Spurs’lu Jeremy Sochan ilginç tek elle serbest atış stiliyle başarıya ulaşıyor

semaver

New member
SAN ANTONIO – San Antonio Spurs forveti Jeremy Sochan’ın, takımının Salı gecesi yine çift haneli bir mağlubiyet yaşadığı bir sezonda çok gülmesi zordu.

Sochan serbest atış için faul çizgisine adım attığında herkes bir şekilde komik bir şeyler buluyor gibi görünüyor.

Utah Jazz, Frost Bank Center’da Spurs’e karşı aldığı 130-118’lik mağlubiyet onları 4-25 geride bıraktı; bu kayıpların büyük bir kısmı takımın 1.80’lik Sochan’ın başlangıç oyun kurucusu olma tecrübesine bağlıydı.

Bu egzersiz bir başarısızlık olarak kabul edildi ve çaylak sansasyonel Victor Wembanyama’nın merkezde ve ikinci sınıf guard Malaki Branham’ın zirvede yer aldığı başlangıç dizilişinde Sochan’ın forvet olarak geri çekilmesiyle iptal edildi.

Ancak Sochan’la daha önce yapılan bir deney büyük bir başarı elde etmeye devam ediyor: onun tuhaf tek elle serbest atış formu neredeyse herkesi gülümsetiyor.

Oyun tarihinde eşi benzeri olmayan bir formda olan Sochan, basketbol topuna ancak hakem tarafından atıldığında iki eliyle yakaladığında sol eliyle dokunuyor. Daha sonra, farkına varamayacağınız kadar hızlı bir şekilde, sağ elini topun altına yerleştirirken, aynı anda sol elini de bırakıyor ve hemen şut vuruşunu başlatıyor. Mükemmel bir sürümle tamamlanan yeni form, Gregg Popovich’in takdir ettiği ve Sochan’ın takım arkadaşlarının hayret ettiği çarpıcı bir gelişmeyle sonuçlandı.

Salı gecesi faul sonrasında her iki serbest atışı da kullanan Sochan, tek elle şut atmaya başladığından bu yana oynadığı 62 maçta 148 sayının 112’sinde, yüzde 75,7’lik sağlıklı bir oran yakaladı.

Jeremy Sochan’ın bu sezonki serbest atışları

TarihRakipFTFTAPCT

25 Ekim

Mavericks’e karşı

3

6

%50

27 Ekim

füzelere karşı

4

4

100%

31 Ekim

Suns’ta

2

3

%67

10 Kasım

Timberwolves’a karşı

1

2

%50

12 Kasım

vs. ısı

2

2

100%

17 Kasım

krallara karşı

1

2

%50

18 Kasım

Grizzlies’e karşı

5

6

%83

20 Kasım

Clippers’a karşı

2

2

100%

22 Kasım

Clippers’a karşı

5

6

%83

30 Kasım

Hawks’a karşı

6

6

100%

1 Aralık

pelikanlarda

3

4

%75

13 Aralık

Lakers’a karşı

0

2

%0

15 Aralık

Lakers’a karşı

1

1

100%

17 Aralık

Pelikanlara Karşı

3

4

%75

19 Aralık

Bucks’ta

1

2

%50

23 Aralık

Mavericks’te

1

2

%50

26 Aralık

caza karşı

2

2

100%

vızıltı

42

56

%75

O Steph Curry değil (kariyeri yüzde 91,0), ama aynı zamanda Andre Drummond da değil (kariyeri yüzde 47,8).

Aynı zamanda NBA tarihindeki ilk tek elle serbest atış atıcısı da değil. Hall of Famer’lardan Bob Pettit’in (yüzde 76,1) ve Oscar Robertson’un (yüzde 83,8) serbest atışlarını tek elle atması dikkat çekti. Aynı durum, Boston Celtics’in beş NBA şampiyonu takımının bir üyesi olan Don Nelson (yüzde 76,5) ve daha da önemlisi Spurs Hall of Fame başantrenörü Popovich’in en değerli akıl hocalarından biri olan Sochan için de geçerliydi.

Popovich, Nelson’ın Golden State Warriors antrenör ekibinde asistan olarak görev yaptığı iki sezon boyunca (1992-93 ve 1993-94), Nelson’ın bazı zorlu şutörlere, şut vuruşlarını geliştirmek için tek ellerini kullanmalarını sağlayarak yardım ettiğini gözlemledi. Bu durum Popovich’i öldürülen doktor Nelson’ın öğretim tekniğinin savunucusu haline getirdi.

Sochan’ın tek elle serbest atışı, geçen sezon 19 Aralık 2022’de Houston’da Rockets’a karşı oynanan maçta ilk kez kullandığından beri bir aydınlanma oldu. Daha sonra çaylak sezonunun 23. maçına 24 serbest atıştan sadece 11’ini (yüzde 45,8) atarak girdi. Ancak Popovich ve kıdemli asistanı Brett Brown, o zamanlar 19 yaşında olan oyuncuyla birlikte çalışarak onun faul atışlarına yaklaşımını temelden değiştirdi.

Popovich yakın zamanda “Jeremy’nin yüzde 45’i tanktaydı” diye hatırladı. “Brett’le konuştum ve ‘Bu adamla ne yapacağız?’ dedim. (Şutunda) o kadar çok yan hareketi vardı ki, “Bırakın bunu tek eliyle yapsın ve nasıl hissettiğini görün” diye karar verdik.

Popovich ve Brown’un Sochan’ı tek elle atışı denemeye ikna etmesi uzun sürmedi. Korkunç serbest atış oranını antrenörlerden daha çok beğendi ve bunun utanç verici olduğunu kabul etti, bu da Popovich’in Sochan’a atış yapmasına yardımcı oldu.

Popovich, “Bunun en büyük dezavantajı çoğu erkeğin muhtemelen bunu tüm dünyanın önünde yapmaya çalışmaktan utanacak olmasıdır” dedi. “En büyük endişemiz buydu, ben de ona gittim ve ‘Bu konuda ne düşünüyorsun?’ diye sordum. Seni garip bir duruma sokmak istemiyorum ve eğer denemek istemezsen denemeyeceğiz. Ancak kontrol edilmesi daha kolay olabilir, o yüzden gelin bir göz atalım.”

“Bunu yaptı ve anlık doğru kelime mi bilmiyorum ama oldukça hızlı yaptı ve daha önce yaptığından çok daha akıcı bir çekimdi. Biz de buna sadık kaldık ve dedik ki, bakalım beş oyun, 10 oyun falan boyunca bununla nasıl başa çıkacak. Başarı gelmeye devam etti ve artık bu konuda rahat.”

Popovich tek elle serbest atışın erdemlerini vaaz etmeye başladığında Sochan’ın zaten koronun bir üyesi olduğunu keşfetti.

Sochan, “Yeterince çaba göstermediğim zor bir aşamadan geçtim” dedi. “Her şeyi denemeye hazırdım.”

Süreç, Sochan’ı serbest bırakma hissine alıştırmak için tek elle yapılan çevirmelerle sepetin yakınında başladı. Son olarak şutlar uzak mesafelerden ve son olarak faul çizgisinden geldi.

Sochan, “Tek elimle yakından çok fazla form egzersizi yaptım” diye anımsıyor. “Antrenmanlarda işe yarayana kadar onu serbest atış çizgisine geri getirmeye, sonra tekrar yakınlaştırmaya, sonra tekrar serbest atış çizgisine getirmeye devam ettik.

“Yani ‘Neden bunu bir oyunda denemiyorsunuz?’ gibiydi. ”

İlk deney küçük bir başarısızlıktı ama büyük bir fark yaratan küçük bir değişiklik yaptı.

Sochan, Rockets’a karşı 4’te 1 faulünü acı bir şekilde hatırlayarak, “Eh, ilk maç en iyisi değildi” dedi. “Benim için çok yeniydi ve ilk denememin nasıl geçeceğini bilmiyordum.

“İlk kez faul aldığımda Koç Pop’a baktım, o da bana gülümsedi ve başını salladı. Ben de sadece dedim ki, “Kahretsin, sadece yap.” Ama ilk yaptığımda fark ettiğim tek şey, topu iki kez sürdüğüm ve şutumun farklı olduğuydu, bu yüzden bunu hissettim. çok iyiydi ve biraz aceleye getirdim.

“New Orleans’taki bir sonraki maçta (Popovich ve Brown’a) neden hiç top sürmediğimi açıkladım. Sadece derin bir nefes alın, elimi hizalayın ve topu tek bir hareketle havaya kaldırın.

Popovich top sürmeden daha hızlı serbest bırakılmasını savunmaktan mutluydu.

Daha az düşünme, daha fazla başarı.

Jeremy Sochan, tek elle serbest atış yapmaya çalıştığında rakipleri ve taraftarlar tarafından alay ediliyor. (Getty Images aracılığıyla Noah Graham/NBAE)

Popovich, “Evet, şimdi sadece nefes alıyor ve ateş ediyor” dedi. “Kayıt için çok fazla zaman ayırmanın genellikle başarı ile sonuçlanmadığını hepimiz biliyoruz.”

Sochan, top sürme tekniğini ilk kez kullandığında 10 üzerinden 7 ile 12 maçlık bir esneme başlattı ve 29 serbest atıştan 24’ünü (yüzde 82,7) attı.

Sochan, “Bu benim işim haline geldi ve bundan gerçekten mutluyum çünkü yüzde 45’ten yüzde 70’e çıktım” dedi.

Sochan, serbest atış yaparken koridorda bulunan rakiplerinin biraz alayına katlanmak zorunda kalıyor.

“Ah evet, elbette” dedi Sochan. “Rakip takımdan biri ‘Ne oluyor?’ diyecek.

Ama sorun değil. Olan budur ve sonuçlar önemlidir.”

Özellikle. Spurs taraftarları Sochan’ın serbest atış tarzını sevdiler; kendisine faul yapıldığında ve iki şutunu da attığında tezahürat yaptılar. Bu, Spurs maçlarında bir “şey” haline geldi ve takımın bakkal zinciri HEB için ikonik TV reklamlarının yapımcılığını üstlenen şirket, bu sezon yayınlanacak bir reklam yazdı. Bu reklamda Sochan’ın yanı sıra Wembanyama, Devin Vassell ve Keldon Johnson yıldızları yer alacak.

Kısa sürede Sochan, çeşitli HEB ürünleriyle birkaç tek elle görevi tamamlıyor: kısa siparişli bir aşçı gibi bir yumurtayı kırmak, büyük bir paket patates cipsini patlamayla açmak, yiyecek dolu bir tabak dağıtmak, bir… Bir kavanoz salsayı salladı ve onu masanın üzerine itti; bu da rol arkadaşı takım arkadaşlarını hayrete düşürdü.

Wembanyama “Bir yandan” diyor.

Vassell, “Onu kapatamıyor” diye ekliyor.

Sochan’ın tek elle yapmayı kesinlikle istemediği bir şey var: Spurs’un zaferlerinin önemli olmasını sağlamak.

(Sochan’ın en iyi fotoğrafı: Jed Jacobsohn / NBAE, Getty Images aracılığıyla)