Ukraynalı Valeri: “Türkiye Benim İkinci Vatanım”

accur

New member
KIZILAY UKRAYNA’NIN ÇERNİVTSİ BÖLGESİNDE BESLENME TAKVİYESİ VERİYOR

Ukrayna’daki mağdurlar için bölgeye 20 TIR insani yardım gereci sevk eden Kızılay, Batı Ukrayna bölgesinde de beslenme takviyesi sağlıyor. Savaş bölgelerinden Çernivtsi kentine gelen mağdurlar birinci vakit içinderda Kızılay’ın taşınabilir beslenme aracıyla karşılaşıyor. Kızılay’ın bölgede hizmet verdiğini öğrenen ve grubun yanına gelen Ukraynalı Valeri, “Bize yardımlarınız için teşekkür etmeye geldim. Sizin yardımlarınız ve dayanağınız değerli. Türkiye benim ikinci vatanım.” dedi.

Türkiye’den ulaştırılan yardımları Ukrayna içlerine göndermeyi sürdüren Kızılay, Ukrayna’nın Çernivtsi kentinde yaşayan iç göçmenlere ve hudut çizgilerinden öteki ülkelere geçmeye çalışanlara beslenme dayanağı veriyor. Çernivtsi’deki Soborna Meydanı’nda taşınabilir beslenme aracını konuşlandıran Kızılay, yoğunluğa bakılırsa beslenme noktalarını belirliyor. Kızılay grupları, yardımlar sırasında enteresan müsabakalar da yaşıyor. Kulak Burun Boğaz doktoruyken emekli olan Valeri bunun en farklı örneklerinden.

Valeri’den Türkiye’ye Teşekkür

Batı Ukrayna’daki Çernivtsi kentinde yaşayan Valeri, kızını ve torunlarını İzmir’deki arkadaşının yanına ulaşmak üzere Türkiye’ye göndermiş. Kendisi ülkesinde kalan Valeri, 22 yıl evvel İstanbul’da hekim olarak misyon yapmış. Artık emekli olan Valeri, Kızılay takımlarının bölgede Ukrayna halkına dayanak verdiğini öğrenince teşekkürlerini tabir etmek üzere grubun yanına uğradı.

62 yaşındaki Valeri, “İnternette haberlere bakarken Kızılay’ın da burada hizmet verdiğini öğrendim. Bize yardımlarınız için teşekkür etmeye geldim. Sizin yardımlarınız ve dayanağınız değerli. Türkiye benim ikinci vatanım. Bende Türküm. 40 yaşındayken yaklaşık 22 yıl evvel ben birkaç sene İstanbul’da hekim olarak nazaranv yaptım. Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanıyım, artık emekliyim. Yalnızca Türkiye bana takviye oldu. İki haftadan fazladır konutumuzun altındaki bodrumda yaşıyoruz. Daima sığınak şartlarında yaşamak güç. Türk vatandaşlarını tahliye edenlerle görüştüm, kızım ve torunlarım için. Allah yardımcımız oldu, otobüste yer verildi. Kızım Viktorya ve torunlarımı Türkiye’ye gönderdim. Artık İstanbul’dalar. Yeterli bakıldıklarını öğrendim. Üzerimden büyük bir yük kalktı. Oradan da İzmir’e eski bir arkadaşımın yanına geçecekler.” diye konuştu. Ve yine Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı