Savaş sonrası Britanya’da bisikletin domine eden Eileen Sheridan, 99 yaşında öldü.

semaver

New member
Dünya Savaşı’ndan sonraki on yılda Britanya’da kadın bisikletine hakim olan ve hâlâ ülkenin ürettiği en iyi kadın bisikletçilerden biri olarak kabul edilen Eileen Sheridan, Pazar günü Londra’nın bir banliyösü olan Isleworth’taki evinde öldü. 99 yaşındaydı

Bayan Sheridan’ın uzun süredir üyesi ve eski başkanı olduğu amatör bir binicilik grubu olan Coventry Bisiklet Kulübü’nün başkanı Bob Allen, ölümü doğruladı.

4 fit 11 inç boyunda duran Bayan Sheridan, kudretli atom olarak biliniyordu ve adaşı gibi, savaşı ve sonrasını anlamaya çalışan bir ülkenin dikkatini çekti. Milyonlarca İngiliz bombalanmış şehirlerinin ötesinde huzurlu kırsal alanlara bisiklet sürmek için her fırsatı değerlendirdiğinde ve birçoğu ilham almak için Bayan Sheridan’a baktığında, bisiklet sürmenin altın çağıydı.

Kararlıydı ve fiziksel olarak yetenekliydi, ancak rekabetçi hırslardan daha çok araba sürmenin katıksız sevinciyle hareket ediyor gibiydi. Spora kocası Kenneth tarafından getirildi, Coventry Club’da sıradan bir sürücü olarak başladı. Ancak kulüp arkadaşları onun doğaüstü hızını ve dayanıklılığını fark ettikten sonra yarışmaya başladı.

Hayatı hakkında 2014 yapımı bir belgesel olan Come On Eileen’deki bir röportajda, “Küçükken bile bir etkinliğe katıldığımda elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda kalan insanlardan biriydim” dedi.

[BisiklettekiilkyılındaBayanSheridan25millikulusalzamanakarşıyarışşampiyonasınıkazandıvesonrakiyıllarda50ve100milidekazandı1951’deprofesyonelolduktansonra21kadınzamanakarşıyarışrekorukırdıkiohalabeştutar[1945ihremerstenJahrimRadsportgewannMrsSheridandienationaleZeitfahrmeisterschaftderFrauenüber25MeilenundindenfolgendenJahrensiegtesieauchüber50und100MeilenNachdemsie1951Profigewordenwarbrachsie21DamenrekordeimZeitfahrenvondenensienochfünfhält

En çok Temmuz 1954’te İngiltere’nin güneybatı ucundaki Land’s End’den İskoçya’nın kuzey ucundaki John O’Groats’a yaptığı destansı yolculuğuyla hatırlanır – sadece 2 gün, 11 saat ve 7’de tamamladığı 870 millik bir yürüyüş. dakika dakika, önceki rekordan neredeyse 12 saat daha hızlı.

Altı aydır eğitim görüyordu ama yolculuk, sıradağlar ve yolun engebeli bölümleri ve yazın ortasında bile soğuk geceler nedeniyle hala zorluydu. Avuç içlerinde o kadar acı verici kabarcıklar oluştu ki, destek ekibi elcikleri süngerle sarana kadar gidonu başparmaklarıyla tutması yeterli oldu.

Belgeselde “Bir hemşiremiz vardı ve gerçekten ağladı” dedi.

Önceki iki gün sadece 15 dakika uyuduktan sonra John O’Groats’a vardığında, en hızlı 1.000 mil için bir kadın rekoru kırıp kıramayacağını görmek için zorlamaya devam etmeye karar verdi. Hızlı bir akşam yemeği yiyip dinlenmeye yetecek kadar 1 saat 48 dakika ara verdi. Sonra bisikletine geri döndü ve gecenin karanlığında sürdü.

Yan yan sallanmaya başladı. Arkadaşlarının onu ittiğine ve yabancıların onu yanlış yöne götürdüğüne dair halüsinasyonlar görüyordu; hatta bir kutup ayısı hayal etti. Ancak parkurda kaldı ve üç gün bir saat süren yolculuğun ardından ertesi sabah son varış noktası olan John O’Groats Oteli’ne ulaştı. Evde bir bardak vişneli brendiyle kutladı.

1.000 millik rekoru, İskoçya’dan Lynne Taylor nihayet 2002’de kırana kadar 48 yıl sürdü.

Constance Eileen Shaw, 18 Ekim 1923’te İngiltere, Coventry’de doğdu. Babası bir otomobil üreticisinde çalışıyordu, annesi ev hanımıydı.

En eski spor aşkı yüzmeydi, ancak bu, 14 yaşındayken babasının ona bir bisiklet almasıyla değişti.

İkinci Dünya Savaşı başladığında Coventry’de bir ofiste çalışıyordu. 14 Kasım 1940 gecesi, Almanlar şehre yüzlerce yüksek patlayıcı bomba attı ve katedrali yakan bir yangın çıkardı. Ertesi sabah işe giderken molozların arasından yolunu buldu ve kasabadan ayrılabilmesi için saatleri saymaya başladı.

2021’de bir Londra gazetesi olan The Telegraph’a “Bisikletler ve bisiklet sürmek bizim için nimet oldu” dedi.

1942’de mühendis Kenneth Sheridan ile evlendi; 2012’de öldü. Hayatta kalanlar arasında Clive adında bir oğul ve Louise Sheridan adında bir kızı var.

Bayan Sheridan, 1944’te Coventry Bisiklet Kulübü’ne katıldı. İlk yarışmasında 25 millik zaman denemesi için kulüp rekorunu kırdı ve sadece bir saat, 13 dakika ve 34 saniyede bitirdi. İki yıl sonra, bir saat, 7 dakika ve 35 saniye ile kendi rekorunu kırdı.

Sonraki yıllarda, kadın sporculara çok az yer veren bir toplumun cinsiyetçi beklentileriyle sık sık mücadele etmesine rağmen, kadınlara açık olan hemen hemen her yarışmayı kazandı. (Örneğin, olimpiyatlarda kadınların bisiklet sürmesi 1984 yılına kadar eklenmemişti.)

2013’te The Bike Show radyo programına verdiği bir röportajda, 1950’de Londra’da bir ödül sunacağı bir resepsiyonda, yanınızda oturan bir adamla bir konuşma başlattığını hatırladı.

“Sohbet ediyorduk ve tam kalkmak üzereydim ki kulağıma ‘Bu şampiyonlara dayanamıyorum, hanımlarımın kadınsı olmasını seviyorum’ diye fısıldadı” dedi. “Ona baktım, elimi omzuna koydum ve ‘Özür dilerim’ dedim. Geri döndüğümde o gitmişti.”

Bayan Sheridan 1951’de profesyonel olmaya karar verdiğinde, bir bisiklet üreticisi olan Hercules ile üç yıllık bir sözleşme imzaladı, ancak bu onun sonsuza kadar yarışmaktan men edileceği anlamına geliyordu. Herkül, onun bisikletleriyle mümkün olduğu kadar çok rekor kırmasını istedi ve görevi hızla tamamladı.

2008 Cardiff, Galler’de The Western Mail’e “Bana bir günlük haber verdiler ve ‘Londra’dan Edinburgh’a gideceksin’ veya ‘Londra’dan Bath’a gidip döneceksin’ dediler ki bu hala elimde olan bir rekor” dedi.

“Orospu yapamam,” diye ekledi. “Harika zaman geçirdim ve bu harika bir spor.”

Sözleşmesi sona erdikten sonra emekli oldu, ancak ara sıra promosyon veya yardım yarışlarında yarıştı. Zamanının geri kalanını sözcü olarak kadınların bisiklet sürmesini destekleyerek, açtığı kapılardan genç nesil bisikletçilerin akın etmesini hayranlık ve hayranlıkla izleyerek geçirdi.