ABD’de golf rekoru sahibi Kathy Whitworth, 83 yaşında hayatını kaybetti.

semaver

New member
1950’lerin sonlarında, ulusal spor sahnesinde sıra dışıyken Bayanlar Profesyonel Golf Derneği Turuna katılan ve 88 turnuva kazanarak hem kadınlar hem de erkekler ABD turları rekoru olan Kathy Whitworth Cumartesi günü öldü. 83 yaşındaydı.

LPGA sözcüsü Christina Lance, Whitworth’un Teksas, Flower Mound’da bir mahalle Noel partisindeyken yaşadığı yere yığılıp kısa bir süre sonra öldüğünü söyledi.

19 yaşında profesyonel olan Whitworth, sekiz kez LPGA Tour’un önde gelen kasiyeriydi ve kazanamadığı tek büyük turnuva olan 1981 Women’s Open’ı üçüncü bitirdiğinde 1 milyon dolardan fazla para ödülü kazanan ilk kadın profesyoneli oldu. kazanç. Çantaların zayıf olduğu bir dönemde hayatı boyunca 1,7 milyon dolardan fazla kazandı.

World Golf Hall of Fame için bir profilde, “Open’i kazanmak için bir milyon kazanan ilk kişi olmayı takas ederdim, ancak bu, kazanamamanın acısını biraz azaltan bir teselli oldu” dedi.

Tiger Woods, PGA Tour’da 82 galibiyetle Whitworth’un toplamına yakın tek aktif golfçü. 2002’de ölen Sam Snead ayrıca 82 PGA galibiyetiyle tanınır ve Mickey Wright, LPGA Tour’da 82 kez kazandı.

Olağanüstü atış ve bunker oyunu ve onu çim yollarda tutan hassas bir solma şutuyla tanınan Whitworth, yedi kez Yılın LPGA Oyuncusu oldu ve yedi kez tek sezonluk en düşük vuruş ortalaması için Vare Kupasını kazandı.

Associated Press, 1965 ve 1966’da Whitworth Yılın Sporcusu seçildi ve LPGA Turu ve Dünya Golf Onur Listesi’ne alındı.

Kariyeri boyunca, majör olarak nitelendirilen altı turnuva, üç Kadınlar PGA Şampiyonası, iki Başlık Sahipleri Şampiyonası ve bir Western Open kazandı.

Çağdaş ve Hall of Famer arkadaşı Betsy Rawls, 2009’da Golf Digest’e “Kazanması gerekiyordu” dedi. “Bir hata yaptığında kendinden nefret etti. Onunla oynamak harikaydı – olabildiğince sevimli, herkese karşı iyi – ama aman Tanrım, o korkunç bir şeyden suçlu. Ve bu onu harekete geçirdi.”

Kathrynne Ann Whitworth, 27 Eylül 1939’da Teksas’ın batısındaki Monahans kasabasında doğdu, ancak güney New Mexico kasabası Jal’da (adını yerel bir çiftlik sahibi olan John A. Lynch’ten almıştır) büyüdü. Jal, bölge ekonomisini canlandıran El Paso Doğal Gaz Şirketi’nin genel merkeziydi; Whitworth’un ebeveynleri, Morris ve Dama Whitworth, yıllarca bir hırdavat dükkanına sahipti.

Üç kız kardeşin en küçüğü olan Whitworth, genç yaştan itibaren tenis oynadı ve ardından 15 yaşında Jal’daki dokuz delikli bir golf sahasında profesyonel olan Hardy Loudermilk’in vesayeti altında golf oynamaya başladı.

1981’de Haberler’a “Açık tenis turnuvalarına izin verilmeden önce 10 yıldan fazla zaman geçti” dedi. “O zamanlar golf, kadınlar için tek profesyonel spordu, bu yüzden golfe bağlı kalmaya karar verdim.”

Loudermilk, onun olağanüstü potansiyelini gördü ve onu, golfün en önde gelen öğretmenlerinden biri haline gelen ve en çok 1992’deki rehberi Harvey Penick’in Küçük Kırmızı Kitabı (1992) ile tanınan, Austin Country Club’ın baş profesyoneli Harvey Penick’e yönlendirdi. Bud Shrake ile yazılmış.

Whitworth, Kathy Whitworth’un Little Book of Golf Wisdom (2007) adlı kitabında “Başlangıçta Harvey bana nazik ama kararlı bir şekilde ‘Sanırım sana yardım edebilirim ama dediğimi yapmalısın’ dedi” dedi. Jay Golden ile. “‘Evet, efendim’ dedim. “Bana başımın üzerinde durmam gerektiğini söyleseydi, başımı çevirirdim.”

Penick, Whitworth’un asla unutmadığı bir şey olan, kare bir yüz sağlayan bir kavrama benimseme ihtiyacını vurguladı. “Ne zaman bir kriz geçirsem veya topa kötü vurmaya başlasam, Harvey Penick’e gitmek zorunda kalıyordum” diye yazdı.

Whitworth iki kez New Mexico Eyaleti amatör unvanını kazandı, kısa bir süre Teksas’taki Odessa Koleji’ne gitti ve Aralık 1958’de profesyonel oldu.

Wright, Rawls ve Louise Suggs gibi parlak golfçülere sahip olmasına rağmen, LPGA o zamanlar mücadele ediyordu. Galeriler nispeten seyrekti ve turne oyuncuları düşük bütçeli otelleri aradılar ve araba ile seyahat ettiler.

Whitworth, Kelly Girl Open’ı kazandığı turdaki dördüncü yılına kadar bir turnuva kazanamadı. İkinci galibiyetini daha sonra 1962’de Phoenix Thunderbird Açık’ta gösterdi ve bu ona baskıya dayanma güveni verdi.

Whitworth, arkasında oynayan Wright ile şampiyonluk için düello yaparak bu etkinlikteki son deliğe yaklaşıyordu. O sırada sıralama olmadığı için Wright’ın puanını bilmiyordu, ancak Golf Digest’e “bir tuzağın arkasına sıkışmış bayrağa” rağmen “Deliğe gitmeye karar verdim” dedi.

“Orada yaklaşık 15 fit çırptım ve kuşu yaptım” diye hatırladı.

Dört atışla kazandı ve 1963’te sekiz galibiyetle Tur’da bir fikstür haline geldi.

Whitworth, 88. LPGA galibiyetini Mayıs 1985’te United Virginia Bank turnuvasında kaydetti. Kadınlar kıdemli turu olan Legends Tour’da yarıştı ve ardından 2005 yılında rekabetçi golften emekli oldu.

Whitworth, sonraki yıllarında Dallas’ın bir banliyösü olan Flower Mound’da yaşadı, golf öğretti, klinikler işletti ve Fort Worth’ta genç kadınlar için bir turnuva düzenledi. Roanoke, Teksas’taki Trophy Club Country Club adlı ev sahalarındaki ahşap bir kutuda çok sayıda kupa ve zaferlerinin ayrıntılarının işlendiği 88 nikel kaplama plaket bulunuyor.

Whitworth, uzun süredir ortağı olan Bettye Odle tarafından hayatta kaldı.

Whitworth sağlam bir 5 fit 9 inçti ancak harika sürüşler sunmuyordu ve karizmatik bir figür olarak görülmüyordu.

Hall of Famer Judy Rankin, 1983’te Sports Illustrated’a Whitworth’un abartısız kişiliğini düşünerek, “Bazı insanlar, yıldız adam olsalar bile, asla yıldız olmaya mahkum değiller,” dedi.

Whitworth dergiye “İnsanların sizi tanımasına gerek yok” dedi. “Kaydın kendisi konuşuyor. Gerçekten önemli olan tek şey bu.”

Alex Tırıs raporlamaya katkıda bulundu.