Zor zamanlarda spor dünyası gerekli merhemi sunar

semaver

New member
hissettin mi

Lionel Messi, Dünya Kupası finalinde Kylian Mbappé ile şut için atış, gol için gol düellosu yaptı.

LeBron James, NBA skorer kralı olur ve Patrick Mahomes Super Bowl’u kazanır.

Güney Karolina kadın basketbol takımı: azimli ve namağlup.

Tiger Woods – yıkıcı bir araba kazasından iki yıl uzakta – Genesis Invitational’da kuş, kuş, kuş.

Pele’nin ölümü. Damar Hamlin dünya tarafından görülebilir. Tom Brady veda ediyor.

Spor tutkunları ve hatta sıradan bir gözlemci için, son üç ay bir kurtuluş ve diriliş, acı, kayıp, kırılganlık ve yüce atletik mükemmelliğin kaleydoskopunu sundu. En sevdiğimiz oyunların bizi nasıl etkileyebileceğini bir kez daha gösteren üç ay.

hissettin mi Büyük inançlarımızdan biri haline gelen sporun duygulu, ruhani doğası. Ben spor dünyasında pek çok şeyi eleştiren dindar bir agnostiğim ama kesinlikle eleştirdim.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde dini yaşam dekanı Varun Soni, “Büyüklerin zirvede oynadığını ve sınırları zorladığını gördüğünüzde, ruhani bir an gibi geliyor çünkü taşınıyorsunuz” dedi. “Ana çok kapılmışsın. Telefonunuzu, egonuzu veya işinizi düşünmüyorsunuz. Önümde sadece bu harika oyun, bu harika oyuncu ve tüm bunların draması var.”

Soni, sevdiğimiz oyunlar ve manevi taraf hakkında bir iki şey biliyor. Bir din alimi olmasının yanı sıra, aynı zamanda uzun süredir Los Angeles Clippers hayranı, yani sayısız acıya katlanıyor ama umudu canlı tutmanın bir yolunu buluyor.

Super Bowl LVII hakkında bilmeniz gerekenler

Kansas City’nin Philadelphia karşısında yankılanan zaferi, takıma dört sezonda ikinci şampiyonluğunu kazandırdı.

Soni, “Büyüklüğe baktığınızda, örneğin LeBron veya Messi, ifşanın ortaya çıktığı saf anın içinde gibisiniz,” dedi. “İnsanların yanan bir çalının önünde dururken tarif ettikleriyle hemen hemen aynı. Ya da bir ibadethanede bulunma şeklimiz nefesimizi kesebilir. Ya da inanılmaz bir gün batımını izlediğimizde.”

Spor herhangi bir dinden daha iyi değildir. Ama bu bir din biçimi. Eski beyzbol komiseri Bartlett Giamatti’nin bir zamanlar beyzbolun ruhani etkilerini “ruhlarımız üzerinde bir etkiye sahip olduğunu” tanımladığı şekliyle yeniden ifade etmek gerekirse.

Bu tam olarak yeni değil. Atalarımız sporda ilahi bir amaç gördüler. Oyunlar genellikle tanrılara adak olarak veya manevi güçlerle iletişim kurma aracı olarak tasarlanan dini ritüellerin bir parçasıydı. Stadyumlar uzun zamandır katedrallere ve modern sporcular modern tanrılara benzetilmektedir. Bunların hiçbiri yanlış değil.

Ancak bölünme ve endişe çağımızda – ve giderek daha fazlamız organize, geleneksel inanç sürüsünden düşerken – bir merhem olarak egzersiz ihtiyacı belki de her zamankinden daha önemli.

Bu köşeyi düşünürken, inancı bir ritim olarak gören benim zamanımdaki bağlantılara ulaştım. Bir rahibi, bir hahamı, bir Budist rahibi ve bir imamı ziyaret ettim.

Benim ruhani anlayışım, nefes kesen insan mükemmelliğinden ilham alan enfes huşu içerir – Tanrı gerekmez. Ateist olunca kürsüden ayrılan beyzbol aşığı eski bir papazla böyle konuştum.

Hepsinin, onları kudurmuş hayranlara dönüştüren favori takımları veya oyuncuları vardı. Hepsi sporun kutsal çekiciliğini en iyi şekilde hissettiklerini söylediler.

Mark Borovitz – Los Angeles’ta Beit T’Shuvah’tan Fahri Haham ve Jim Brown’ı idolleştirerek büyüyen ömür boyu Cleveland Browns hayranı – Super Bowl’daki Mahomes ve Moses ile Exodus’un hikayesi arasında bir paralellik kurdu: kendi topluluğuna liderlik eden heyecan verici bir lider. insanları zorluklardan geçirdi ve “engeller ne olursa olsun bir topluluk olarak ilerlemeye devam etmelerine” yardımcı oldu.

Haham, bu ayki Super Bowl hikayelerinin aslında nesiller boyunca aktarılacağını kaydetti – “modern zaman benzetmeleri” gibi. Ve Dünya Kupası ya da Super Bowl gibi mega etkinlikler? Buna katılmak manevi bir hac yolculuğuna benzer.

Sahadaki dramatik gidiş gelişlerin yanı sıra, bu son Super Bowl’a katılmak, her türden hayran arasında yaşadığım birlik ile beni etkiledi. Daha fazla öfke ve bölünme ve hatta biraz kavga görmeyi bekliyordum. Bunun yerine, Eagles taraftarlarını, Kansas City taraftarlarını ve takımların taraftarlarının birlikte yürümediğini, yemek yemediğini ve tezahürat yapmadığını gördüm.

Rihanna devre arasında o platformdan havada şarkı söylerken, bir müjdecinin gücüyle yüce hüküm sürdü. Katılan 68.000 hayranın tümü, sorunlarından bunalmış bir şekilde bir süre birlikte sallandı.

Tabii ki, her şey mükemmel değil. Örnek olarak Woods’u ele alalım. Pek çok sporcumuz gibi, bir zamanlar saflığın ve ihtişamın bir örneği olarak görülüyordu. Sonra ifşaatlar geldi – çoklu kusurları tam olarak ortaya çıktı. Şu anda 50’sine yaklaşmasına rağmen, rahatsız edici derecede genç görünen bir yanı var, bu hafta cinsiyetçi bir ilişkiyle bir oyun arkadaşına şaka yaptığında gördüğümüz gibi: İşte, bu tamponu al, bir kız gibi oynuyorsun.

En sevdiğimiz sporcularımızın da tıpkı bizler gibi kilden ayakları vardır. Mükemmel olmaktan uzaklar; Aynı şey oynadıkları sporlar veya ait oldukları ligler için de geçerlidir. Skandallar tüm dinlerle el ele gidiyor gibi görünüyor.

Medya şirketi Religion of Sports’u Brady ve Michael Strahan’ın desteğiyle yöneten film yapımcısı Gotham Chopra, “Sporun inkar edilemeyecek karanlık bir tarafı var” dedi. “İnanç ikilemi gibi ve mesele şu ki, buna inanmak zorunda değilsin. Super Bowl’a veya Dünya Kupası’na gidersiniz ve bunu görürsünüz. Kutsal ve dünyevi.”

Gölge taraf, dünyamızdaki hiçbir şeyin saf olmadığını hatırlatır.

Neyse ki, son aylarda bize hatırlatıldığı gibi, sporcularımızın en büyüğü ve oyunlarımızın en büyüğü, ne kadar kusurlu olursa olsun, ruha dokunan bir aşkınlık yeteneğine de sahip.