Yoani Sanchez, Perugia’da seyircilerin Castristi yanlılarını yuhalamalarına meydan okudu

Yasmin

New member
La Stampa’nın direktörü Mario Calabresi kısa sunumunu yeni bitirdi. Yoani Sanchez konuşmak üzere. Yaklaşık otuz Castro yanlısı gösterici havaya atılan bayraklar ve el ilanlarıyla sahneyi ele geçirdi. Birkaç yerel web sitesinden birinde, AsiCuba Umbria aktivistleri günlerdir çok popüler Kübalı blog yazarının gelişinden şikayet ediyor, onu Batı tarafından şımartılmakla, bakılmakla ve açıkça para ödenmekle suçluyorlar.

Sala dei Notari’nin kanatlarından, aslen Küba’dan olan Castro karşıtı aktivistler sırayla göstericilere karşı, kesinlikle Umbria’lı olarak bağırdılar. Calabresi’nin 194 cm’si tarafından korunan ve “Bella ciao” şarkısını söyleyen Sanchez’e karşı on dakikalık protesto, çığlık ve hakaretlerden sonra çıkışları oldukça pitoreskti.
Yoani Sanchez’in hemen yaptığı yorum kısa ve özdü: “Küba’da biz de onlar gibi protesto etmek isteriz. İnsanların özgürce gösteri yaptığını görmek güzel ve bunun için onlara teşekkür ediyorum. Protestoları sesimi daha gür çıkarıyor”. Sonra alçak sesle arkadaşlarına fısıldar: “Bu gösterilere o kadar alıştım ki hiçbir şey olmazsa sıkılırım.”

Sanchez’in ilk İtalya gününde gerçekleşen yedinci Gazetecilik Festivali’ne karşı ilk gösteride gümbür gümbür bir son. Basit bir telematik pencere olan Generation Y adlı bir blog aracılığıyla çok şiddetli bir düşünce, bilgi ve tartışma kasırgası yaratan genç bir kadın. 2008’de Küba hükümeti, blogunu adada görünmez kılmak için bir filtre koydu; bu sorun, mesajlarını olası tüm kapılardan geri gönderen yüzlerce arkadaşı tarafından hemen atlatıldı. Bugün Y Kuşağı blogu, dünyanın en etkili 25 blogu arasında listeleniyor.

Amcası Adolfo Fernandez’in sürgüne gönderilmesine rağmen memleketi Küba’da yaşamak isteyen Sanchez adlı bir kadın, kız kardeşinin üç yıl önce ayrılmasına rağmen Kilise’nin sabırlı diplomatik çalışması sayesinde hapisten çıktı. birçok arkadaşı ve tanıdığı. “Başka yerde yaşayamam. Ne zaman bir tabak et yesem, her gün benim olan hemşehrimin zorluklarını, onların yaşama zorluklarını düşündüm. Vatanıma, milletime faydalı olmak istiyorum.” .

Sanchez’in 18 yaşında bir oğlu var ve eski püskü bir asansörü olan bir evin on dördüncü katında yaşıyor. Esnek olmayan ve sert Küba hükümetine karşı savaşını geri alıyor ama bunu, çalışmayan çamaşır makinesinden evin yakınındaki pazara kadar günlük hayattan sahneleri anlatarak yapıyor. Teknolojik yeteneği ve belirgin şekilde dijital doğası, Filoloji derecesi ile yeniden teyit edilen sağlam bir klasik kültürü belirledi. Ve tabii ki anlatım kalitesi.

Raul Castro’da Yoany Sanchez kısa kesiyor: “Onunki ilk günah. Raul seçilmedi, gücü kan sorunları nedeniyle miras aldı, üçüncü bin yılda hayal bile edilemeyecek bir şey”.

Sonunda, bu sefer izleyicilerden gelen sorularla, bazı protestolar kusuyor. Ama seyirci onun için. Ve sesini susturmak zor olacak.

Bernardo Valli ve yazıdaki muhabirlerveya
Sanchez’den önce Festivalin son günü sona ermişti. pürüzsüz Elçilerin dekanı Bernardo Valli’nin notları aydınlatıcıdır (Luisella Costamagna ile röportajı sırasında gençlik ilahisini dinlemekten hoşlanmamalı). Bağlantıları ve okuyucuları ele geçirmek için bu yeni numaralar cümbüşünde Valli, iyi bir gazetecinin her şeyden önce kendi okuyucularına dikkat etmesi, onlara fazla yaklaşmaması, onları şımartmaması “gerektiğini” hatırlıyor; düşmanların sadece diktatörler, sansür veya rakipler değil, bazen kendi gazetesinin yöneticileri veya yayıncıları olduğu; Kimliğinizi korumak için haber selinde ve başkalarının gönderilerinde kendinizi feda etmenin iyi olmadığını. Valli için değerli bir çağrışım, kimlik çağrışımı. Repubblica muhabiri, gazetecilik okullarından mezun olan gençlerin daha büyük kültürel ve uzmanlaşmış hazırlıklarının farkındadır, ancak çoğu zaman renksiz karakterlerini, kişilik eksikliğini tespit eder. Ne yazık ki röportaj güncel meselelerde ısrar ediyor, Valli’nin Festival’e verebileceği büyük hizmeti kaybediyor, gazetecilik tutkusunun alev alev yanan yıllarını anlatıyor, bugün izi sürülemeyen ve binlerce fırsat arasında bir tıklamayla keşfedilmesi gereken bir aşk. Bir fare.

Çocuklar bize hakaret ediyor
Unicef’in Michele Serra ve Claudio Bisio ile birlikte yarattığı lezzetli ve hafif ilk Pazar perdesi, hem çocukları hem de evdeki küçük kuşak çatışmaları hakkında konuşma fırsatı sunuyor. Bilgelerin söylediğine göre teniste kendisini yenen oğlunu toplarla vurabilen Claudio Bisio’nun rekabetçi yaklaşımından, telefonda şaşırıp PC’de gezindiği için azarlanan, kısa ve öz genç Serra’ya gidiyoruz. sınavın yapılacağı kitabın altını çizer. “Ama nasıl böyle çalışıyorsun?” baba dostça bir tonda şikayet eder. Varis, “Bu, türün evrimidir” diye gürler.

İtalyan eşek ırkı
Roberto Ippolito, İtalya’da bilginin gerilemesine dair şok edici bir tarama olan “Ignoranti” adlı kitabından bahsediyor. İtalyan kültürel dalışını, devlet okulu sistemine kesinlikle ters olan son yirmi yılın politikalarıyla ilişkilendirmemek zor. Veriler, İtalyanların sadece yüzde 30’unun kendi dillerinde usta olduğunu, ülkemizin kamu eğitim harcamalarının en altında olduğunu, son zamanlarda Orbetello’da düzenlenen bir yarışmada 43 mezun adayının tamamının reddedildiğini ve açıkça gerekli rolü yerine getirmediğini beyan ediyor. Yarışmalar aynı zamanda eşsiz bir neolojizm ve deyim kaynağıdır: “bürokrasi”den (ağır olduğu mantıklı…), Verona’nın hayranlarına karşı konulmaz bir saygı olan Bentegodi kasabasına kadar. Bu arada okuyup ödül bursu almaya hak kazananlara bir lira verilmez. Anayasada yazılı bir hakkı kullanmak için yılda bir milyar dolar ödemek zorunda kalan ailelerden bahsetmiyorum bile. Büyük ölçüde okul komplekslerimizde artık elde edilemeyen başka bir kağıt bulmaya yönelik para: tuvalet kağıdı.

Konuşan Ok
Carlo Freccero, gerçek lezzetini anlamak için Grillo’yu aylardır çiğniyor ama henüz o noktaya gelmedik. Perugia’da bile, 80’lerin ve 90’ların TV gurusu, fenomeni hâlâ incelediğini, ancak onun derin anlamını henüz kavramayı başaramadığını itiraf ediyor. 5 Yıldız Hareketi’nin kurucusu ile kendisi tarafından iyi bilinen genelci TV arasında kesinlikle benzerlikler buluyor: ağın mantığından uzakta, kendine gönderme yapmadaki tutarsızlıkların izini sürüyor, ancak genelci çekiciliğini takdir ediyor. Belki o da ticari televizyon işinde başarılı olacak, tüm İtalyan banliyölerinde temsil için bir alana sahip olan.