TOM FORD, ESTEE LAUDER BÜNYESİNE KATILIYOR

Musa

New member
New York merkezli hoşluk devi Estée Lauder, moda dünyasına giriyor. Lüks hoşluk kategorisinde büyümeye devam eden ve hem de başarılı bir moda markası olan Tom Ford’un yeni sahibi, Estée Lauder Companies olacak.

Estée Lauder, lüks moda, hoşluk ve gözlük markasını toplam 2,8 milyar dolar bedelinde bir mutabakat ile satın aldı. Bu, Lauder’ın moda dünyasında birinci teşebbüsü ve şimdiye kadarki en büyük muahedesi olacak.

Estée Lauder, 2005’ten bu yana Tom Ford Beauty ile bir lisans iştirakine sahip. Artık, hoşluk şirketi, erişimini markanın giysi ve aksesuar işine genişletecek.

Markanın hazır giysi eserleri, Thom Browne’ın da sahibi olan Ermenegildo Zegna Group tarafınca lisans altında üretilecek. Muahedeye nazaran, Tom Ford’un kurucusu ve CEO’su Tom Ford, 2023’ün sonuna kadar markanın yaratıcı vizyoneri olarak kalacak.

Ermenegildo Zegna Group ve Marcolin, sırasıyla Tom Ford modası ve Tom Ford gözlükleri için uzun vadeli lisans mutabakatları yapacak. Marcolin 2005’ten beri gözlük lisansı sahibiyken, Zegna 2006’dan beri Tom Ford erkek giysi lisansına sahip; artık ise Tom Ford’un tüm moda işinden sorumlu olacak.

2021’de Deciem’deki çoğunluk konumu için 2,2 milyar dolar ödeme muahedesinin akabinde bu satın alma, Lauder’in bugüne kadarki en büyük satın alma süreci olacak.

Yakın vakitte Estée Lauder’ın, Ford’un eski patronu olan Fransız lüks holding Kering ile rekabet ettiği ve artık onu geride bıraktığı bildirildi. 2004’te Ford ve iş ortağı Domenico De Sole yollarını ayırdı ve 2005’te Tom Ford markası Estée Lauder’in resmi hoşluk partneri oldu. Tom Ford, 2022’nin ikinci çeyreğinde sırasıyla %18 ve %13 büyüyen itibarlı makyaj ve koku kategorilerinde yer aldığından, artık Tom Ford’a sahip olmak küme için daha fazla kâr sağlayacak.

Bu satın alma, geçmişte La Mer, Le Labo ve MAC Cosmetics üzere hoşluğa öncelik veren markaları satın almış olan Estée Lauder için bir dönüm noktasına işaret ediyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir satın almayla modaya adım atan şirket, Kering ve LVMH ile rekabet etmeye çalışıyor üzere görünüyor.
Kering’den bahsetmişken, Kasım ayı başlarında yayınlanan bir rapora nazaran, Gucci’deki nazaranv mühletinin bir kısmı için Ford’u çalıştıran moda kümesi, tasarımcının ismini taşıyan etiketini almak için yarışıyordu.

Tom Ford, itibarlı makyaj ve parfüm alanında büyümeye devam ederken, Kering’in bölüme girmekle ilgilendiği görülüyor. Parasının birçoklarını çılgınca tanınan olan koku yelpazesinden kazanan bir moda şirketi olan Tom Ford’u satın almak, holding için ülkü bir giriş noktası olabilirdi.

Estee Lauder’in lideri ve CEO’su Fabrizio Freda yaptığı açıklamada, “Tom Ford Beauty’nin lüks koku ve makyajda elde ettiği muvaffakiyetten ve dünyanın dört bir yanındaki seçici tüketiciler için dilek edilen, yüksek kaliteli eserler yaratmaya olan bağlılığından inanılmaz derecede gurur duyuyoruz” dedi. “Sahip olunan bir marka olarak bu stratejik satın alma, yeni fırsatların önünü açacak ve Tom Ford Beauty için büyüme planlarımızı güçlendirecek. Ayrıyeten, global itibarlı hoşlukta başkan saf oyuncu olma taahhüdümüzü bir daha teyit ederken, uzun vadede gelecek vadeden lüks hoşluk kategorisindeki ivmemizi artırmaya da yardımcı olacak.”

Tom Ford, satın almayla ilgili; “Estée Lauder Şirketleri, marka için ülkü yuva olduğu için bu satın almayla daha memnun olamazdım. Şirketi kurduğum birinci günden itibaren olağanüstü bir ortak oldular ve onların Tom Ford markasının bu daha sonraki kısmında lüks nazaranvliler olduklarını görmekten heyecan duyuyorum. Ermenegildo Zegna ve Marcolin de uzun müddettir mükemmel ortaklar oldular ve son 16 yılda kurduğumuz mükemmel münasebetin korunduğunu görmekten memnunum. Tam bağlılıklarıyla, sadece en yüksek kalitede moda ve gözlük üretmeye çalışan lüks bir şirket olarak markanın geleceğini sürdüreceklerine inanıyorum” dedi.

Thom Browne’ın sahibi olan Ermenegildo Zegna Group’un CEO’su Ermenegildo Zegna, mutabakattaki hissesi için Tom Ford’u “dünyanın en ikonik ve ayırt edici ultra lüks markalarından biri” olarak tanımladı. Bu bir daha sonraki adımın, stratejisiyle eksiksiz biçimde uyumlu olduğunu söylemiş oldu. “Başlangıcından bu yana Tom Ford moda işinin ortakları ve hissedarlarıyız. Tom ile uzun yıllardır çalışıyorum ve onu kıymetli bir arkadaş olarak görüyorum” diye ekledi. “Bu süreç, Aralık 2021’de New York Menkul Değerler Borsası’na kote olmamızdan bu yana yaptığımız birinci süreç ve tüm paydaşlarımız için bedel yaratmak üzere platformumuzu güçlendirme taahhüdümüzü doğruluyor.”