Ashleigh Barty tenis dışında bir hayat konusunda rahat

semaver

New member
Haberler’ın spor bölümü, sorunları tekrar gözden geçir Geçen yıldan bazı zorlayıcı makaleler. Mart, Tenis yıldızı Ashleigh Barty sporu bıraktı, Avustralya Açık’ı kazandıktan iki aydan kısa bir süre sonra. İşte bir güncelleme.

En iyi tenisçiler Ocak ayında Avustralya’nın Melbourne kentinde yılın ilk Grand Slam turnuvası için bir araya geldiklerinde, son kadın şampiyonu Ashleigh Barty geri dönecek ama unvanını korumak için değil.

2022’nin spordaki en şaşırtıcı gelişmelerinden birinde Barty, 44 yıl sonra Avustralya’yı kazanan ilk Avustralyalı olduktan sonra, 25 Mart’ta kadınlar sıralamasında ve dünyanın güneşten öpülmüş kısmının zirvesine çıktı. Bekarlar başlığını açın.

Turdan erken ayrılması, Roger Federer’in 41 yaşında emekli olduğu ve şimdi yine 41 yaşında olan Serena Williams’ın ABD Açık’ta son turnuvasını oynadığı bir sezonda daha da dikkate değerdi.

21. yüzyılın önde gelen oyuncuları, kalıcı mükemmellik için yeni standartlar belirlediler ve önceki şampiyonların pes ettiği zamanların çok ötesinde oyunda kaldılar. Barty trende karşı çıktı.

Dokuz ay sonra pişmanlık duyan var mı?

Geçen hafta Brisbane, Avustralya’dan Barty, “Dürüst olmak gerekirse, beni en çok şaşırtan şeyin ne kadar rahat hissettiğim olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu kadar odaklandıktan sonra tenis sonrası hayatımın nasıl olacağını bilmemek muhtemelen normal bir korku ya da güvensizlikti.”

Barty, tenis pistinin “çok yapılandırılmış yaşamına” alışmıştı.

“Bununla nasıl başa çıkacağımdan biraz emin değildim çünkü ben organize olmayı seven bir insanım” dedi. “Muhtemelen biraz endişe vardı, ancak genel olarak bir sorun, endişe veya endişe değildi. Olumlu anlamda beni en çok şaşırtan şey, bu hayata oldukça sorunsuz bir şekilde girmiş olmam, ki bu da diğerleri gibi aslında her zaman istediğim şeydi.”

Kendini “ev hanımı” ilan eden Barty, uzun süredir birlikte olduğu Garry Kissick ile Temmuz ayında evlendi ve emekli olduğundan beri arkadaşları ve ailesiyle kaliteli zaman geçiriyor. Ama hayatı hala herkesinki gibi değil.

Yaklaşık 24 milyon dolar para ödülü ve milyonlarca ciro daha kazanarak, bir tenis şampiyonu olmasına yardımcı olmak için yaptıkları fedakarlıklara minnettarlığını göstermek için ailesinin evlerinin ipoteğini ödeyebildi. Emekli olduktan sonra, başarılı bir eğlence golfçüsü olan Barty, St Andrews’daki Old Course’ta bir raund oynamaya davet edildi ve Barty, British Open’ı kazanan Queenslander arkadaşı Cameron Smith’i takip etmek için orada kalış süresini uzattı.

Çok sporlu bir yetenek olan Barty, turne hayatının zihinsel gerilimi ve yalnızlığı nedeniyle profesyonel bir golfçü olmayı ya da 17 yaşında tenise ilk belirsiz ara verdiğinde kısa bir süre oynadığı profesyonel krikete geri dönmeyi reddetmiştir. 17 ay sonra 2016’da yeni koçu Craig Tyzzer ile oyuna geri döndü ve 2021’de Wimbledon da dahil olmak üzere üç büyük tekler şampiyonluğu kazandı. 121 haftayı 1 numarada geçirdi.

Emekli olduğunda kendini zirveye sağlam bir şekilde yerleştirmişti ve Polonya’dan patlayıcı bir yetenek olan Iga Swiatek hızla 1 numara olarak görevi devralmasına ve sezona hakim olmasına rağmen, Barty’nin varlığının denkleme nasıl yardımcı olacağını merak etmemek zordu. değişti.

Barty, “Sanırım biraz tuhaftı,” dedi. “Ama sanırım benim için en az önemli olan şey buydu: Sıralamada nerede olduğum. Birçok insan için bunu anlamak zordu.”

Neden emekli olduğunu özetlemenin en iyi yolu nedir?

“Hayallerimi gerçekleştirdim” dedi. “Herkesin farklı hayalleri ve başarıyı tanımlamanın farklı yolları vardır. Ama benim için elimden gelen her şeyi verdiğimi biliyordum ve en büyük çocukluk hayalimi yaşayacak kadar şanslıydım ve şimdi dışarıda başka ne olduğunu keşfetme zamanım gelmişti ve şüphelendiğim gibi bir anlamda açgözlü değil. tenis oynuyorsun çünkü benden beklenen buydu ve sonra gözlerini kırparsın ve belki diğer şeyler seni özlerdi.

Barty emekli olduktan sonra bir dizi çocuk kitabı ve otobiyografisi üzerinde çalışıyor, Avustralya’da yayınlanan ve 10 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girecek olan My Dream Time.

Anılarını yazma sürecinin “terapötik” olduğunu söyledi.

“Gerçekten zor anlarla ilgili bir bölümü kapatmanın ve ardından en harika anlardan bazılarını yeniden ziyaret edip kutlamanın bir yolu,” dedi. “Yani bu açıdan kesinlikle büyük bir yıl oldu. Tenis kortunun dışında pek çok şey oldu ve yılın sonunda oldukça yorgunum ve genellikle bir tenis sezonunun ortasında olduğumu ve beni neredeyse Avustralya yazına hazırladığımı düşünmek ürkütücü. köşe Köşe.”

Bunun yerine Barty, tatillerini ailesiyle geçirecek ve ardından 16 Ocak’ta başlayacak Avustralya Açık’ta sponsorları için sahne alacak.

2023’te Avustralya gençliğini desteklemeye, spor ve eğitime odaklanacak kendi vakfını kurmaya hazırlanıyor. Ayrıca eski koçlarından biri olan Tyzzer ve Jason Stoltenberg ile birlikte Avustralya’da seçkin bir tenis akademisi kurmayı planladığını da duyurdu. Özellikle gençlere akıl hocalığı yapmayı hedefliyor, ancak turnelerde koçluk yapmıyor.

Teniste geri dönüş sıkıntısı yok: Margaret Court, Bjorn Borg, Kim Clijsters ve Justine Henin erken emekli olduktan sonra tura geri döndüler ve Court ve Clijsters geri döndüler ve büyükler kazandılar. Ancak 25 yaşında emekli olması Barty’ye yeniden düşünmesi için uzun yıllar verse de, Mart ayında geri dönüşün kapısının “kapalı ama asma kilitle kilitlenmemiş” olduğu şeklindeki yorumundan sonra bile bunu yapması pek olası görünmüyor.

“Bu yıl düşünmek ve kaydetmek için ne kadar çok zamanım olursa, bunun bir daha profesyonel olarak rekabet edeceğim anlamına gelmediğini o kadar çok düşünüyorum” dedi. “Ama asla sporsuz kalmayacağım. Sanırım her zaman tenis düzeltmemi yapacağım yer burası, sporun bana çok şey katan o tadı.