Jim Harbaugh NFL ile konuşuyor. Eğer ayrılırsa Michigan'da onun yerine kim geçecek?

semaver

New member
Jim Harbaugh, mezun olduğu okulun futbol programını devralmak için Ann Arbor'a döndüğünde Michigan taraftarlarının eski Wolverines'in yıldız oyun kurucusundan umabileceği her şeyi yaptı. Nefret edilen ezeli rakibi Ohio State'in dizideki hakimiyetine son verdi ve durumu tersine çevirdi; Michigan'ı Big Ten'in zorbası yaptı; ve ardından Michigan'ı yaklaşık 30 yıl aradan sonra ilk ulusal şampiyonluğuna taşıdı.

Ve şimdi, üç yıl boyunca NFL'ye dönüş için flört ettikten sonra, Harbaugh'un NFL takımlarıyla tekrar buluşması sürpriz değil. Pazartesi günü Los Angeles Chargers'la bir toplantıyla başlıyor ve bu, artık hikayeli bir programı ve üniversite sporlarındaki en iyi işlerden birini geride bırakacağı yönündeki gerçek olasılığı artırıyor. Michigan ayrılırsa bir sonraki kime başvurabilir?

Açık yol

Bu reklam olurdu Sherrone Moore, Wolverines hücum koordinatörü.

Moore, özellikle normal sezonun son ayından sonra güçlü bir aday olarak ortaya çıktı. 37 yaşındaki oyuncu hâlâ genç ama 2023 sezonunun sonunda Big Ten'in Wolverines'in programının en zorlu döneminde Harbaugh'yu uzaklaştırmasının ardından Michigan'a koçluk yapmak üzere devreye girdiğinde bu işe fazlasıyla hazır olduğunu kanıtladı. Moore, çok düşmanca bir ortamda takımı Penn State'in ilk 10'unda galibiyete götürdü, Maryland'e karşı yol tuzağı oyunu yaptı ve ardından Michigan'ın Buckeyes üzerindeki hakimiyetini sürdürdü. Ekip Moore'u seviyor; Programa biraz zaman ayırdığınızda etkisinin önemli olduğunu göreceksiniz.

Takım liderlerinden biri olan hücum yan hakemi Trevor Keegan, Michigan'ın ulusal şampiyonluğu kazanmasından yaklaşık bir saat sonra bana “Ayrılmak üzereydim” dedi. “İşe alım süreci tehlikeli bir şeydir. Herkes sana ne kadar iyi olduğunu söylüyor. Birinci sınıf öğrencisi olarak başlıyorsun. 18 yaşında bir çocuk olarak pek olgun bir adam değildim. Ben oynamadım. Futbolu sevmeyi bıraktım. Schembechler Salonu'na girmek benim için büyük bir yüktü. Koç Moore geldi ve hayata ve futbola dair tüm bakış açımı değiştirdi. Beni futbola yeniden aşık etti. Ona yeterince teşekkür edemem. O sadece başını öne eğip çalışan bir adam. Buraya zorlu bir antrenör olarak başladı ve şimdi baş antrenör teklifleri alan bir OK oldu.”

Oklahoma'da oynayan Kansas yerlisi Moore, oyuncuları ve antrenör arkadaşları tarafından seviliyor. Eğer işi alamazsa şaşırırdım. İşaret edilmesi gereken nispeten benzer bazı durumlar vardı; bunların en önemlisi, Urban Meyer'in NFL'ye gitmesinin ardından Ohio State'in başına geçen Ryan Day ve Brian Kelly'nin LSU'ya gitmesinin ardından Notre Dame'ın başına geçen Marcus Freeman'dı. Günün skoru 56-8 olsa da Buckeye taraftarları bugünlerde Michigan'a karşı kazanılan mağlubiyet serisinden memnun değil. Freeman 19-8 yaşında ve bunun İrlandalılar için doğru hareket olup olmadığına dair gerçek bir fikir edinmek için henüz biraz erken. Süreklilik ve oyuncuların değişime karşı tutumu önemli faktörlerdi, ancak her ikisinin de göreve göre büyümesi gerekiyordu.

Bununla birlikte, teknik direktör değişikliğinden sonra büyük pozisyonların şirket içi terfisinin genel sonuçları çoğunlukla olumludur.

Florida Eyaleti, Bobby Bowden emekli olduktan sonra Jimbo Fisher'ı terfi ettirdi ve bu Seminoller için çok işe yaradı – Fisher onları ulusal şampiyonluğa taşıdı. Stanford, Harbaugh'un on yıl önce NFL'ye gitmesinin ardından David Shaw'u terfi ettirdi. Program daha sonra Shaw yönetimi altında bir adım geri atsa da bu işe yaradı. Bret Bielema, Wisconsin'de Barry Alvarez'in yerini aldı ve bu iyi gitti. Lincoln Riley, Oklahoma'da Bob Stoops'un yerini aldı ve Sooners çok yüksek bir seviyede kazanmaya devam etti.

Chip Kelly, Mike Bellotti'nin istifasının ardından Oregon'u yeni bir seviyeye taşıdı ve ardından Mark Helfrich, Ducks'ı ulusal şampiyonluk maçına çıkardı, ancak Ducks kısa bir süre sonra gözden kayboldu. Tersine, Bob Davie bir nesil önce Notre Dame'da Lou Holtz'un yerini aldığında işler o kadar da iyi gitmemişti (beş yılda ilk 20 sezondan biri). Jimmy Lake de Chris Petersen'in birkaç yıl önce Washington'dan emekli olmasından sonra terfi ettirilmedi.

Michigan yöneticilerini endişelendirebilecek tek şey Moore'un tabela hırsızlığı skandalıyla ilgili devam eden NCAA soruşturmasıyla bağlantısı olup olmayacağıdır. Soruşturma, planda yer almayan Moore'un bir şekilde işin içinde olduğunu ortaya çıkarırsa Michigan yeniden başlamak isteyebilir.

Lance Leipold, Kansas'ı 2007'den beri ilk 25'te bitirdi. (Joe Camporeale / USA Today)

Harici adaylar

Kansas'tan Lance Leipold Lawrence'ta harikalar yarattı. Wisconsin-Whitewater'da altı Division III ulusal şampiyonluğu kazandı, FBS'nin en zorlu işlerinden biri olan Buffalo'yu İlk 25'e taşıdı ve ardından en kötü Power 5 programı olan Kansas'ı yeniden canlandırdı. Jayhawks üç sezonda 2-10'dan 6-7'ye ve 9-4'e çıktı. AP'nin 2023 sezonunun son anketinde 23. sırada yer aldılar ve bir nesildir ilk kez Oklahoma'yı mağlup ettiler. 59 yaşındaki adamın kökleri Ortabatı'dadır ve Wisconsin'de büyümüştür. Bir kültür oluşturmayı, fiziksel futbol oynamayı ve daha azıyla çok daha fazlasını yapmayı biliyor. Kansas, Leipold'un gelişinden önceki on bir yılda bir sezonda üçten fazla maç kazanamamıştı.

Hala Lawrence'ta olması, Kansas'ı yılın koçluk karuselinde şu ana kadarki en büyük kazanan yapacak. Atlet Pazar günü, Leipold'un Jedd Fisch işe alınmadan önce Washington'daki baş antrenörlük arayışından çekildiğini bildirdi.

Kansas Eyaleti'nden Chris KliemanLeipold gibi futbolun alt liglerinde büyük zaferler kazandı. Kuzey Dakota Eyaletinde dört FCS şampiyonluğu kazandı. 56 yaşındaki oyuncu, Wildcats'i 10-4'lük skorla 2022'de Big 12 şampiyonluğuna taşıdı. Geçen yıl, Wildcats 9-4'lük skorla üst üste ikinci yılı da ilk 20'de tamamladı. Daha önce birlikte çalıştığı atletik direktör Gene Taylor'ın yönetimindeki durum, ancak Big Ten'de daha iyi kaynaklara sahip, üst düzey bir programa geçme şansı çok cazip gelebilir.

LSU'dan Brian Kelly Ulusal şampiyonluk kazanma şansını artırmak için South Bend'den Baton Rouge'a atladı. Kelly, 2022'de Baton Rouge'da etkileyici bir ilk sezon geçirdi, 10-4'lük skorla SEC West'i kazandı. Geçen sezon beklentiler çok daha yüksekti ve Tigers 10-3 kazandı, ancak Heisman kazananı Jayden Daniels'ın oyun kurucuda olduğu ve bir dizi önemli oyuncunun geride olduğu düşünüldüğünde bu hayal kırıklığı yarattı. Savunmada çok kötüydüler, açılış maçında Florida Eyaleti tarafından mağlup edildiler, Ole Miss'e 55 sayı kaybettiler ve sıralamadaki rakipleri Missouri'ye karşı sadece bir galibiyet elde ettiler.

62 yaşındaki Kelly gerçekten iyi bir koç ama Baton Rouge'da çıta inanılmaz derecede yüksek. Oradaki son üç antrenörün hepsi ulusal şampiyonluklar kazandı. 12 takımın yer aldığı Kolej Futbolu Play-off'una katılıp şampiyonluk kazanmamak yeterli değil. Louisiana'da onunla olan ilişkisi, geldiği andan itibaren ona garip, hatta tuhaf geldi. Artık antrenör kadrosunu yeniden yapılandırması gerekiyor. En iyi acemiler hala LSU'ya gelmek istiyor ancak Michigan'a gelebilseydi muhtemelen bunu seçeceğine dair çok fazla konuşma duydum. Kelly, Grand Valley State'de koçluk yaparken Michigan State'te neredeyse yirmi yıl geçirdi. Michigan'ın diğer seçenekleriyle karşılaştırıldığında ne kadar çekici olurdu? Bu noktada biraz şüpheciyim.

Harbaugh herkesin hoşuna gitmeyebilir ama Michigan'daki herkes, özellikle de oyuncuları, onu özgünlüğünden dolayı seviyor. Kelly ile sanki tam tersinden bahsediyoruz gibi görünüyor.

(En üstteki fotoğraf: Sherrone Moore: Gregory Shamus / Getty Images)