapmak istiyor. 2 ay evvelden gelip, kontratlı üretim yaparak kilogramı 2 eurodan tüm dönemi kapatalım diyorlar. 2 euordan kapatalım demek bu domates 50-60 TL olacak demek. Bilhassa Aralık-Nisan periyodunda Avrupa’da eser yok. Evvelden Avrupa, Nisan-Aralık periyodunda bizden domates alır, Mayıs’ta kendi eseri çıktığı için bize kota uygulardı. Artık kota uygulayamayacak zira domates yok. Geçen yıl domatesin maliyeti ortalama 10 TL idi lakin bu yıl 16-20 TL ortası değişecek. Kömürle ısıtılan seralarda maliyet 20 TL’nin de üzerine çıkacak” diye konuştu.

İhracatı kısıtlama ytesirinin Tarım Bakanlığında olduğunu tabir eden Müslüm Yanmaz, “Biz fazlaca korkuyoruz zira büsbütün ihracat odaklı üretim yapıyoruz. Avrupa’ya, Rusya’ya ihracat yapıyoruz. Yetiştirdiğimiz mamüllerin yüzde 10-15’ini iç piyasaya veriyoruz. Yüzde 85-90’ını ihraç ediyoruz. İhracat kanalları kapatıldığı vakit ve içeride de eser biriktiği an dekar başına 60-100 bin dolar yatırım yapan seracılar ziyan edecek. O yüzden sahiden korkuyoruz” dedi.

Bu yıl fiyat artışını tetikleyen bir fazlaca faktörün bir ortada olduğunu tabir eden Yanmaz, “Bu yıl Avrupa’da üretim yok. Gübre fiyatı yüzde 250 artmış. Öbür maliyetler yüzde 230 artmış. Eser yok fakat herkes bu esere talep edecek. Ve bu taleple bir arada bizim eserlerimizin fiyatı yükselecek. Biz bunu görüyoruz. Maliyet de yüksek, haliyle fiyat da yüksek olacak” dedi.