Kırmızıların Joey Votto’su nasıl sosyal medya yıldızı oldu?

semaver

New member
Milwaukee’de bir temmuz gecesi Joey Votto intikamını aldı.

Cincinnati Reds’in ilk kalecisi Votto, haftalar önce Mad Dog olarak bilinen yayıncı Chris Russo’nun kendisinin ve Royals atıcısı Zack Greinke’nin Onur Listesi’ne ait olduğuna dair şüphelerini dile getirdiği bir klip izlemişti. Artık Votto, MLB Network’ün “High Heat” programında Russo ile yüzleşme fırsatı bulduğuna göre özel bir şey planladı.

Faul bölgesinde duran Votto, sığınaktaki bir kameraya bakarken kulaklık taktı. Russo’nun yardımcı sunucusu Alanna Rizzo bir soru sorduğunda Votto gülümsedi ve coşkuyla yanıt verdi. Russo’nun sırası geldiğinde Votto birkaç huysuz heceyle karşılık verdi. Russo hemen anladı: “Komik! Bugün çok komiksin” – bu da Votto’yu profesyonel bir güreşçiye yakışan bir dakika boyunca söylenmeye teşvik etti.

Votto, büyük el hareketleri ve yükselen sesiyle Russo’nun sözde hakareti konusunda onu ve Greinke’yi azarladı. “Siz bizi küçümsüyorsunuz, bir çift küçük-Pazar merkezWest Ballers, çünkü biz sizin kadar metropol değiliz!” Votto bir konferans verdi. Russo’nun “Beşinci Cadde bağları” ve “mükemmel şekillendirilmiş Broadway saçı”na yönelik eleştirileri kükrerken gözleri büyüdü.

Sonunda doruk noktası. “Herkes bir sonraki Roger Peckinpaugh olamaz!” diye bağırdı Votto, harika olmasa da iyi bir eski Yankee için ölü top dönemine uzanarak. “Kendinden utanmalısın!”

Votto ve Reds yayınlarının yan muhabiri Jim Day’in haftalarca – takım uçağı da dahil olmak üzere – birkaç Reds çalışanının kafasını karıştıran provaları olan tirad viral oldu: Beyzbolun en komik karakterlerinden biri bir kez daha ortaya çıktı.

Sosyal medyaya yalnızca Mart 2020’de dahil olan 40 yaşındaki Votto, artık Instagram ve eski adıyla Twitter olarak bilinen X arasında 300.000’den fazla takipçiden oluşan bir kitleye rutin olarak içerik yayınlıyor. Russo’daki soygunu gibi, Votto’nun gönderileri de dikkatle tasarlanmış ve uygulanmıştır.

Geçen kış, Toronto’daki bir satranç turnuvasına katılmadan önce gösterişli bir tasarım kıyafetiyle (kabarık yelek, tüylü tulum, hepsi bu etkinlik için satın alınan pahalı güneş gözlükleri) poz vermişti. Haziran ayında, omuz ameliyatından dönmeden kısa bir süre önce, Cincinnati’de bir öğrencinin kendisini sahaya geri dönmesi için teşvik ettiği bir okul otobüsünün direksiyonunda kendi skeçini yaptı.

Pazar günü sakatlananlar listesinden geri dönüşünde sayı yapan Votto’nun sosyal medyaya dikkatli ve planlı yaklaşması şaşırtıcı değil. Uzun zamandır oyunun en titiz oyuncularından biri olarak görülüyor. Yeni olan, bu konuda her türlü enerjiyi harcamaya istekli olmasıdır. Yıllarca kariyerini bir münzevi gibi yürüttü ve kendisini yalnızca raket sallama görevine adadı. Yedi sezon boyunca Cincinnati’de takım arkadaşı olan Zack Cozart, “Beyzbol oyuncusu olarak mesleğine o kadar odaklanmıştı ki, sanki başka hiçbir şeye vakti yokmuş gibiydi.”

Votto, bu yıl ısrarcı omuz sorunları onu engellemiş olsa da, her zamanki gibi işine kendini adamıştır. Ancak artık kariyeri son düşüşe geçtiğinden Votto gevşedi.

Votto, 2017 sezonundan sonra her şeyin değiştiğini söyledi.

Harika bir yıl olmuştu. 33 yaşındayken her maçta oynadı, taban yüzdesinde birinci oldu ve Ulusal Lig’in En Değerli Oyuncu Ödülü oylamasında ikinci oldu. Ama mutlu değildi. Kırmızılar yeniden yapılanma sürecindeydi ve en yakın takım arkadaşlarının çoğu (Cozart, Jay Bruce, Johnny Cueto) değiştirilmişti. Daha 10 yıllık, 225 milyon dolarlık sözleşme uzatmasının yarısına bile gelmemişti; bu pahalı bir mobilya parçası, nakliyeciler onu kapıdan çıkaramadığı için geride kalmıştı.

Votto, “Kendimi çok yalnız hissettim” dedi. “Evdeki arkadaşlarımın çocukları vardı ve takım arkadaşları başka yerlere gitti. Biraz yorgundum çünkü kendim olabileceğimi hissetmiyordum.

Dünyasını 250 metrekarelik vurucu kutusunun ötesine genişletmek için – kendisi olmak her zaman biraz çaba gerektirmiştir – bir İspanyolca öğretmeni tuttu, satranç oynamaya başladı ve jiu-jitsu öğrendi. Votto, “Vurucu kutusunda yaptıklarımdan başka hiçbir yeteneğim yok” dedi. “Buna hiç şüphe yok.” Onun komik zamanlamasına tanık olanlar ya da onun İspanyolca ya da Fransızca konuşmasını dinleyenler aynı fikirde olmayabilir, ancak Votto bunları beceri olarak değil, çıkış yolu olarak görüyor. “Bütün bunlar bana tek bir şey olmadığımı hissettiriyor” dedi, “çünkü ben gerçekten tek bir şeyim.”

Bu paradoks – onun beyzbola olan katı bağlılığı ve onun ötesinde şaşırtıcı derecede geniş kapsamlı ilgi alanları – Votto’yu gizemli bir beyzbol adamı haline getirdi. Yeni takım arkadaşlarına karşı kibardı ama pek sosyal değildi.

Cozart, MLB döneminin başlangıcında Votto’nun ayıltıcı bir değerlendirmesini hatırladı. Cozart’ın defalarca vuruş kafesinin tepesine vuruşunu izledikten sonra Votto, “Toplara bu şekilde vurursanız, o zaman bu ligde oynama şansınız kalmaz” dedi. Cozart için bu, buzlu su sıçramasıydı – “Bu, Joey Votto bana berbat olduğumu söylüyor” diye düşündü ama çok geçmeden bunun Votto’nun ona yardım etme yolu olduğunu fark etti. Cozart artık Votto’yu en sevdiği takım arkadaşlarından biri olarak görüyor. 2017’de Cozart’ın Kırmızı olarak son kez sahneye çıktığı Votto, All-Star seçildiğinde kısa stoper için bir eşek satın alarak kamuoyuna verilen bir sözü yerine getirdi.

Eşek bölümü, MLB Network için Kanada Kraliyet Atlı Polisi üyesi bir Atlı gibi giyinerek 2014’te yaptığı hit gibi Votto’nun kişiliğini gözler önüne serdi. (Votto Kanada’da doğdu.) Ancak sosyal medya yıldızı Joey Votto’nun fikri o zamanlar onu tanıyan çoğu kişiye saçma gelebilirdi.

Kariyeri boyunca Votto’yu haber yapan Day, “‘Hayır, bugün onu rahatsız etmiyorum’ gibi zamanlar oldu” dedi. “Konuşmak istemediğini anlayabiliyordum.”

Eğer Votto şu anda şakacı hissediyorsa Day onun favori rakiplerinden biridir.

Yaşlandıkça Votto, can alıcı nokta olarak daha rahat hale geldi.

Bu yılın başlarında, Reds’in adayı Matt McLain, AAA Sınıfı Louisville Yarasalar’ın kulüp binasında durdu ve satranç oyununa kötü sözler söylemeye başladı. Arkasında, fark edilmeden, kulüp için bir rehabilitasyon görevini tamamlayan Votto vardı. Votto itiraz edip ikinci lig oyuncusunu onun yerine koyabilirdi ama bunun yerine güldü ve McLain’i şaka yapmaya ikna etti.

Kendisiyle saha oyuncusu Alex McGarry arasındaki satranç maçını kaydetmek için gizli bir kamera kurdu. Ortaya çıkan videoda, McLain gelip tüm parçaları meydan okurcasına yere vurduğunda rekabet tüm hızıyla devam ediyor. McLain, McGarry’nin suça karışmadığını ve ilk öfkesinin gerçek olduğunu söyledi. Ancak çoğu kişi şakayı anladı ve Votto bunu kendisinin yapacağına dair güvence verdi.

McLain şu anda, Ulusal Lig’in play-off’lardaki üç joker noktasından birini garantileme umuduyla Kırmızılar takımına enerji veren birkaç genç oyuncudan biri. O kadar çok genç yeteneğe sahip bir takımlar ki, bir zamanlar hayal edilmesi çok zor olan bir şeyi (Kırmızılar için Votto olmadan parlak bir gelecek) artık görmek kolay.

Votto geride kalmaktansa uyum sağlamaya kararlı.

Bunun bir kısmı, kendisinden daha az çevik ve daha ciddi bir nesil oyuncunun ritimlerini öğrenmektir. Donuk, uzaktaki şey inmiyor.

Cozart, “Soyunma odasındaki o inatçı yaşlı adam olamazsınız ve sonra tüm bu genç adamlar size bakıp ‘Bu adam huysuz yaşlı bir adam’ diyecekler” dedi. “Yine havalı olmaya çalışıyor.”

Bu Kırmızıların potansiyeli Votto’yu bu oyuna çeken şeyin altını çiziyor. Votto, “Zorlukları seviyorum, rekabeti seviyorum, bulmacanın yararlı bir parçasıymışım gibi kendimi değerli hissetmeyi seviyorum” dedi. “Bu yüzden hâlâ bir şeyler kaldığını düşünüyorum.”

Bundan şüphe ettiği zamanlar olmuştu. Bu sezonun başlarında Phoenix’te röportaj yapmak için kulübede oturmadan bir gün önce ciddi bir darbe aldı. Geçen sezonun ortasında ameliyat gerektiren ve bu sezon ona çok pahalıya mal olan sol omzu onu IL’ye geri dönmek zorunda bırakmıştı. Zamanlama kötüydü. Votto kontratının garantili son yılında – Reds’in gelecek sezon için 20 milyon dolarlık bir opsiyonu var ve 7 milyon dolarlık bir satın alma opsiyonu var – ve bir aydan az maç kala, son maçını oynadığı sırada bu mümkün görünüyordu. Kırmızı olarak oyun.

O yıl iki IL serisi arasındaki 51 maçta, 0,303 taban yüzdesi ile sadece 0,200 vuruş yapmıştı. Cincinnati genç yeteneklerle dolu ve harekete geçmeye karar verebilir.

Votto, bu son gerilemenin istifa düşüncelerine yol açtığını itiraf etti. “‘Bitirmeli miyim?’ diye düşündüğüm zamanlar oldu. Herkesi engellememi mi istiyorsun?’” dedi. Ancak annesiyle yakın zamanda yapılan bir konuşma konuya açıklık getirdi. Sahaya geri döndü ve ömür boyu Kırmızı olmayı umuyor.

Eğer Kırmızılar fikrini değiştirirse, anlayacaktır. “Burada her saniyeden keyif aldım” dedi. “Gerçekten. Soğuk zamanlarda bile bu bir onurdu.” Ne olursa olsun, Votto henüz işinin bitmediğinde ısrar ediyor.

“Kariyerimde ilk kez yaptığım işi sevdiğimi fark ediyorum” dedi.

Yirmi yıl boyunca yoğun bir şekilde beyzbola odaklanan bir profesyonelin ardından Votto bundan keyif almaya yeni başlıyor.

Cincinnati’de Votto bir simge; kendisine yakıştırmadığı ama kabul etmeyi öğrendiği bir etiket. Votto’nun bu sevgiye karşılık vermenin yolu kendisinden daha fazlasını paylaşmak ve Cincinnati’de sakladığı imzalı hatıra eşyalarını sosyal medyada konum ipuçları yayınlayarak paylaşmak. “Aslında yapmak istediğim tek şey vermek” dedi. “O kadar çok şey aldım ki.”

Ama açık bir kitap değil. Votto mahremiyetini korumaya devam ediyor ve her ne kadar geçen yıl sosyal medyada babasının 2008’deki ölümü hakkında konuşmuş olsa da, kişisel yaşamının bu bölümünü veya başka herhangi bir bölümünü kamuoyunun bilgisine sunmakla pek ilgilenmiyor. Kişiliğini paylaşacak – pek çok kişinin beklediğinden daha rahat bir şekilde – ama aynı zamanda anonimliğin içinde kaybolacağı günü de özlemle bekliyor.

“Gerçekten bunu hayal ediyorum” dedi. “Son oyunumu oynamayı ve her şeyi kapatmayı, sosyal medyaya veda etmeyi, medyaya veda etmeyi ve oradan uzaklaşmayı hayal ediyorum. Sanki işim bitti Beyzbolla işim bitti, halkla işim bitti.”

Henüz hazır değil ama o gün geliyor. Şimdilik, küçük pazardaki Orta Batılı oyunculardan biri olmaktan memnun. Yapabiliyorken tadını çıkar.