EN UYGUN KOSTÜM TASARIMI OSCAR ADAYLARINA YAKINDAN BAKIŞ

Musa

New member
2022 Oscar Ödül Merasimi yaklaşırken, En Güzel Kostüm Tasarımı için bu yılki adayları yakından inceliyoruz. 27 Mart 2022 Pazar günü gerçekleşecek 94. Akademi Ödülleri’nde beş sinema, sinemanın en itibarlı mükafatı olan Oscar’ı meskene götürmek için yarışıyor.

5 yetenekli kostüm tasarımcısını tebrik ediyoruz!

CRUELLA

Jenny Beavan

Disney’in canlı aksiyon sineması “Cruella”, animasyon için bir başlangıç kıssası olarak hizmet ediyor. Berbat şöhretli makus Cruella de Vil, köpek yavrularını kürk mantolar için avlamadan evvel, 70’lerin Londra punk rock sahnesinde genç bir dolandırıcıydı (ve istekli bir moda tasarımcısıydı). Genç yetişkinlik yıllarını Emma Stone başkarakter olarak canlandırıyor; Emma Thompson tarafınca canlandırılan saygın moda dizayncısı The Barones için çalışmak üzere işe alınıyor.

Sinemanın kostüm dizayncısı Jenny Beavan, 10 defa Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve “Room With a View” ve “Mad Max: Fury Road” için iki kere kazandı. “Hikâye kuvvetliydü, karakterler harikaydı” diyor Beavan, “Cruella”nın cazipliği hakkında. “Harika bir meydan okumaydı ve farklı bir şeydi. Periyodu sahiden yapmamıştım ve bu cins bir Disney sineması yapmamıştım. ”

CYRANO

Massimo Cantini Parrini ve Jacqueline Durran

Klasik aşk kıssası “Cyrano de Bergerac”, direktör Joe Wright ve kostüm dizayncıları Massimo Cantini Parrini ve Jacqueline Durran’ın yardımıyla daha romantik görünüyor. Wright’ın 1897 tarihindeki oyunun yakın tarihindeki bir yapımından uyarlanan müzikal sineması, başrolde Peter Dinklage’ı canlandırıyor. Her kostüm sinema için özel olarak hazırlandı ve Parrini 1700’lerin başlarında Fransa’yı yansıtmak için sıfırdan 750’den çok kostüm modülü yarattı. Dizayncı, bilhassa 18. yüzyıl suluboyalarından ve “aşırı” çağdaş modadan ilham aldı.

“Kostümlerimde, modülleri sahiden eşsiz kılmak için çağdaş ögeler ekleme gereksinimi buluyorum. Daha evvel gördüğümüz kıyafetlerin büsbütün bir daha yapılanmasını yapmak yerine, hem kendim birebir vakitte izleyiciler için işleri enteresan tutmak için.” diyor. Parrini, kostümleri Durran tarafınca tasarlanan Haley Bennett’in oynadığı bayan başrol ve romantik ilgi odağı Roxanne haricinde her karakterin dizaynından sorumluydu.

DUNE

Jacqueline West ve Robert Morgan

Denis Villeneuve’nin bilim kurgu gişe rekorları kıran sineması 2.000’den çok özel görünüme sahip. Üç defa Oscar’a aday gösterilen West, “Dune”daki her bir farklı dünya için fütüristik görünümler yaratmak için Morgan ile işbirliği yaptı.

En dikkate kıymet olanı, kıssanın sert çöl ortamında hayatta kalmak için sinemanın ana karakterleri tarafınca giyilen karmaşık damıtıcı giysisi. West, Variety ile yaptığı bir röportajda, renk ipuçları için doğal ve hayali ortamlara bakarak her bir alt dünyayı ayırt etmek için tek renkli paletler kullandıklarını kaydetti.

NIGHTMARE ALLEY

Luis Sequeira

Guillermo del Toro’nun “Nightmare Alley” sineması, renkli karakterlerle ve Bradley Cooper liderliğindeki etkileyici bir oyuncu grubuyla dolu. Direktör, 40’lı yılların başındaki yapıtının vakit ortasında kök salmasına yardımcı olmak için kostüm dizayncısı Luis Sequeira’yı işe aldı.

Sequeira, sinemanın iki farklı terzilik ortamı olduğu için şiddetli olduğunu belirtiyor: keyifsiz karnaval dünyası ve Chicago’nun yüksek sosyete gösteri dünyası. “Karnaval dünyası sahiden de depresyon daha sonrasına geri dönüyordu. Bunlar insanların fazlaca parası olmadığı, ötürüsıyla son moda olmadığı ve kıyafetlerinin eski olduğu alanlardı” diyor. “Ve daha sonra kentte, ortadan iki yıl geçmesine karşın, kent 1941 için modanın hududunda olmak üzereydi. Ve bu bir daha hakikaten ’41’in gerçekte ne olduğunu çalışmaktı. ’41’de tepedeydi ”diye ekliyor. “Çünkü parası olan ve tarz açısından epeyce iç içe olan karakterlerimiz var.”

WEST SIDE STORY

Paul Tazewell

“Hamilton”daki çalışmasıyla 2016’da En Yeterli Kostüm Tasarımı Tony Ödülü’nü kazanan Paul Tazewell, En Âlâ Kostüm Tasarımı kolunda Akademi Ödülü’ne aday gösterilen birinci siyahi adam. Tazewell, direktörün 1957 New York’ta geçen “West Side Story”nin yeni sinema uyarlamasını hayata geçirmek için Steven Spielberg ile birlikte çalıştı. Sinemada María rolünde Rachel Zegler ve Anita rolünde Ariana DeBose yer alıyor.

Kostüm dizayncısı, Instagram hesabında, sinemadaki çeşitli karakterlere yaklaşımını paylaşarak sürecini ayrıntılandırdı. Sinemadaki erkeklerle ilgili olarak Tazewell, “Özellikle Jetler ve Köpekbalıkları tarafınca giyilen pek fazla kot var. @westsidestorymovie’nin yapımı sırasında Mike Hodis ve @runaboutgoods ile çalışma sonucu aldık. Ayrıntılara gösterilen itina ve periyot detaylarına verilen kıymet, Mike ve takımıyla çalışmayı bir zevk haline getirdi. ”