Teniste tribünden koçluk yapmak neden “hile” gibi hissettirebilir?

semaver

New member
MELBOURNE, Avustralya – İlk yurtdışı gezisinde sürpriz bir çeyrek finalist olan hızla yükselen Amerikalı Ben Shelton’ın seyahat koçu Dean Goldfine için ilerleme ve pozitif enerji dolu bir Avustralya Açık oldu.

Ancak Goldfine aynı zamanda suçluluk da hissetti. Bu, koçların maçlar sırasında tribünlerden oyuncularla iletişim kurmasına izin verilen ilk Avustralya Açık ve yalnızca ikinci Grand Slam turnuvası ve bu onu rahatsız etti.

Geçen hafta, “Bazen dışarıdayken, bir şey olduğunda, bir şey söylediğimde, sanki hile yapıyormuşum gibi hissettiğim için etrafıma bakmak ve omzumun üzerinden bakmak istiyorum” dedi.

57 yaşındaki Goldfine, 30 yılı aşkın bir süredir turlarda koçluk yapıyor. Ancak yakın zamana kadar oyun içi koçluk tüm erkekler turnuvalarında ve hem kadınlar hem de erkekler için dört büyük turnuvanın hepsinde yasaklanmıştı.

Oyun artık sessiz bir devrimin ortasında. Grand Slams dışındaki kadın turu, 2008’den beri çeşitli oyun içi koçluk biçimlerine izin verdi ve erkekler turu, ilk Grand wer slam olan 2022 ABD Açık’ı da içeren bir deneme süresi boyunca geçen Temmuz ayında tribünlerden izin vermeye başladı. alıştırmaya izin veren turnuva.

Avustralya Açık aynı şeyi yaptı ve diğer iki büyük turnuva – Fransa Açık ve Wimbledon – bu yıl teste katılacak.

Wimbledon liderliği uzun süredir maç içi koçluğun en ateşli rakibi olmuştur. Etkinliği yöneten eski All England Club başkanı Richard Lewis, oyuncuların baskı altında sorunları kendilerinin çözmesi gereken ‘gladyatör benzeri’ bir yarışmanın erdemlerini savundu.

Bu, birçok oyuncu, seyirci ve hatta bazı teknik direktörler için çekici bir konsept olmaya devam ediyor.

Goldfine, “Koçluğa karşıyım” dedi. “Çünkü benim için sporumuzla ilgili eşsiz şeylerden biri bu. Bu, oyunumuzun büyük bir bölümünü, olan bitenle uğraşan, onu anlayan, ayarlamalar yapabilen ve aynı zamanda duygularını yönetebilen bir oyuncuyu elimizden alıyor.”

Goldfine, sonunda 2001’de Wimbledon’ı kazanan, ancak uzun süredir kendini savunmak, dikkat dağıtıcı şeyleri engellemek ve büyük anlarda elinden gelenin en iyisini yapmak için mücadele eden ateşli, büyük hizmet veren Hırvat yıldız Goran Ivanisevic’i gündeme getirdi.

Goldfine, “Goran’ın maçlar sırasında onu gerçekten sakinleştirebilecek birine sahip olduğunu hayal edin,” dedi.

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da gerçekleşecek.

Kural, oyun içi antrenörlüğü yasaklayan ender büyük spor tenis için bir farktı (talimatlar veren tüm o futbol ve basketbol koçlarını ve golfçülerin kulaklarına gevezelik eden tüm o kadroları düşünün).

Ancak dalga ciddi bir şekilde dönmüş gibi görünüyor. Konsepte uzun süredir karşı çıkan İsviçreli süperstar Roger Federer çekildi. Wimbledon yeni bir liderliğe sahip ve giderek daha az bir süreç ve giderek daha çok politika gibi hissettiren deneye katıldı.

Bunun için temel argümanlar, antrenörler ve oyuncular arasındaki etkileşimin eğlence değeri sağlaması, oyunun kalitesini iyileştirmesi ve profesyonel oyundaki değişimi bir takım ruhuna doğru yansıtmasıdır. Bekar yıldızlar, fizyoterapistler, koçlar, performans psikologları ve Rafael Nadal söz konusu olduğunda bazen üçe kadar koç dahil olmak üzere daha büyük ortak çalışanlara güvenir.

Belki de en önemli argüman, oyun içi koçluğa izin verilmesinin ikiyüzlülüğü ortadan kaldırdığıdır, çünkü birçok koç zaten gizlice koçluk yapmama kuralını ihlal etmiştir.

Avustralyalı emekli oyuncu ve şu anda baş antrenör olan Nicole Pratt, “Farklı zamanlarda bunu yaptım ve eminim herkes bir noktada yapmıştır” dedi. “Muhtemelen İngilizce konuştuğumu düşünüyorum ve hakemlerin çoğu İngilizce bildiği için bazen bunun bir dezavantaj olduğunu hissettim. Yani artık eşit bir oyun alanı ve dürüst olmak gerekirse onu seviyorum. Çünkü her zaman olmasa da bir oyuncuya verilen bilginin oyuna etkisi olabileceğini düşünüyorum.”

Geçmişte, maç içi koçluk, Naomi Osaka’ya karşı çalkantılı 2018 ABD Açık finalinde Serena Williams’ın koçu Patrick Mouratoglou’nun yaptığı gibi, genellikle yasa dışı bir şekilde kod sözcükleri veya el işaretleri yoluyla yapılıyordu ve bu, Williams’ın sandalye tarafından cezalandırılmasına neden oldu. hakem Williams, maç sırasında kendisine koçluk yapılmadığını ve “kazanmak için hile yapmadığını” savundu.

Dil engeli her zaman koruyucu değildi. Pazar günkü Avustralya Açık finalinde Novak Djokovic ile karşılaşacak olan Yunan yıldız Stefanos Tsitsipas, uzun süredir oyun içi antrenörlüğü destekliyor ve babası Apostolos tarafından çalıştırıldığı için çok sayıda kural ihlali aldı. Turnuva yetkilileri bazen Yunanca konuşan personeli oyuncunun locasında babasının yanında oturmak için kullandı.

Tsitsipas, en azından şimdilik, cezaların sona ermesinden memnun. Her şeyden önce, oyuncu-antrenör diyaloğunun resmi olarak oyunlara entegre edilmesinden memnun.

Tsitsipas Cuma günü yaptığı açıklamada, “Benim durumumda, her zaman sahadaki yaklaşımımın bir parçası olmuştur” dedi. “Şimdi cezalandırılmadığına sevindim. Böyle olması gerekiyor. Yarışırken bazı görüşlerini ve bilgilerini sizinle paylaşmadığı sürece, sizinle bir antrenörün olması için bir neden göremiyorum. Bunun bizim sporumuzda çok doğal bir şey olduğunu hissediyorum.”

Ancak oyun içi koçluk mutlaka bir eşitleyici değildir. En iyi oyuncular genellikle en iyi koçları karşılayabilir. Besin zincirinin alt kısımlarında bulunanlar genellikle yapamazlar.

Avustralya Açık’ı iki kez kazanan eski 1 numaralı oyuncu Jim Courier, “Daha zengin oyuncuların daha da zenginleşeceğinden endişeleniyorum” dedi. “Oyuncuların aşağı inip sıralama turlarına katılmalarını ve hatta bir koçla seyahat edip dört koçlu birine karşı mücadele edememelerini düşünüyorum.”

Belki de bir veri analisti bu aşamada iyi bir işe alım olabilir. Artık birçok oyuncu keşif yapmak, özel hizmetler için ödeme yapmak veya Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği gibi ulusal bir yönetim organı tarafından sağlanan hizmetleri kullanmak için analitiği kullanıyor. Ancak koçluk denemesi için Avustralya Açık, Rod Laver Arena’daki oyuncu kutularındaki tabletlerde ve başka yerlerde koçların akıllı telefonlarında veya diğer cihazlarda bulunan ayrıntılı maç içi verilere erişim sağlar.

Elektronik hat arama sistemi Hawk-Eye Live tarafından sağlanan bilgilerden derlenen veriler, görünüşte her şeyi takip ediyor: oyuncuların rutin noktalarda ve baskı noktalarında servis atma pozisyonları; servis attıktan sonra vururken topa temas noktaları; vurdukları topların yüzdesi artar.

Tennis Australia İnovasyon Başkanı Machar Reid, “Maç içi koçluk yapacağımızı biliyorduk, bu harika, ancak soru, sezgisel bir şekilde nasıl destek sağlayabileceğimizdi” dedi.

Oldukça kapsamlı bir pakettir ve şimdilik rakibin önceki oyunlarından değil, yalnızca devam eden oyunlardan veri sağlar. Reid, “Bu tamamen maç içi ile ilgili ve keşif bakış açısıyla kullanılabileceği anlamına gelmiyor,” dedi.

Goldfine, Tennis Australia paketinin gerçek zamanlı olarak “işlenmesi gereken çok şey” olduğunu söyledi, ancak bir solak olan Shelton ile, bir Amerikalı olan Tommy Paul’e çeyrek final mağlubiyeti sırasında paylaşmak için bazı veri noktaları seçti.

Goldfine, “Tommy’nin bazı maçlarını tenis televizyonunda gördüm ve gördüğüm bazı solak maçlarda forehand olarak epeyce ikinci servis attı,” dedi Goldfine. “Ama Ben’e karşı ikinci serviste hemen hemen her şeyin ters vuruş olduğunu fark ettim. Ekranda baktığım şeylerden biri de servis yerleriydi çünkü bu benim için büyük. Ben de Ben’e ikinci setin yarısında ters vuruş yapmasını söyledim.

Goldfine, Shelton’a kendi gözlemlerine ve içgüdülerine dayanarak çok daha fazla tavsiye verdi. Koçluk denemesinin kuralları “birkaç kelimeye ve/veya kısa cümlelere” izin verir, ancak “konuşmaya izin verilmez”.

Bir konuşmayı tam olarak nasıl tanımlarsınız?

Goldfine, “Sadece bu açıdan biraz saçma,” dedi. “Sadece büyük bir gri alan.”

Goldfine ve Shelton’ın fark ettiği şey, koçluğun yardımcı olduğuydu, hatta 20 yaşındaki Shelton’ın oyunda koçluğa her zaman izin verildiği üniversite tenisinden yeni çıkmış bir çaylak profesyonel olduğu düşünülürse belki daha da fazla.

Goldfine, “Ben için çok büyüktü” dedi.

Ayrıca, Shelton’ın büyük servisiyle kafası karışan Paul, Shelton’ın bir sonraki noktada nasıl servis atabileceğini sormak için koçu Brad Stine’a yaklaştığında da eğlence sağladı. Stine, merkezi belirtmek için parmaklarıyla bir T oluşturdu. Etkileşimlerini fark eden Shelton, bunun yerine geniş çapta hizmet etti ve sonunda herkes sırıtıyordu.

Sürpriz, koçluk sürecinin izleyiciler için oyunun akışını önemli ölçüde değiştirmemiş olmasıdır. Elena Rybakina’nın duygusal koçu Stefano Vukov’un maçlar sırasında onu uyarması gibi bazı rahatsız edici gözlemler yapıldı, ancak genellikle fark edilmedi.

Soru, oyun içi koçluğun tek bir sporun temel bir yönünü değiştirmeyi haklı çıkaracak kadar işe yarayıp yaramadığıdır. Şu anda, tenis büyük ölçüde evete doğru eğiliyor.

Goldfine, “Korktuğum şey, bu genç oyuncuların koçlarına bağımlı hale gelmesi” dedi. “Koçluk benim için öğretmektir, ancak Ben’in bunu deneyimlemesine izin vererek kendi kendine öğrenir, böylece bunları yapabilir ve kendi başına bir şeyler keşfedebilir. Oyuncumun bana bağımlı olması isteyeceğim en son şey.”