ABD Açık finali nasıl izlenir: Coco Gauff ve Aryna Sabalenka şampiyonluk için oynuyor

semaver

New member
Amerika Açık tek bayanlarda final belli oldu: 19 yaşındaki Amerikalı Coco Gauff, Belarus’un 2 numaralı seribaşı Aryna Sabalenka’ya karşı oynayacak.

Cumartesi günü saat 16:00 Doğu’da yapılması planlanan şampiyonluk maçı, Gauff’un ABD Açık finalindeki ilk maçı olacak ve bu, onu 2001’de Serena Williams’tan bu yana New York’ta finale çıkan ilk Amerikalı genç yapacak. Gauff, Fransa Açık’ı Iga Swiatek’e kaptırdığı 2022’de Grand Slam finalinde oynamıştı.

2021 ve 2022 yıllarında turnuvada yarı finale yükselen 25 yaşındaki Sabalenka, ilk kez ABD Açık finalinde de oynayacak. Sabalenka bu yıl Grand Slam’lerde iyi bir performans sergiledi. Ocak ayında Avustralya Açık’ı ilk Grand Slam şampiyonluğuyla kazandı ve Fransa Açık ve Wimbledon’da yarı finale yükseldi.

İşte oyun hakkında bilmeniz gerekenler.

Finale giden yolunuz.

Yarı finallerden önce Sabalenka turnuvayı başarıyla tamamlamış ve ilk beş maçını set kaybetmeden kazanmıştı. Bu galibiyet perşembe günü yarı finalde, ilk seti Sabalenka’dan 30 dakika içinde 6-0 alan Madison Keys’e karşı sona erdi. Ancak Sabalenka mücadele etti ve sonraki iki seti eşitliği bozarak kazandı.

Gauff’un oyunları o kadar kolay değildi. İlk turda Laura Siegemund’a, üçüncü turda Elise Mertens’e ve dördüncü turda Caroline Wozniacki’ye karşı tam üç set oynadı.

Ancak o zamandan beri Gauff art arda iki galibiyet elde etti. Çeyrek finalde Jelena Ostapenko’ya karşı bir saatten biraz fazla bir sürede 6-0 ve 6-2’lik skorlarla galip geldi. Yarı finalde Gauff, Karolina Muchova’yı 6:4 ve 7:5’lik setlerle mağlup etti.

Gauff kafa kafaya yarışta liderlik ediyor.

Sabalenka ve Gauff birbirleriyle beş kez oynadılar ve Gauff bu oyunların üçünü kazandı. Final, ikilinin bir Grand Slam turnuvasında ilk kez birbirlerine karşı oynayacağı maç olacak.

Sabalenka, bu yılın başlarında Indian Wells çeyrek finallerinde üst üste son maçını kazandı. Perşembe günkü maçın ardından Sabalenka, Gauff’un o zamandan bu yana gelişme gösterdiği için bu galibiyeti düşünmediğini söyledi.

Gauff, Washington DC’de ve Ohio’daki Western & Southern Open’da arka arkaya şampiyonluklar kazandıktan sonra bu yıl ABD Açık’a geldi.

Sabalenka, “Farklı bir oyuncu” dedi. “Bu finale girerken sanırım sadece kendime odaklanmam ve başka bir mücadeleye hazırlanmam gerekiyor. Ne olursa olsun, savaşmaya devam edin, elimden gelenin en iyisini yapmaya ve elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edin.”

Gauff mercek altında.

Gauff, 14 yaşında profesyonelliğe adım attığından bu yana neredeyse sürekli ilgi odağı oldu ve sıklıkla Serena Williams’ın tahtının varisi olarak tanımlanıyor. Gauff, geçen yıl henüz 18 yaşındayken Fransa Açık’ta ilk Grand Slam tekler finaline ulaştığında birçok kişi için bu açıklamaları doğruladı.

Turnuvada kalan son Amerikalı olarak odak noktası artık bir kez daha Gauff’ta. Gauff, Perşembe günkü maçın ardından insanların kendisinden beklentilerini engellemek için sosyal medyadan kaçındığını söyledi.

“Gerçekten kendime odaklandım” dedi. “Şu anda bunu yapabilecek olgunluğa ve yeteneğe sahip olduğuma gerçekten inanıyorum. Cumartesi günü ne olursa olsun, son birkaç haftayı nasıl idare ettiğimden gerçekten gurur duyuyorum.”

Gauff yine de ilk Grand Slam turnuvası şampiyonluğunu hedefliyor ve Perşembe günü kazandıktan sonra mahkemede 2020 yılında helikopter kazasında hayatını kaybeden basketbol yıldızı Kobe Bryant’a atıfta bulunarak “iş bitmedi” dedi.

Gauff, “Bendeki zihniyet bu” dedi. “Anın tadını çıkarmaya çalışıyorum ama daha yapacak çok işim olduğunu da biliyorum. Evet, final inanılmaz bir başarı ama henüz bundan memnun değilim.”

Sabalenka’yı saymayın.

Perşembe günü yarı final maçının ilk setini tek maç kazanamadan kaybeden Sabalenka, ikinci sette Keys’i 2-4 geride bıraktı. Ancak Sabalenka mücadele etti ve ikinci sette ve ardından üçüncü sette eşitliği bozmaya zorladı.

Sabalenka, “Bu oyunu tersine çevirebildiğim için gerçekten gurur duyuyorum” dedi.

Perşembe akşamı Sabalenka’nın böyle bir geri dönüş yaptığı ilk sefer değildi. Geçen yılki turnuvada Sabalenka, ikinci tur maçında Kaia Kanepi’ye 2-6 ve 1-5’lik setlerle mağlup olmuştu. Sabalenka karşılık verip ikinci ve ardından üçüncü seti kazanana kadar maç Kanepi’ye yenildi.

Sabalenka, geri dönüş antrenmanı yapmanın en iyi yolunun turnuvalar olduğunu ancak antrenmanda bile sette 4-1 geride kalmayı hayal edebildiğini söyledi.

Küresel 1 numaralı sıralama sizi bekliyor.

Sabalenka Cumartesi günkü finali kaybetse bile, WTA sıralamalarının güncellendiği Pazartesi günü kadınlar dünyasının yeni 1 numarası olacak. Sabalenka, 75 haftanın 1 numaralı oyuncusu Swiatek’in ABD Açık’ta dördüncü turda elenmesinin ardından zirveyi garantiledi.

Pazartesi günü Daria Kasatkina’ya karşı oynadığı dördüncü tur maçının ardından Sabalenka, henüz birinciliği düşünmediğini söyledi.

“ABD Açık bitmeden hiçbir şeyi kutlamak istemiyorum” dedi. “Dünyada 1 numara olmaktan ziyade bu turnuvaya daha fazla odaklanmak istiyorum.”