Alex de Souza, Türk futbolunu ‘eşsiz’ olarak niteledi

semaver

New member
Alex de Souza, The Players Tribune isimli internet sitesi için Türk futboluyla ilgili görüşlerini de içeren bir yazı paylaştı.

Fenerbahçe’de geçirdiği devri “en çılgın” yıllar olarak nitelendiren Alex, “Türkiye’deki futbolun eşsiz olduğunu düşünüyorum ve öbür hiç bir şeye benzemediğine eminim. Herkes kulübüne tutkuyla bağlı. Evet, Brezilya’dan daha güçlü bir tutku. Herkes rakibi ve rakip futbolcuyu ıslıklıyor fakat güya bir limit var ve o hudut geçilmiyor. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor taraftarı bana her vakit yeterli davrandı. Havaalanında, sokakta beni nazarann rakip grup taraftarları gelip benimle çok beğenilen muhabbet ediyordu. İşte bu yüzden Türk halkına olan sevgimi hiç bir şey silemez. Benim için unutulmaz bir deneyimdi.” sözlerini kullandı.

“Fenerbahçe-Galatasaray maçları adeta birer savaş”

Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin Türkiye’deki ehemmiyetini vurgulayan Alex, “Orada büyük rekabet var. Fenerbahçe-Galatasaray maçları adeta birer savaş. Lig şampiyonu olabilirsin lakin rakibine kaybettiysen tam bir şampiyonluk sayılmaz. Her ikisi de şampiyon olmadıysa da tüm muhabbet ligi başkasından üstte bitirmek üzerine. Ben bunları büyük yoğunlukta yaşadım.” yorumunu yaptı.

Sarı-lacivertli ekipteki mesleğinden bahseden eski Brezilyalı futbolcu, “Tam 8 dönem. Şampiyon ve gol hükümdarı olup Şampiyonlar Ligi’nde küme evresini geçerken ömrümün en memnuniyet verici hislerini yaşadım. Çeyrek finalde Chelsea’ye karşı oynadık ve daha ileri gitmemiz işten bile değildi. İçeride kazandık ve Londra’da 2-0 mağlup olduk. Her şeyi bir kenara bırakıp futbolun ne kadar kusursuz bir spor olduğunu bir defa daha hatırlatan gecelerden bir tanesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de epey hoş anılar yaşadığını kaydeden Alex, “Bir kezinde Fenerbahçe tarihinin en büyük oyuncusu Lefter ile öğlen yemeği yemeye gittik. 80’li yaşlarındaydı. Konuşma sırasında bana takılarak ‘Benim heykelim var ise Alex’in de olmalı’ dedi. Heykel de yapıldı.” biçiminde görüş belirtti.

Galatasaraylı bir taraftarla anısı

Alex de Souza, daha evvel mahpusa girip çıkmış Galatasaraylı bir taraftarın konutuna gelerek kendisiyle fotoğraf çektirmek istediğini belirtti.

Kulüpten ayrıldıktan daha sonraki günlerde taraftarların gösterdiği sevgiyi her vakit hatırlayacağını kaydeden Alex, şu sözleri kullandı:

“Duvarlardan atlayarak konutun bahçesine girip kilometrelerce öteden teşekkür etmek için elimi sıkmaya gelen insanları unutmuyorum. şimdi bir hafta süren bu nöbet günlerinden birinde ailemle konutta otururken kapı çaldı. Karşıma devasa biri çıktı. Bu kişiyi bir yerden tanıyor üzereydim fakat o an nereden tanıdığımı bulamadım. Daha evvel mahpusa girip çıkmış Galatasaraylı bir fanatikti. Pekala artık ne yapacaktım? Kapıyı açtım ve adam bana, ‘Merhaba, benim için birkaç forma imzalayıp bir de benimle fotoğraf çekilir misin?’ diye sordu. Kabul edip içeri girmesini söylemiş oldum. ‘Alex, bize az çektirmedin ancak sana hayranlık ve hürmet duyuyorum’ dedi. Bana sarıldı, teşekkür etti ve gitti. Bu tam bir çılgınlıktı.”