Elina Svitolina: Ukrayna'nın kırılmaz ruhu benim için büyük bir motivasyon

semaver

New member
Şimdi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden neredeyse iki yıl sonra, Elina Svitolina'nın hayatının tanıdık bir ritmi var.

Rusya'dan gelen füze saldırıları genellikle bir gecede gerçekleşiyor. Bu yüzden sabah gözlerini açtıktan kısa bir süre sonra cep telefonunu alıp bombaların nereye düştüğüne bakıyor. Odessa'daki büyükannesine bir çağrı var. Svitolina kaç kez istese de büyükannesi evini ve kedisini bırakmayı reddetti.

15 aylık kızı Skai'ye vakit ayırıyor. Saatlerce eğitim var. Kendi işiyle ilgili telefon görüşmelerinin yanı sıra Ukrayna'nın savaş yardımına yönelik ana bağış toplama kuruluşu United24 ile yaptığı çalışmaların bir parçası olarak Ukrayna'ya yönelik bağış toplama ve yardım çabalarıyla ilgili çok daha fazla sayıda telefon görüşmesi var ve ülkesinin cumhurbaşkanı onu arayıp ne sorması gerektiğini sordu. yardım için. Bazen bunlar geceye kadar sürer ve ancak Skai'yi yatağına yatırdıktan ve kocası Fransız tenisçi Gael Monfils ile akşam yemeği yedikten sonra sona erer.

Bu çok fazla ama yine de kadın tenisinde 2023 Yılın Geri Dönüş Oyuncusu seçilen Svitolina şanslı olduğu konusunda ısrar ediyor. Anne babası ve kayınpederi ona Skai'de yardım ediyor ve pek çok kişi de yardım çalışmaları ve diğer faaliyetlerde ona yardım ediyor. Ve bir de birlikte büyüdüğü, gerçekten çok sıkı çalışan insanlar olan askerler var.

29 yaşındaki Svitolina, 2024 sezonuna hazırlandığı Monaco'da verdiği video röportajında ”Çok sayıda arkadaşım var, erkek arkadaşlarım var ve hepsi ön saflarda yer alıyor” diyor.

2023'te Svitolina'dan daha fazla maç kazanıp daha fazla para kazanan tenisçiler ve daha fazla tanınırlığa ulaşan oyuncular var. Ancak bir oyuncunun daha şok edici ve etkili bir yıl geçirdiğini, ikinci ligden Wimbledon'daki Merkez Kort'a kadar çarpıcı bir yükseliş yaşadığını, tenis hayranlarının ve spora pek az ilgi gösterenlerin onu benzersiz bir şeyle tanıdığını ve takdir topladığını hayal etmek zor. dizginsiz hayranlık.

Svitolina Wimbledon'da son derece popülerdi (Julian Finney/Getty Images)

Erkekler Wimbledon şampiyonu Carlos Alcaraz'ın kükremesi, Svitolina'nın All England Club'da yarı finale ya da haftalar önce Roland Garros'ta Fransa Açık'ta çeyrek finale ulaştığı zamanki kadar yüksek miydi? Kesinlikle hayır.

Karşınızda farklı bir Svitolina vardı, hatta belki de 2017'de dünya 3.lüğüne yükselen ve ertesi yıl WTA Tour finalini kazanan Svitolina'dan bile daha iyi bir Svitolina. Svitolina'nın cesareti, dürtüsü ya da kararlılığı yoktu, çünkü geçen Temmuz ayında, Svitolina'nın bu sporda ya da belki herhangi bir spor dalında en büyük hikaye olduğu o birkaç günde, artıları ve eksileri konusunda yeni bir kesinlik vardı. Grand Slam kazananı Victoria Azarenka ve dünyanın 1 numarası Iga Swiatek'e karşı en zor anlarda çizgiyi aşarak yaptığı backhand vuruşları. Bir maçtan diğerine geçerken bir tür sakinlik yayıyordu.

“Etrafımdaki tüm bu motivasyon, vakfım, United24 ile farklı türdeki projeler ve arkamdaki tüm insanlarla birlikte, hem Ukraynalılardan hem de dünyanın dört bir yanından muazzam bir destek aldım ve bu beni gerçekten daha fazlasını yapmak için motive etti.” ” Kendimi zorluyorum” diyor. “Kendimi Roland Garros'ta çeyrek finalde ve ardından Wimbledon'da yarı finalde, harika tenis oynarken ve taze bir zihin ve enerjiyle süper motive olmuş halde buldum.”

Kimse bunun geldiğini görmedi. Burada, çocuğunun doğumundan dönen ve en büyük ilgisi anneliğe, ailesinin ve ülkesinin katlandığı travmaya odaklanan bir oyuncu vardı. Sporda hiç kimse Svitolina'nın sıralamalarda bu kadar hızlı yükseleceğini düşünmüyordu.

Tenisi takip etmeye devam edin Atlet buraya tıklayarak

Aslında bu tamamen doğru değil.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Skai'nin doğumundan üç ay sonra Svitolina, Hollandalı saygın tenis antrenörü Raemon Sluiter'e ulaşarak kendisiyle sözleşme imzalamayı düşünüp düşünmeyeceğini sordu. Başkaları doğum sonrası geri dönüşün zorluklarını görürken Sluiter bir fırsat gördü. Svitolina'nın ham yeteneği konusunda hiç şüphe yoktu. Hiç kimse tesadüfen dünyada 3. sıraya yükselip sezon sonu şampiyonluğunu kazanamaz. Ancak Svitolina ile çalışmayı Sluiter için bu kadar cazip kılan başka bir dinamik daha vardı.

Tenis sezonunun çok kısa olması nedeniyle, oyuncuların gerçekten antrenman yapmak, pratik yapmak ve oyun tarzlarındaki değişiklikleri düşünmek için nadiren zamanları oluyor.

Sluiter yakın tarihli bir röportajında, “Gerçekten bir değişiklik yapmak istiyorsanız sezonunuzu iptal etmelisiniz” dedi.

İlk çağrı sırasında Svitolina'nın üç ay daha yarışma planı yoktu. Sluiter bunu gelişmesi için altın bir fırsat olarak gördü. Ona saha dışındaki yoğun hayatı hakkında endişelenmemesini söyledi. Tek ihtiyacı olanın kendisini tenise adaması ve antrenman sırasında ona odaklanması olduğunu söyledi.

Sluiter, “Sadece hareketleri yaparak iki saat boyunca 30 dakikalık kaliteli bir antrenman yapardım” dedi. “Bu, bilinçli ve mevcut olmakla ilgili.”

Svitolina yorulduğunda veya bunaldığında ona bir gün izin almasını söylerdi. Svitolina'nın hayatında olup biten her şey göz önüne alındığında, Sluiter onun eşi benzeri olmayan bir oyuncu ve insan olduğunu biliyordu.

Birkaç ay daha ilerleyin. Ekim ayıydı ve Svitolina'nın 2023 tenis turu sona erdi. Fransa Açık'ta ayak bileğinde başlayan, Wimbledon'da artan ve Kuzey Amerika sert kort vuruşunda zayıflayan stres kırığı nedeniyle oluşan ağrı, onu ABD Açık'tan sonra sezonunu bitirmek zorunda bıraktı.

Svitolina, Roland Garros'ta Darya Kasatkina'ya karşı kazandığı galibiyet golünü kutluyor (Julian Finney/Getty Images)

Bu noktada Svitolina, Monfils'e Ukrayna'yı ziyaret etmek istediğini söyledi. Kocası anlaşılır bir şekilde korumacı, korku dolu ve şüpheciydi. “Evim olmasına rağmen geri dönmek istediğimi, savaşın olduğu ülkeye gitmek istediğimi anlaması hala zor” diyor.

Monfils nihayet amacına ulaştı ve Kasım ayında Svitolina, Ukrayna'ya, önce Odessa'daki büyükannesine, ardından Kiev ve Dnipro'ya on gün boyunca on saatlik tren yolculuğuyla zorlu bir yolculuk yaptı ve burada hükümet yetkilileriyle buluştu ve eski arkadaşlarıyla sohbet etti. daha sonra Rusya sınırına sadece 20 km uzaklıktaki Kharkiv'e.

Svitolina, profesyonel bir tenis oyuncusu olarak antrenman yapmak ve kariyerini sürdürmek için 12 yaşında oraya taşındı. Eski antrenörlerini ve ilk turnuvalarını oynadığı kulübü ziyaret ederek, burada antrenman yapan ve savaşın ortasında hayatlarını sürdüren çocuklarla bir arada oldu.

“Ukrayna'da hayatın devam ettiğini görmek benim için büyük bir motivasyon; Hiçbir şeyin onları gerçekten rahatsız edemeyeceği, hiçbir şeyin ruhlarını kıramayacağına dair yıkılmaz bir ruhları var” dedi.

“Zor bir oyun oynadığımda bu benim için gerçekten büyük bir motivasyon. Hayatımın zor anlarından geçtiğimde, her zaman savaşla uğraşmak zorunda kalan, evlerini kaybetmenin acısını çeken ve gerçekten hayatta kalmaya, normal bir hayat yaşamaya çalışan insanları hatırlıyorum. . Ve elbette ülkemizi savunan, silaha sarılan askerler, kadın ve erkekler.”

Eve döndükten ve ayak bileği iyileştikten sonra Svitolina işine geri döndü. Sluiter bir kez daha sakatlığı bir fırsat olarak gördü ve Svitolina'ya rekabete geri dönme baskısıyla karşılaşmadan oyununu geliştirmesi ve geliştirmesi için uzun bir sezon dışı süre tanıdı.

Sluiter radikal bir şey yapmadı, yalnızca geçen yıl başlattığı şeyi daha da büyük ölçekte yaptı.

“Oyunlara daha agresif bir tavırla yaklaşabilir ve oyunları daha iyi kontrol etmeye çalışabilir ve rakibinin şartlarından çok kendi şartlarına göre oynayabilir” dedi.

Monfils ve Svitolina evli (Pascal Le Segretain/SC Pool – Corbis/Corbis, Getty Images aracılığıyla)

Aralık ortasına gelindiğinde Svitolina “yüzde 90 ağrısız” oynayabiliyordu ancak Avustralya Açık öncesi ana antrenmanı olan Auckland'daki ASB Classic'in sert kortlarında ayak bileğinin nasıl hissedeceği ve ne kadar keskin olduğu konusunda endişeliydi. olabilir. Doğumdan döndüğünde ilk altı hafta kazanmak için mücadele etti. Formunu Mayıs ayının sonunda, Fransa Açık'tan bir hafta önce Strazburg'da buldu.

Şimdiye kadar, çok iyi.

İlk büyük tenis yolculuğunda Skai'yi de yanında bulunduran Svitolina, Auckland'daki ilk dört maçını kazandı; ikisi eski Grand Slam şampiyonları Carolina Wozniacki ve Emma Raducanu'ya karşıydı, ardından son Grand Slam'in galibi Coco Gauff'a karşı yakın bir final maçı kaybedildi. etkinlik 6-7(4), 6-3, 6-3 kazanıyor.

Svitolina geçen ay “Daha özgürce oynuyorum” dedi. “Daha önce Ukraynalı bir tenis oyuncusuydum. Ama şu anda durum tamamen farklı. Farklı motivasyon, farklı hedefler. Ve her gün bu fırsatı değerlendirmek, her antrenmanda, her maçta yüzde 100'ümü vermek ve elimden gelen her şeyi yapmak benim için önemli.”

(En üstteki fotoğraf: Hannah Peters/Getty Images)