Amerika Açık canlı güncellemeleri: Coco Gauff vs. Aryna Sabalenka

semaver

New member
güncellenmiş
9 Eylül 2023 18:46 ET

9 Eylül 2023 18:46 ET

Coco Gauff, cumartesi günü Aryna Sabalenka’yı mağlup ederek ABD Açık tekler şampiyonluğunu kazandı.Kredi…Michelle V Agins/Haberler

Dünyanın en büyük tenis stadyumunu çılgına çeviren heyecan verici üç setlik zaferle, gençliğinden beri kaderinde var olan 19 yaşındaki dahi Coco Gauff, ilk Grand Slam şampiyonluğunu elde ederek teklerde zafere ulaştı. ABD Açık’ta finalde Belaruslu Aryna Sabalenka’ya karşı 2:6, 6:3, 6:2’lik skorlar kullanıldı.

Arthur Ashe Stadyumu’nda aralarında Kevin Durant, Spike Lee, Nicole Kidman ve Charlize Theron’un da bulunduğu yıldızlarla dolu bir kalabalığın önünde, Gauff titrek ve titrek başladı ve sahada erkenden zorbalığa maruz kaldı, ancak topu kovaladı ve topa atladı. Sabalenka’yı sopasının en uygunsuz zamanlarda sıklıkla yaptığı hatalarla karıştırıyor.

Bir set kaybeden ve oyunda kalmak için mücadele eden Gauff’un alamet-i farikası yumruklar atıyor ve “Hadi!” diye bağırıyor. Son yirmi yılı aşkın süredir bu binada pek çok Eylül Cumartesi gününü özel kılan Serena Williams’ın umutsuz niteliğini üstlendi. Bu darbelerin her biri, duvarlardan ve çatıdan yansıyan daha fazla gürültü yaratarak, Gauff’un bu turnuvadaki önceki altı kurbanında olduğu gibi, Sabalenka’nın ruhunun parçalanmasına yardımcı oldu.

Sabalenka, Pazartesi günü dünyanın yeni 1 numarası oldu; bu, Avustralya Açık şampiyonluğu da dahil olmak üzere yıl boyunca gösterdiği cesaretin bir işareti. Ama bu ve Gauff çok fazlaydı.

Gauff üçüncü sette kısa bir süre bocaladı ve servisini 4-1 önde kaybederken Sabalenka’ya heyecan verici bir geri dönüş umudu verdi. Ancak bir sonraki maçta, Gauff tekrar topun peşinden gitti ve kariyerinin bu son dönüştürücü ayında oyununun ayırt edici özelliği haline gelen forehand loop ve pas kombinasyonuyla şampiyonluğu az farkla kaçırdı ve Cumartesi günü zirveye ulaştı. Spor ve kültür alanında yeni bir yıldız.

Gauff’un zaferi, sporun Amerika’daki yeni yüzü için adeta bir taç giyme töreniydi.

2019’da Wimbledon’da Merkez Kort’ta Venus Williams’a karşı kazandığı zaferle elde ettiği ilk atılımdan bu yana, Gauff’un sporun elitleri arasına yükselişi, olup olmayacağından ziyade ne zaman olacağı meselesi oldu. Bu yükseliş, modern çağın en büyük oyuncusu olarak kabul edilen Serena Williams’ın geçen yıl turnuvadaki son maçının ardından tenisi bırakacağını söylemesiyle yeni bir aciliyet kazandı.

Florida Delray Beach’te büyüyen Gauff, tenisin yüzü olma ihtimali en yüksek aday olarak görülüyordu. Küçük bir kızken bile kendi yaş grubuna hakim oldu ve 13 yaşında ABD Açık gençler şampiyonluğunu kazandı. İki yıl sonra Wimbledon’da dördüncü tura çıktı ve bu onu anında teniste büyük bir figür, tenis dışında ise küçük bir ünlü haline getirdi.

Tenis sıralamalarında yükseldikçe sivil haklar konularında da giderek daha açık sözlü olmaya başladı. Gauff, 1961’de lisesini Palm Beach County’ye entegre etmek için seçilen ilk kadınlardan biri olan büyükannesi Yvonne Lee Odom’un etkisi hakkında uzun uzun konuştu; çocukların bu tür görevlere öncülük ettiği bir dönemde riskli bir girişimdi bu. alay ve şiddet tehditleriyle karşılaştı.

Yaklaşık 50 yıl sonra, 16 yaşındayken Gauff, 2020’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından memleketindeki Black Lives Matter gösterisinde mikrofonu eline aldı.

Polis şiddeti veya algılanan ihtiyatlılık sonucu ölen diğer siyah Amerikalıları listelemeden önce, “Bu sadece George Floyd’la ilgili değil” dedi. “Bu Trayvon Martin’le ilgili. Bu Eric Garner’la ilgili. Bu Breonna Taylor’la ilgili. Bu yaşananlarla ilgili. Trayvon Martin öldürüldüğünde 8 yaşındaydım. Peki neden 16 yaşında buradayım ve hala değişiklik talep ediyorum? Ve bu kalbimi kırıyor çünkü kardeşlerimin geleceği için savaşıyorum. Gelecekteki çocuklarımın geleceği için mücadele ediyorum. Gelecekteki torunlarımın geleceği için mücadele ediyorum. Bu yüzden artık değişmemiz gerekiyor.”

Cuma gecesi, iklim değişikliği protestosunun Karolina Muchova’ya karşı yarı final galibiyetini kesintiye uğratmasının ardından, Gauff şikayette bulunmadı, bunun yerine davaya olan inancından ve dünyanın her yerindeki insanların inandıkları değişimi barışçıl bir şekilde protesto etme haklarından bahsetti.

“Ben her zaman vaaz vermekten bahsediyorum, bilirsiniz, ne hissettiğiniz ve neye inandığınız hakkında vaaz vermekten” dedi. “Barışçıl bir şekilde gerçekleşti, bu yüzden buna fazla üzülemem. Tabii ki 6-4 ve 1-0 kazandığımda bunun olmasını istemiyorum ve ivmenin devam etmesini istedim. Ama hey, eğer seslerini duyurmak için yapmaları gerektiğini düşündükleri şey buysa, buna gerçekten üzülemem.

Ancak spor seyahatleri her zaman hayranların umduğu hikayeleri takip etmiyor. Geçtiğimiz iki sezon boyunca Gauff, ikinci servis atışı ve en üst seviyedeki rakiplerinin her zaman faydalanabileceği titrek forehand vuruşu konusunda sıkıntı yaşadı. Geçen yıl Fransa Açık finalinde Iga Swiatek’e kötü bir şekilde yenildi ve o zamandan beri en büyük turnuvalarda çeyrek finallerin ötesine geçememesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Daha fazla göster