World Baseball Classic: Nelson Cruz, Dominik Cumhuriyeti’nin genel menajeridir.

semaver

New member
MIAMI – 2023 Dünya Beyzbol Klasiğindeki Dominik Cumhuriyeti takımı, yıldızlardan oluşan bir rüya takımıdır.

2022 Ulusal Lig’in Cy Young Ödülü’nü kazanan 27 yaşındaki Sandy Alcántara, Cumartesi günü Dominikliler’in Venezuela’ya karşı açılış maçında oynayacak. 2022 Amerikan Ligi Yılın Çaylağı seçilen 22 yaşındaki Julio Rodríguez orta saha oyuncusu olacak. 2022 AL Şampiyonası Serisi ve Dünya Serisi MVP’si Jeremy Peña, 25, stoperden başlamaya uygun. Ülkenin 16 pozisyon oyuncusundan 12’si eski All-Star’lar, bunlara altı kez Manny Machado da dahil.

Turnuvanın favorileri arasında yer alan bir takımı bir araya getirmekten sorumlu genel menajer mi? 42 yaşındaki Nelson Cruz, takımın atanmış vurucusu ve aynı zamanda ana dallarda 459 kariyer ev koşusu yaptı.

Dominikli teknik direktör Rodney Linares İspanyolca, “Biraz farklı,” dedi. “Bir genel müdür söz konusu olduğunda, telefonu kaldırıp onu aramanız yeterlidir. ‘Vurdum’ demiyorlar. Ama en azından genel müdürümüz topları dışarı atıyor. Diğerleri yok.”

Onlarca yıl önce, oyuncu menajerleri Major League Baseball’da oldukça yaygındı. Artık. Ancak kadro kararlarından sorumlu yönetim kurulu üyesi rolünü üstlenen bir oyuncu Cruz’a özgü görünüyor ve bunun iyi bir nedeni var. Takım arkadaşlarınızı veya kendinizi kovmayı, rütbelerini düşürmeyi veya takas etmeyi hayal edebiliyor musunuz?

Cruz için şans eseri, WBC, pandemik gecikmelerin ardından 2017’den bu yana ilk kez geri dönen, yılda iki kez düzenlenen, iki haftalık bir turnuva. Ve bir çiftlik sistemini denetlemek veya bir keşif departmanına personel almak konusunda endişelenmesine gerek yok. Ancak tam zamanlı işi San Diego Padres için atanmış vurucu olan Cruz, idari ve oyun görevlerini dengelemenin zaman alıcı olduğunu öğrendi.

Cruz, geçenlerde Padres’in Peoria, Arizona’daki bahar eğitim tesisinin önünde otururken İspanyolca olarak “Pek çok mesajlaşma, arama, e-posta gönderme ve insanlarla konuşma” dedi. “Çok zamana ihtiyacı var. İşim dışında bile. Ancak tüm bu fedakarlıklara değer çünkü siz bunu ülkeniz için yapıyorsunuz.”

Örnek olay: Çarşamba sabahı, Padre’nin genel menajeri AJ Preller, yıldız dış saha oyuncusu Juan Soto’nun yakın zamanda küçük bir baldır yaralanması nedeniyle Dominik takımında oynayabileceği koşulları açıklamak zorunda kaldığında – Soto geç kaldı ve ne sıklıkta oynayabileceğine dair kuralları var. dış sahada – Preller, her ikisi de iki dilli olan Linares ve Cruz ile telefonda görüştü.

Birkaç saat sonra, North Port, Florida’da Cruz, Atlanta Braves’e karşı bir WBC hazırlık maçından önce vuruş antrenmanı yapıyordu. Dördüncü WBC’sinde olan Cruz, altıncı vuruşa çimdik atıcı olarak girdi ve bir homered vurdu.

Başka bir Padres üyesi olan 30 yaşındaki Machado, “Ona ‘Dostum, tüm bunları nasıl yapıyorsun?’ dedim” dedi. Bir menajerin aynı zamanda teknik kadroya ve derneğe de bakması gerektiğini söyledi. Machado ekledi, “Bu sadece oyuncuları oraya getirmekten çok daha fazlası. Bence oyuncular işin en kolay kısmıydı çünkü işin içinde çok sayıda insan vardı.

Dominik Beyzbol Federasyonu, 2013’te altın madalya kazanan takım da dahil olmak üzere önceki iki turnuvada Dominik GM’si olan Moisés Alou’nun yerine benzer bir profile sahip birini arıyordu. Alou, uzun süredir MLB oyuncusu ve akranları tarafından çok saygı duyulan birden fazla All-Star’dı. (Cruz’un aksine, yönetici olmak için emekli olana kadar bekledi.)

Dernek başkanı Juan Núñez, “Çok yetenekli birçok oyuncumuz var, ancak onlar daha genç ve onlarla ilişki kurabilecek, onlar tarafından saygı görecek ve onlar için oynarken rahat hissedecek birine ihtiyacımız vardı” dedi.

Dernek bunu Cruz’da gördü. Padres, 19. sezonunda onun sekizinci MLB kulübü olacak. Beyzbolun zirvelerini (yedi All-Star seçimi, 2011 ALCS MVP’si, 139 milyon dolarlık kariyer kazancı) ve düşüşlerini (2013’te performans artırıcı ilaçlar nedeniyle 50 maçlık bir uzaklaştırma) gördü. Oyuncular ve yetkililer, Cruz’a başarılarından, Dominik Cumhuriyeti’ndeki hayırsever çabalarından ve kulüp binasındaki liderliğinden dolayı saygı duyduklarını söylediler.

Núñez, “Nelson Cruz, oyuncular için bir baba gibidir” dedi.

Ancak dernek, Cruz’a 2020’deki rolü ilk sorduğunda, zamanlamanın kendisi için doğru olmadığını söyleyerek reddetti. Pandemi WBC 2021’i geciktirdikten sonra Núñez tekrar aradı. Cruz bu kez ailesiyle görüştükten sonra evet dedi.

“Bu yıl bile hazır olup olmadığımı bilmiyordum” dedi. “Bunu daha önce hiç yapmamıştım. Ama yürüyerek öğreniyorsunuz ve arkamda iyi bir ameliyat grubu var.

Cruz aktif bir oyuncu olduğu için Núñez, federasyonun Cruz’un takımı yönetmesine izin vermek için MLB ve MLB Oyuncular Birliği’nden izin istediğini ve aldığını söyledi – Cruz’a Dominik Cumhuriyeti başkanı Luis Abinader’den bir tebrik çağrısı kazandıran bir terfi. kazandı.

Sonra Cruz için zor kısım geldi: isimleri ve bürokrasiyi gözden geçirmek – oyuncuların MLB takımlarından izin istemek – ve olasılıkları planlamak. Sezon dışı dönemde, Seattle Mariners dış saha oyuncusu Teoscar Hernández, Cruz’un Dominik Cumhuriyeti’nde gelecek vadeden WBC oyuncuları için buluşmalara ev sahipliği yaptığını söyledi. Cruz’un evindeki toplantıya katıldı.

Cruz, birlikte karar almak için federasyonun Brain Trust’ıyla düzenli olarak görüştüğünü söyledi. İPad’ini, MLB yöneticilerinin ofislerinde beyaz tahtalarda tuttukları ve aynı zamanda gelişmiş istatistikler üzerinde çalıştıkları gibi derinlik çizelgeleri çizmek için kullandı.

Cruz, çoğu zaman oyuncu taleplerinin MLB ve toplu olarak WBC’yi yöneten oyuncular birliğinden geçtiğini söyledi. Ancak bazen MLB kulüplerindeki genel müdür arkadaşlarına doğrudan ulaştı. Ve çok fazla oyuncu tanıdığı için, onlarla kişisel olarak da temas kurdu – bazen izin reddedildikten sonra bile.

Yeni rolünde ne öğrendiği sorulduğunda Cruz, “Oyuna farklı bir açıdan bakıyorsunuz çünkü diğer tarafta, oyuncunun görmediği kısımdasınız.”

Núñez, Cruz’u çabuk öğrendiği ve bir oyuncu dışarıdayken her zaman bir yedek seçeneğe sahip olduğu için övdü. “Bana söyledi,” dedi Núñez, “‘Abi, bunun daha kolay olacağını düşünmüştüm ama bunun oynamaktan daha zor olduğunun farkındayım. Çalışmalısın.’ Ama gerçekten yeteneği var.”

Cruz ve Soto daha önce Dominik takımından 1992’de altın madalya kazanan ABD erkek olimpik basketbol takımının takma adı olan Dream Team’in bir versiyonu olarak bahsetmişlerdi. Bu ekip, Michael Jordan’dan Larry Bird’e kadar geleceğin 11 Onur Listesi’nden oluşuyordu. İsim biraz abartı olsa da -bu Dominik topluluğu sonunda sadece birkaç Onur Listesi’ni doğurabilirdi- altında yatan nokta geçerliydi.

Cruz, “Kağıt üzerinde baskın bir takım gibi görünüyor” dedi. “Sahip olduğumuz derinlik, bu kadar yetenekli ve katılma arzusu olan bir takım olduğunu düşünmüyorum.”

Beyzbol, dedi, Dominik Cumhuriyeti dininin bir parçası. 11 milyonluk Karayip adası, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki herhangi bir ülkeden daha fazla beyzbol oyuncusu üretti. WBC, Amerika Birleşik Devletleri’nde o kadar fazla ilgi görmese de, Dominik takımının yapısı, geçen yaz bile adadaki spor konuşma radyosu için günlük yemdi.

Sakatlık olmasaydı takım daha da yetenekli olabilirdi.

Başlangıçta Cruz, Dominik listesinde bile değildi. Washington Nationals ile kötü bir 2022 sezonu geçirdi ve 10 home run’da 0,234 ile 2008’den bu yana en düşük performansını elde etti. Ancak birden fazla sakatlık ve müsait olmayan oyuncular nedeniyle Núñez, Cruz’u eklemeyi önerdiğini söyledi. Tarafsızlık adına Cruz, kadro tartışmalarından geri adım attığını söyledi. Ama ne kadar oynayacağına kim karar veriyor?

Tampa Bay Rays’in Dominik menajeri ve koçu Linares, “Ben,” dedi. Linares bazen bu hafta Cruz ile görüşürken GM’nin maç üniforması giydiğini söyledi. “Gerçekten garip, ama iyi hissettiriyor” diye ekledi.

Cruz, Linares’in araması olduğunu doğruladı. Ayrıca, MLB takımlarındaki modern veri odaklı GM’lerden giderek daha fazla etkilenen alanlar olan diziliş veya atış kararlarına müdahale etmeyeceği konusunda ısrar etti.

Cruz yeni işinden memnun olsa da, şu anda tam zamanlı bir genel müdür veya müdür olarak bir gelecek düşünmediğini söyledi. WBC’ye odaklandığını ve oyunculuk kariyerinin geri kalanında yıldan yıla ilerlediğini söyledi. Padres ile olan sözleşmesi sadece 2023’e kadar devam ediyor ve 1 milyon dolara mal oluyor. Bir World Series şampiyonluğu için onlarla mücadele etme şansını sevdiğini söyledi.

Ama eğer WBC unvanını kazanamazsa, Cruz bir Dominik GM’si olarak kovulacak mı? Ve eğer kazanırlarsa, fazladan bir süre alacak mıydı?

“Bilmiyorum,” dedi gülerek. “Bunu yapamam. Ben sadece bir çalışanım.”