TOM FORD CFDA BAŞKANLIĞINDAN AYRILIYOR

Musa

New member
Tom Ford Amerikan Moda Konseyi’ndeki Başkanlık vazifesinden 31 Mayıs’ta ayrılıyor. Önümüzdeki sonbahar döneminde yeni heyet liderini duyuracağını söyleyen CFDA, yeni ismin misyona Ocak 2023’te başlayacağını bildirdi. CFDA’in CEO’su Steven Kolb’un 31 Aralık’a kadar Tom Ford’un vazifesini üstleneceği açıklandı.

“31 Mayıs’ta 3 periyotluk CFDA lideri periyodumu sonlandırıyorum. Haziran 2019’da misyona başladığım vakit gayem Amerikan moda dalının yetenekleri ve ehemmiyeti ile dünya genelinde daha bilinir olmasıydı,” diye bir açıklama yapan Tom Ford, “Hem bölümümüz tıpkı vakitte dünyanın taraf değiştirmek zorunda kalacağı olağanüstü şartları – bir pandeminin dünyayı kapatacağını ve ömrümüzün ve işlerimizin gidişatını sonsuza dek değiştireceğini hayal edemezdim. Pandemi, tasarım süreci ve üretimden müşterilerimize nasıl ulaştığımıza ve onlarla nasıl konuştuğumuza kadar hepimizi işlerimiz hakkında yeni hallerde düşünmeye zorladı. Şirketlerimizi direktörün yeni ve yaratıcı yollarını bulmak zorunda kaldık,” diye ekledi.

“Bazıları modanın perde ardında yapılan inanılmaz ölçüde çalışmayı yahut moda dalının milyonlarca iş sağlayan 3 trilyon dolarlık bir sanayi olduğunu bilmeden yalnızca hoş kıyafetler ve aksesuarlar yapmak ya da podyum gösterileri düzenlemek ve partiler vermekle ilgili olduğunu düşünebilir. CFDA’in lideri olarak, dalımızı yönlendiren olağanüstü kararlılığı ve iyimserliği birinci elden deneyimleme ayrıcalığına sahip oldum. Son üç yıldır Amerikan moda kesimindeki nitekim inanılmaz yeteneği destekleyebildiğim için onur duyuyorum ve CFDA idare heyetindeki rolüme devam etmeyi dört gözle bekliyorum,” diyen Tom Ford, idare konseyindeki bakılırsavini sürdüreceğinin altını çizdi.

Tom Ford’a şahsen teşekkür eden Kolb ise, “CFDA ve idare heyeti, gibisi görülmemiş bir devirde Amerikan moda bölümü ismine çalışan liderliği için Tom Ford’a teşekkür ediyor. Tom, CFDA’nın sıkı sıkıya bağlı kaldığı birkaç kilit teşebbüsü başlattı,” diyerek bir açıklama yaptı.

Birinci başta iki yıllık başkanlık nazaranvi üstlenmesi beklenen Tom Ford, rolünü bir sene uzatmıştı. Daha evvel Stan Herman (15 sene) ve Diane von Furstenberg (13 sene) üzere CFDA liderleri haricindeki tüm isimler 2 yahut 4 yıllık başkanlık yapmışlardı. CFDA’in başkanlığını üstüne alan isimler içinde Sydney Wragge, Norman Norell, Oscar de la Renta, Herbert Kasper, Bill Blass, Mary McFadden, Perry Elllis ve Carolyne Roehm yer alıyor.

Toplamda 450 bayan giysi, erkek giysi, mücevher ve aksesuar tasarımcısını temsil eden CFDA, son senelerda çeşitliliğe, sürdürülebilirliğe ve eşitliğe daha fazlaca değer veriyor. New York’u bir daha modanın başşehri yapma gayesinin yanı sıra bu temalar bir daha sonraki CFDA lideri için de birebir değeri taşıyacak. Başkanlık periyodu boyunca yöneticiler ve üyeler şurasını daha çeşitli hale getiren Tom Ford, beraberinde genç yeteneklere iş imkanları sağlamak ismine biroldukça marka ve şirket ile iş birliği yapmıştı. Çeşitli fonlar ile moda firmalarına dayanakta bulunan Tom Ford, beraberinde mentorlük programları başlatmıştı. Ford’un nezareti altında dijital gösterimler ve online satışları başlatan CFDA, bununla birlikte genç moda öğrencilerine takviye olma gayeli bağışlarını $500 bin dolara kadar çıkarmıştı. 31 Aralık’a kadar Ford’un misyonunu devralacak olan Kolb, CFDA’i Tracy Reese, Vera Wang, Stan Herman üzere şura üyeleri ile birlikte yönetecek.