Rus askerlerinin çekildiği Herson’a aylar daha sonra birinci sefer! “Zafer” bileti aldılar, coşku yüzlerine yansıdı

accur

New member
Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna‘nın başşehri Kiev‘den, Rus güçlerinin geçen hafta çekilmesinden daha sonra bir daha Ukrayna ordusunun denetimine giren Herson kentine yaklaşık 8 ay daha sonra birinci yolcu treni yola çıktı.

YARIN AKŞAM ULAŞACAK

Ukrayna’nın başşehri Kiev‘deki tren istasyonundan lokal saatle 22.30’da yola çıkan yolcu treninin, yarın saat 09.00 üzere Herson’a varması bekleniyor.

ÖNEMLİ İSİMLER DE TRENDE

Herson’a hareket edecek tren için Kiev istasyonunda düzenlenen merasime, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk ile Kiev’de resmi temaslarda bulunan Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis katıldı. Meskenlerine dönen Herson sakinleri, basın mensupları ve güvenlik yetkililerin bulunduğu trene, Bakan Kubrakov da bindi.

“ZAFER BİLETİ ALAN 200 YOLCU VAR”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi tarafınca yapılan açıklamada, “Herson’a birinci tren gitti. Bu bizim zafer trenimiz. Vagonlarda ‘zafer’ bileti alan 200 yolcu var. Bu tren üzere olağan bir hayat için her şeyiyle Herson’a döneceğiz” tabirlerini kullandı.

“UKRAYNA İÇİN SEVİNÇTİR”

Herson’a gidecek trende hostes olarak bakılırsav yapan Natalya Fedorets, savaşın başladığı 24 Şubat’tan beri Herson tren seferlerinin askıya alındığını kaydetti. Bir tren bakılırsavlisi olarak heyecanlı olduğunu lisana getiren Fedorets, “Yaklaşık 8 ay daha sonra Herson’a birinci sefer tren seferi yapılıyor. Herson’un özgürleştirilmesinden dolayı gurur duyuyorum. Bu, Ukrayna için bir sevinçtir.” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZLA KUTLAMA YAPTIK”

Uzun yıllardır Kiev’de yaşayan ve Herson’da yalnız kalan annesinin yanına giden 38 yaşındaki Adam Maksim ise savaşın başladığı birinci günlerde babasının vefat ettiğini, annesinin bölgede kalmaya karar verdiğini söylemiş oldu. Maksim, annesi ile bir ortaya gelme fırsatı ortaya çıktığı için heyecanlı olduğunu tabir ederek, “Ben Herson’un özgür kaldığı için sevinçten ağladım. Arkadaşlarımızla kutlama yaptık. Herson’a en son 22 Ocak’ta gitmiştim.” diye konuştu.

Herson’da aylarca yalnız kalan kocasının yanına giden Olga İvçenko, 3 Eylül’de Herson’dan iki çocuğu ile tahliye edildiğini belirtti. En son Herson trenine savaşın başladığı gün bindiğini aktaran İvçenko, şöyleki devam etti: “Eve gidiyorduk ve o ortada büyük oğlum bana savaşın başladığını söylemişti. daha sonrasında da tren seferleri durdu. Artık ise meskenime dönüyorum ve neler hissettiğimi heyecandan anlatamıyorum bile. Kocamı görmek istiyorum.”

Kaynak: AA / Mahallî