Semenishina: Profesyonel boks Türkiye’de daha hayli yaygınlaşacak

semaver

New member
Dünya Boks Kurulu’nun profesyonel boks federasyonu için Türkiye’nin lisanslarını kabul ettiğini belirten Oksana Semenishina, “Bu Türkiye’ye birinci gelişim değil. Daha evvel birfazlaca sefer Türkiye’ye geldim. Bu Türkiye’deki ikinci seminer. Geçtiğimiz aylarda da bir seminer verilmişti. Türkiye’de profesyonel boks federasyonu kuruldu. İsmi profesyonel boks komitesi olarak geçiyor. Bunu bizim komitemiz yani Dünya Boks Kurulu (WBC) kabul etti. Hoş bir çalışma oldu ve WBC, Türkiye’nin lisanslarını kabul etti” dedi.

“SEREN AY, BU KEMERİ ALARAK sonrasındasında DÜNYA ŞAMPİYONU OLABİLECEĞİNİ HERKESE GÖSTERDİ”

Türkiye’de bu sene kıymetli bir tertibe mesken sahipliği yaptığını söz eden Oksana Semenishina, “Bu sene Türkiye’de kıymetli bir tertip oldu. Bir birinci yaşandı. WBC Silver unvanı alındı. Türkiye tarihinde birinci sefer bayan bir boksör WBC Silver unvanını aldı. Bu büyük bir tertipti. Seren Ay Çetin, silver kemeri alarak herkesi gururlandırdı. Kendisini buradan bir defa daha tebrik ediyorum. Seren Ay, bu kemeri alarak sonrasındasında dünya şampiyonu olabileceğini herkese gösterdi. Kemer maçında yendiği isim de Eva Voraberger’in daha evvel 2 sefer WBC Dünya Şampiyonluğu bulunuyor” biçiminde konuştu.

“ZAMAN GEÇTİKÇE PROFESYONEL BOKS TÜRKİYE’DE DAHA ÇOK YAYGINLAŞACAK”

Profesyonel boksun Türkiye’de daha da yaygınlaşacağına inandığını belirten Semenishina, “WBC, Türkiye Profesyonel Boks Federasyonu’nda hakem olacak şahıslar ve yöneticiler için burada bir seminer düzenledi. Bu fazlaca değerli bir durum. Zira; daha evvel Türkiye’de bu biçimde bir şey olmadı. Türk boks tarihi için bu fazlaca değerli. Hakemlerin gelişimleri, profesyonel boksu daha düzgün öğrenebilmeleri için epeyce kıymetli bir şey. Türkiye’de epey fazla profesyonel boksör ve hakem adayları var. Vakit geçtikçe profesyonel boks daha epeyce yaygınlaşacak. Dünyada olduğu üzere Türkiye’de de tanınan bir hal alacak. Profesyonel boksun Türkiye’de gelişeceğine emimin. Profesyonel olmak isteyen biroldukça isim var. Gelecek vaat eden başarılı birfazlaca isim var. Onlara yalnızca hakikat dokunuşlar lazımdı. Federasyon kurulduğu için bunlar artık yapılacak. Boksun burada gelişeceğinden adım üzere eminim” sözlerini kullandı.

“SERDAR AVCI’NIN BU MAÇI KAZANMASI TÜRK BOKSU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Serdar Avcı’nın 16 Ekim’de Bakü’de oynayacağı müsabaka için de kanılarını aktaran WBC İdare Konseyi Üyesi Oksana Semenishina, kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Bu kemer kıymetli bir kemer. Serdar Avcı’nın mesleği için en kıymetli maçlardan bir tanesi. Atletlerin hazır olup olmadığını her vakit ring gösterir. Serdar Avcı’nın bu maçı kazanması Türk boksu için hayli değerli. Herkes için güzeli olsun. Hak ediyorsa kazanacaktır.”

SERDAR AVCI: BU KEMERİ ALACAĞIMA İNANIYORUM

16 Ekim’de Bakü’de Tonny Salam ile WBC International Silver kemer maçında karşı karşıya gelecek. Maç öncesinde hazırlıkların güzel gittiğini belirten Serdar Avcı, “Hazırlıklarım hoş gidiyor. Sabah ve akşam olmak üzere çift idmanla hazırlıklarımı sürdürüyorum. Şu ana kadar 16 kilo verdim. Maç tarihine kadar 8 kilo kaldı. Onu da bu ay içerisinde düşeceğim. Kendimi düzgün hissediyorum. Benim için epeyce değerli bir müsabaka. Dünyada hayli geçerliliği olan bir unvan. Dünyanın en büyük federasyonu olan WBC’nin 3 numaralı kemeri. Umarım bu kemeri alırım. Bu kemeri alırsam daha sonrasında önemli bir unvan maçı daha olacak. Bu kemeri alacağıma inanıyorum. Hazırlıklarım bu tarafta devam ediyor. Kemeri alırsam, bu WBC dünya şampiyonluğuna yaklaştığımı gösterir. Doğal ki bu unvanı alabilirsek. İnşallah alacağıma inanıyorum” biçiminde konuştu.

“PROFESYONEL BOKS FEDERASYONUN KURULMASI TÜRK BOKSUNA ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK”

Profesyonel boks federasyonun kurulmasının Türkiye’ye fazlaca faydalı olacağını söz eden Serdar Avcı, kelamlarını şöyleki noktaladı:

“Profesyonel boks federasyonun kurulması Türk boksuna epey şey kazandıracak. Eski ulusal boksör Suat Karlıdağ arkadaşımızın önderliğinde, ben kuruculuğunu yaptım. Benimle birlikte sağ olsun Erol Ceylan, Levent Çukur, Ahmet Öner hepsi çaba verdi. Hepimiz ülkemizde profesyonel boks federasyonu kurulsun diye gayret ettik. Sonunda da kurduk. Bundan daha sonrası Türk boksu için fazlaca faydalı olacak. Zira; her seferinde yurt haricinden hakemlerin getirilmesi gerekiyordu. Örneğin, unvan maçı yapmak istiyorduk bize ‘Ülkenizde profesyonel boks federasyonu yok, hakem yok’ diyorlardı. Bu konularda fazlaca zorluklar çektik. Merhum Sinan Şamil Sam ağabeyimiz, Selçuk Aydın olsun daha biroldukça ismini sayamadığım boksör yurt haricinde kaldılar. Dünya şampiyonluğunu kıl hissesi kaçırdılar. Aslında hepsi şampiyon olabilecek potansiyelde isimlerdi. niçini de federasyonumuzun olmaması. Hakem takımımız, masamız kuvvetli olmadığı için olamadılar. Lakin artık bunu da hayli güçlendireceğiz. Masada hakkımızın yenilmesine müsaade vermeyeceğiz.”