Tarih etiketlemesine dikkat ederek besin israfının yüzde 10’unu önle

ahmetbeyler

New member
Avrupa ülkelerinde her yıl ortaya çıkan 88 milyon ton besin atığının yüzde 10’unun ‘son tüketim tarihi’ etiketiyle irtibatlı olduğu kestirim ediliyor. Avrupa Besin Kurulu EUFIC’in 29 Eylül Dünya Besin İsrafı Günü’ne dikkat çekmek maksadıyla paylaştığı bilgilere bakılırsa; okunmayan yazılar yahut verilen son kullanma tarihlerinin yanlış yorumlanması besin israfına yol açıyor. Türkiye’de de Sabri Ülker Vakfı’nın üyesi olduğu kuruluş; etiketlerin daha güzel anlaşılması ile bu yiyeceklerin gereksiz yere atılmasının önlenebileceğini belirtiyor.

Tavsiye edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihi etiketleri, Avrupa’da ve ülkemizde en yaygın kullanılan besin tarihi etiketleme çeşitleridir. Tavsiye edilen tüketim tarihi besinin kalitesiyle, son tüketim tarihi ise güvenlikle ilgilidir. Son tüketim tarihi geçmiş besinlerin yenmemesi gerekir, lakin, tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş besinler, kokusu ve tadı düzgün ise tüketilebilir. Tarih etiketleme çeşitlerini anlayarak ve bunlara dikkat ederek, besin zehirlenmesini önleyebilir ve besin israfımızı azaltırken beraberinde paradan da tasarruf edebiliriz.

Etiket ayrıntılarını gerçek okumak değerli

Avrupa ülkelerinde her yıl ortaya çıkan 88 milyon ton besin atığının %10’unun bir biçimde tarih etiketlemesiyle kontaklı olduğu iddia edilmektedir. Örneğin; mamüllerin üzerine konulan etiketteki yazılara dikkate dilmiyor yahut verilen son tüketim tarihi yanlış yorumlanıyor. halbuki etiketlerin manasının daha uygun anlaşılması ile bu yiyeceklerin gereksiz yere atılması önlenebiliyor.

Manzarası ve kokusu hoş olsa bile yemeyin

Son tüketim tarihi fazlaca çabuk bozulabilen ve insanları çabuk hasta etme riski oluşturması beklenen besinler için kullanılır. Buna taze et, balık, süt eserleri, meyve suları ve başka soğutulmuş tüketime hazır eserler dahildir. Son tüketim tarihi geçen yiyeceklerin yenmesi inançlı değildir. Yiyecekler hoş görünse ve koksa bile, sizi hasta edebileceğinden belirtilen günden daha sonra yenilmemelidir. Saklama talimatlarına uymak yiyecekleri tanım edildiği üzere hazırlamak ve son tüketim tarihindilk evvel yemek değerlidir. vakit içinde, yiyecekler depolandıkça mikrop sayısı artar ve sonunda sizi hasta edebilecek düzeylere ulaşabilir. Soğuk havalarda bu süreç daha yavaştır, bu niçinle taze et, balık yahut süt eserleri üzere besinlerin bozulmaması için buzdolabında saklanmaları gerekir. Çok çabuk bozulabilen besinlerin raf ömrü, son tüketim tarihi geçmeden dondurulursa, belirtilen tarihten daha sonrasına uzatılabilir. O gündilk evvel yiyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, eseri ondan sonrasında kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

Son tüketim tarihi yazılan günü de kapsıyor mu?

Evet, besin son tüketim tarihi geçmeden yenebilir. Kimi ambalajlarda “açıldıktan daha sonra üç gün ortasında tüketin” üzere talimatlar yer alabilir. Bu durumda eser açıldıktan daha sonra üç gün ortasında tüketilmelidir. Lakin unutulmamalıdır ki, açılmadığı taktirde besin son tüketim tarihine kadar yenilebilir.

Tavsiye edilen tüketim tarihi nedir?

Tavsiye edilen tüketim tarihi, soğutulmuş, dondurulmuş, kurutulmuş, konserve yahut öteki biroldukca besinde görülür. Buna makarna, pirinç ve başka tahıllar, kuru bakliyatlar, konserve meyve ve sebzeler, bitkisel yağlar, çikolata ve daha bir fazlaca eser dahildir. Örneğin; Türkiye’ de, yumurtalar, yumurtlama tarihinden itibaren 28 gün olacak biçimde son tüketim tarihi ile etiketlenir.

Tavsiye edilen tüketim tarihi geçen yiyecekler yenilebilir mi?

Bu tarihten daha sonra eseri tüketmek olağanda sağlamdır, lakin tadı, dokusu yahut kokusu en yeterli seviyede olmayabilir. Besinin görünüşü, kokusu ve tadı hoşsa, ambalajı da sağlamsa, tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş olsa bile eseri tüketmek büyük olasılıkla inançlı olacaktır. kimi vakit besinin kalitesini korumak için, ambalajın üzerinde en yeterli biçimde nasıl saklanacağına yahut açıldıktan daha sonra eserin nasıl saklanacağına dair tavsiyeler de yer alır. Yiyecekleri mümkün olduğunca uzun müddet yeterli tutmak için bunlara uyulmalıdır.

Tavsiye edilen tüketim tarihini dolduran eser kaç gün içerisinde yenebilir?

Tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten daha sonra gıdayı ne kadar müddette tüketebileceğiniz, besine bağlıdır. Hala düzgün görünüp görünmediğini, koktuğunu ve tadının hoş olup olmadığını denetim etmek için her vakit duyularınızı kullanın.

Satış ve raftan kaldırma tarihleri nedir?

Öteki tarih etiketleri kimi vakit besin ambalajlarında ya da esere ilişkin raf fiyat etiketlerinde görülebilir, mesela; “satış tarihi” yahut “raftan kaldırma tarihi” üzere. Bu etiketler, besin satın alırken özel bir dikkat göstermemizi gerektirmez. Lakin, perakendecilerin stoklarını denetim etmelerine yardımcı olabilir. Anlaşılması ve aranması gereken en kıymetli etiketler, tavsiye edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihleridir.

Besin atıklarını önlemek emeliyle tavsiye edilen tüketim tarihini ve son kullanma tarihini en yeterli biçimde anlamak için ipuçları

Şayet bir eserin son kullanma tarihinin yakınlaştığını görürseniz, israf etmemek için aşağıdaki adımlara dikkat ederek koruma etmeye çalışın;

Son kullanma tarihi ile etiketlenmiş bir eser mü? Bu durumda:

Besinleri uygun saklama ve hijyenik şartlarda sakladığınız sürece, son kullanım gününe kadar inançla yiyebilirsiniz

Yiyecekleri satın aldıktan kısa bir süre daha sonra yiyeceğinizi biliyorsanız, son kullanma tarihine en yakın olanı seçin ve son kullanma mühleti daha uzun olan eserleri, gereksinimi olabilecek diğer birine bırakın.

Son kullanma tarihi olan besinlerin ömürlerini son kullanma tarihinden daha sonrasına uzatmak için bu besinler dondurulabilir.

Tavsiye edilen tüketim tarihi ile etiketlenmiş bir eser mü? Bu durumda:

Duyularınızı kullanarak eseri tüketip tüketemeyeceğinize karar verebilirsiniz. İmajı, kokusu ve tadında sorun olmayan yiyecekler çoklukla tavsiye edilen tüketim tarihinin sona ermesinden daha sonra da yemek için uygun ve inançlıdır.

Besin gevrekliğini ve sertliğini kaybetmişse, öteki bir maksada uygun hale getirilebilir yahut diğer bir biçimde kullanılabilir mi diye kıymetlendirilebilir.

Hibya Haber Ajansı