Mets’in Buck Showalter’ı kovma kararı ve ekibinin tepkisi

semaver

New member
NEW YORK – Pazar günü öğleden sonra 13.30’dan kısa bir süre sonra Buck Showalter, gazilerden oluşan grubunu ofisine çağırdı. Bu sezon tavsiye, liderlik ve sorumluluk konusunda güvenebildiği bir grup. Takımın son iki ayda tecrübeli oyuncuları göndermesi ve son iki ayda rota değiştirmesi nedeniyle bu grup küçüldü.

O gün, aralarında Francisco Lindor, Brandon Nimmo ve Pete Alonso’nun da bulunduğu New York Mets çekirdeğinin geri kalan üyeleri, Showalter’ın haberlerini aktarmasını dinlediler.

Pazar günü Mets menajeri olarak son maçı olacaktı. Cumartesi gecesi geç saatlerde, New York’un Philadelphia Phillies’e karşı çifte kafa vuruşunun ardından Showalter kovuldu.

Lindor daha sonra, “Saniyelerce süren sessizliğin olduğu konuşmalardan biriydi” dedi.

New York’un gazileri, David Stearns’in beyzbol operasyonlarının yeni başkanı olacağını biliyordu. 2023’te, 101 galibiyetlik bir sezondan, son dört ayda 0,500’ün altına düştükleri bir sezona düşerek büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını biliyorlardı. Değişimin muhtemelen büyük ölçekte organizasyona geleceğini biliyorlardı.

Yine de Showalter’ın sezonun son ilk maçına yaklaşık 90 dakika kala paylaştığı haber onları şaşırttı. Birçoğu hem özel hem de kamuya açık olarak yöneticinin görevde kalacağını umuyordu.

Ofisinde, ekibin kötü performansının Showalter’ı bu duruma sokmasına şaşırdıklarını ve kendi suçluluklarını dile getirdiler.

Nimmo maçtan sonra “Her şey bize bağlı” dedi. “Aslında sorunun Buck olduğunu düşünmüyorum.”

Showalter toplantı sırasında onlara “İyi olacaksınız” dedi.

Lindor, “O gerçek bir profesyoneldi ve dünya öğrenmeden önce bunu bize bildirdi” dedi. “Onu takdir ediyorum. Onu seviyorum.”

Cumartesi gecesi, Mets çift başlı bir olay çıkardıktan ve kulüpteki insanların çoğu Citi Field’ı terk ettikten sonra, Mets GM Billy Eppler Showalter’ın ofisine girdi ve iki seçenek sundu: istifa etmek ya da kovulmak.

Stearns, Showalter’dan ayrılma kararı almıştı. Stearns birkaç hafta önce Mets’teki işi kabul ettiğinde Mets’in yeni bir yöneticiyi işe alacağı açıktı. (“David imzaladıktan sonra işin nereye gideceğini biliyorduk,” dedi sahibi Steve Cohen.) New York yerlisi Stearns’i ve Showalter’ı tanıyan herkes, iki kişiliğin pek iyi uyum sağlamadığını söylüyor. Stearns sessizce çalışmayı seviyor; Hoş biri olabilir ama gündelik konuşmalarda pek bir şey belli etmez. Showalter samimi bir şekilde konuşkan olabilir ve oyuncuları ve personeli eleştirilerden korumasıyla bilinmesine rağmen, sözleri çoğu modern beyzbol menajerinin tercih ettiği kadar süslü gelmiyor. Bir kişi durumu şöyle özetledi: “Çok çok farklı kişilikler.”

Oyuncular haberin zamanlaması karşısında şaşırmış olsalar da bu değişiklik çok da olağandışı olmamalı.

Cohen, “Bu işleyiş şekline göre” dedi, “eğer beyzbol operasyonlarından sorumlu bir başkanı görevlendirirseniz, onun kendi adamlarını olaya dahil etme hakkı vardır.”

Stearns Showalter’la hiç konuşmadı. Böylece Eppler haberi Showalter’a verdi. Showalter haberi aldıktan sonra düşünceleri takasın son tarihine ve menajerin Max Scherzer ile yaptığı konuşmaya gitti.

Showalter, “Scherzer’i en çok rahatsız eden şey, takım arkadaşlarının onun gemiden atladığını düşünebileceğini hissetmesiydi” dedi. “Açıkçası durum böyle değildi.”

Yani Showalter pes etmeyecekti. Kovulacaktı.

“Oyuncular asla pes etmeyeceğimi veya emekli olmayacağımı biliyorlar” dedi.

Showalter, oyunculara haberi verdikten sonra günlük maç öncesi basın toplantısında medyanın karşısına çıktı. Sorular sona erdiğinde Mets’in yeni bir teknik direktör istediğini söyledi. Showalter alışılmadık bir şekilde hazırlanmış bir açıklamayı okudu. Ya da en azından denedi. Hiçbir şeyi unutmamak için basın toplantısından önce bazı notlar almıştı. Bunu bir paragrafla başardı. Belki. Sonra kafasından serbest çalışmaya başladı.

Showalter, “İkinci bir New York takımına liderlik etme fırsatına sahip olmak bir onurdu” dedi. “Mets’in yaptıklarından gurur duyuyorum. İki yılda 180’e yakın maç kazandık. Özellikle geçen yıl oyunda her zamankinden daha fazla eğlendim. Bana bu tür işleri neden her zaman sevdiğimi hatırlattı.

“Keşke bu sezon her şey daha iyi gidebilseydi, çünkü Mets taraftarları bunu hak ediyor. … İstediğim son bu değildi ama yine de şehri ve oyuncuları seviyorum. … Ve eğer daha fazla konuşursam bu hiç iyi olmayacak.”

Showalter duyguların onu ele geçirmesini istemiyordu. Sesinde bazı çatlaklar vardı.

“Birkaçını dışarıda bıraktım” dedi. “Ama hepsi bu. Nasıl yaptım?”

Pazar günkü dokuzuncu vuruşta, Philadelphia’nın anlamsız bir oyuna anlamsız koşular eklemesiyle Showalter, Denyi Reyes’in yerine Anthony Kay’i alarak tümseğe son bir yolculuk yaptı. Showalter’ın sığınaktan tümseğe yürüyüşü her zaman hızlıdır; Lindor bu sefer Showalter’ın düşüncelerinin ne kadar hızlı hareket ettiğini fark etti. Müdür sığınağa doğru yürümeye başladığında Lindor onunla birlikte birkaç adım attı ve omzuna hafifçe vurdu.

Lindor ona, “Tam olarak olman gereken yerdesin,” dedi.

“Maçın içindeydi ama aynı zamanda ana konsantre olmak da çok zordu. Ve sonra kalabalık onu alkışlıyor,” dedi Lindor maçtan sonra. “Bunun New York Met olarak sığınağa son kez döneceğini biliyor.”

Maçtan önce kadro kartları değiş tokuş edilirken Showalter zaten kalabalıktan ve ekibinden büyük alkış almıştı; herkes kulübe çıkıp alkışlamıştı. Dokuzuncu atışta başı öne eğik olarak sığınağa doğru yürürken bu sesi tekrar duydu.

Maçtan sonra sesi tekrar tekrar çatlayarak “Bu özel bir şey” dedi. Taraftarlar her zaman olduğu gibi bugün de olağanüstüydü.

Nimmo, “Gerçek gibi görünmüyor” dedi. “Bir yıl önce bizi 101 galibiyete götürdü. Sadece bir yıl sonra bu ilişkiye veda etmemiz biraz çılgınca.”

Alonso, “Gerçekten çok üzüldüm” dedi. “Takımını son derece iyi anlıyor; yalnızca yeteneklerini ve sahada her gün yaptıklarını değil, aynı zamanda takımın her bir üyesinin bireysel olarak neyin harekete geçmesini sağladığını da anlıyor.” Buck yönetimindeki deneyimime dayanarak, şunu hissediyorum: O bir Onur Listesi menajeri.”

Birçok oyuncu, son takas tarihindeki hayal kırıklığı yaratan yön değişikliğine rağmen Showalter’ın kadroyu bir arada tutma yeteneğinden bahsetti. Özellikle büyük pazarlardaki diğer takımlar da benzer koşullar altında dağıldı. Mets’in küçültülmüş bir versiyonu sezonun son 44 maçında .500 topa vurdu.

Yardımcı Adam Ottavino, “Grubu burada bir arada tutmak (New York’ta) başka yerlere göre biraz daha zor olabilir” dedi. “Belirli düzeyde hassasiyet ve biraz deneyim gerektiriyor ve Buck bu konuların çoğunda bir nevi ustalık dersi verdi. Göründüğü kadar kolay olmadığını biliyorum.”

Showalter, “Bu yıl kulüp binasında buna ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duydum” dedi. “Kariyerimin en büyük zorluklarından biriydi.”

Nimmo, maçtan önce ve Showalter kovulduğunu duyurmadan önce, “Son iki aydır oyuncularla ve mücadele tarzlarıyla gerçekten gurur duydum” dedi. “Bunların çoğu Buck’ın asla pes etmeme ve ne olacağını görmek için sonuna kadar savaşma zihniyetinden kaynaklanıyor.”

Böylece Mets, uzun bir yapılacaklar listesi ve zirvede önemli bir kararla yeni bir offseason’a başlıyor. Takımda en uzun süre görev yapan oyuncu olan Nimmo, 2016’dan bu yana görev yaptığı beş farklı menajeri bir noktada geride bıraktı. Gelecek yıl altıncısı olacak.

Nimmo, “Bu zamanların ürettiği şey bu” dedi. “New York’ta işler iyi gitmediğinde, her şey hızla oluyor.

Böyle bir şeyin tekrar yaşanmasını önlemek oyuncular olarak bizim görevimizdir.”

(Fotoğraf: Buck Showalter ve Francisco Lindor: Al Bello / Getty Images)