Spor muharrirleri Alanyaspor-Fenerbahçe müsabakasını kıymetlendirdi

semaver

New member
Spor Toto Harika Lig’in 29. haftasında Aytemiz Alanyaspor ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Alanya Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nda oynanan çabayı konuk grup Fenerbahçe, 5-2’lik skorla kazandı. Spor muharrirleri, müsabakayı değerlendirirken genç futbolcu Arda Güler’in oynadığı âlâ futbol vurgulandı.

GÜNTEKİN ONAY: “Francesco Farioli, 60. dakikada santrforsuz oyundan vazgeçerek Djedhou’yu alana sürdü, Efkan Bekiroğlu’nu orta alana çekti. Bu değişiklik bir anda istikrarları değiştirdi. Alanya orta alanı güçlendi. Santrforlu oyunda Efecan Karaca ve Emre akbaba’nın da aktifliği arttı. Ozan Tufan’ın kanadında oynayan Tayfur Bingöl’ün attığı 2 golle de maç bir anda 2-2’ye geldi. Hatta Juanfran’ın köşeye giden şutunda Altay Bayındır’ın harikulade kurtarışı olmasa konut sahibi öne de geçecekti. İvme bu kadar Alanya’ya dönmüşken kaleci Altay’ın yaptığı harika kurtarış Fenerbahçe’yi yıkımdan kurtardı. İkinci yarıda yalnızca penaltı atarken gördüğümüz Mesut’un yerine Arda Güler’in girmesi, Pelkas’ın oyuna dahil olması ile bir daha dengeyi bulan sarı lacivertlilerde genç Arda, hakikaten de 1 gol, 1 asist ile fark yarattı. Bilhassa de Mergim Berisha’ya attırdığı gol olağanüstü idi. Yalnızca %37 topa sahip olduğu bir oyunda Alanya deplasmanında 5-2 kazanan Fenerbahçe’de galibiyetin mimarları Rossi, Altay ve genç Arda idi. İsmail Kartal ile son 5 maçta 13 puan kazanan sarı lacivertli ekip çıkışını sürdürüyor. Bu yükselişte Miha Zajc ve Miguel Crespo’dan oluşan dinamik merkez orta alanının hissesi da yadsınamaz.” (HÜRRİYET)

ERCAN İNANÇ: “Futbolda konsantrasyon değerli ancak Alanyaspor karşısında epeyce daha kıymetliydi. Fenerbahçe savunmasındaki bir anlık paylaşım yanılgısı çabucak skoru 1-2 yaptı. On dakika geçmeden 2-2… İkisi de Tayfur’dandı. İkinci yarıda Mesut ve Ozan oyundan niyet Fenerbahçe’yi kalesinde yaşadığı kabustan kurtaran bir daha Altay’dı. İsmail Kartal, ne sağbekte ne çıktığı vakit ileride iş yapamayan Ozan’ı çıkarıp Pelkas’ı aldı ve Osayi bir daha bek oldu. Akabinde Mesut-Arda ve Serdar-Berisha değişikliği geldi ve dört dakika daha sonra genç Arda’nın galibiyet golü geldi. Yeni girenlerden Pelkas 89’da, Berisha 94’de skoru 2-5 yapınca işin rengi belirli oldu. İkinciliği istiyor Fenerbahçe… birebir vakitte şiddetle ve çığlık çığlığa.” (MİLLİYET)

“ÖZEL BİR OYUNCU”

BAŞKAN İTİNA:
“7 gollü bir maç izledik. Daha yüksek skorlu bir maç da olabilirdi. Genel çizgileriyle Fenerbahçe’nin Alanyaspor deplasmanına yaklaşımını fazlaca yanlışsız buldum. Yaklaşık 15-20 gün evvel Trabzonspor, Alanya deplasmanındaydı. Trabzonspor’un yaptığına misal biçimde karşıladığını söyleyebiliriz Fenerbahçe’nin. O maç da 5’lik olmuştu. Arda giderek büyüyen, futbolunu büyüten, performansın ölçülebilir taraflarını bir bünyede toplamış bir futbolcu. Bundan daha sonra iki şey kaldı; sportmen karakteri ve performansını devam ettirebilmesi. Bunun haricinde her şeyi tamam. Dilerim daha fazla müddet alır. Önemli bir yıldız adayıyla karşı karşıyayız. Ligimiz benzersiz bir renge hakikat gidebilir. Gerçekten özel bir oyuncu.“

METİN TEKİN: “En keyifli maçları seyrettiğim hafta olduğunu söyleyebilirim. Seyir keyfi çok yüksekti. Heyecanla bakıyoruz genç oyunculara oynadıkları vakit. Evvel göze batar, fark edilir bu oyuncular. Fark yaratmak fazlaca zordur. Arda’nın fark yaratmaya fazlaca süratle gittiğini söyleyebilirim. Topu sürüşü, kendine inancı, makus kullanmış olsa da topla hızlanışı ve oyun aklı. Alan süzeceksiniz, rakipleri ve kendi arkadaşlarınızı goreceksiniz. Değişen fotoğraflara bakılırsa gerçek sonucu vermektir oyun aklı. Bu, Arda’da var. Bunu ben hissedebiliyorum. Teknik kalitesini bir bütün ortasında kullanıyor. Bu özellikleriyle üst oyuncu olmaya aday bir genç görüyorum ben.“

TÜMER METİN: “Arda Güler konusunda o kadar doluyum ki, ağız dolusu falan konuşasım ve içimdekileri boşaltasım var. Bir salın çocuğu oynasın. Tek söyleyeceğim şey bu. Bırakın oynasın. Korumak, muhafaza altına almak… Bunlar günümüzün işleri değil. Yaşlı-genç, deneyimli-deneyimsiz ayırmaktansa benim nazarımda hiç oralara bakmadan, düzgün oyuncu vardır, berbat oyuncu vardır. Arda Güler her şeyi ile akıyor. Gol vuruşunda oraya yaptığı koş, durumun ortasındayken tek ayak üstünde sıçradıktan daha sonraki soğuk kanlılığı ve net bitirici vuruşu. Berisha’nın başına kestiği ayak içi pas. Adam futbolcuyum diye bağırıyor. Tek gereksinimi olan şey mühlet alması. Daha fazla sahne alırsa gelişebilir.“