Deion Sanders, körü körüne inanç ve koçun ilk kafa karıştırıcı kararı

semaver

New member
Kolej futbol dünyası Colorado’nun Deion Sanders’ı işe alma kararını büyük bir risk olarak gördü. Atletizm direktörü Rick George tereddütün nedenlerini anlayacak kadar akıllıydı. Kör bir inancın da olması gerekirken George, Sanders’ın bir yaşam destek programını canlandırmak için ihtiyaç duyulan paratoner olduğunu biliyordu. Ne oldu? İşe yaradı. Ve hepsi birkaç ay içinde.

Sanders’ın eşi benzeri olmayan pek çok özelliği var. Onun yıldız gücü kopyalanamaz. Programını YouTube’da tanıtma vizyonu diğer eğitmenleri utandıracaktı. Ve her konuda inançla konuşuyor. En iyi kısım? Sanders söylediklerine sadık kalıyor. O bir yapıcıdır. Louis Vuitton valizini Boulder’a getireceğini ve ardından sporun şimdiye kadar gördüğü en büyük kadro hareketini düzenleyeceğini söyledi. Colorado, 2022’de tek galibiyetli bir takımdan, bowling hakkı için yarışan dört galibiyetli (ve bu sayı da artıyor mu?) bir takıma dönüştü.

Ancak Sanders’ta eksik olan bir nitelik var.

Sabır.

Colorado’nun baş antrenörünün geçen hafta hücum koordinatörü Sean Lewis’i ana oyun yönetimi görevlerinden alıp eski NFL antrenörü Pat Shurmur’a devretme yönünde ani bir karar vermesinin nedeni bu olsa gerek. Lewis belki de Sanders’ın sezon dışı dönemdeki en önemli koçluk katkısıydı ve Buffaloes’un bariz bir hücum açığına rağmen sezonun başlarında bu kadar çok sayı atmasının nedeni olarak büyük ölçüde itibar görüyordu. Lewis, Colorado’da oynamak için Kent State’teki baş antrenörlük işini bıraktı ve offseason’da Power 5 işi için çekici bir aday gibi görünüyordu.

CU, Sean Lewis’in kilit oyuncu olduğu sekiz maçta 32,1 sayı ve 408,7 yarda ortalamasıyla oynadı. Geçtiğimiz yıl Buff’lar maç başına ortalama 15,4 sayı ve 281,3 yarda yakaladı. (Dustin Bradford/Getty Images)

Daha sonra Sanders, oyun kağıdını Lewis’in elinden aldı ve onun yerine 25 yıldır üniversite düzeyinde asistanlık yapmamış bir koçu getirdi. Sanders’ın kadrosunda analist olarak yer alan Shurmur, Colorado’nun tüm sorunlarını bir haftada çözebilecek dahi bir oyuncu değil. Kabul edelim: Cleveland Browns ve New York Giants’ın hayranları, onun bu takımların baş antrenörü olduğu dönemde ters giden her şey hakkında ayrıntılı bir PowerPoint sunumu yapabilirdi.

Bu değişikliğin sonuçları tam da beklediğiniz gibiydi. Colorado Cumartesi gecesi Oregon Eyaletine 26-19 yenildi. Hücum toplamda sadece 238 yarda başardı, Buffaloes’un iki sayı açığını silmeye çalışması ve zayıf bir Beavers savunmasıyla karşı karşıya kalması nedeniyle bunun bir kısmı oyunun sonlarında geldi.

Oyun kurucu Shedeur Sanders hâlâ dayak yiyordu. Ve Colorado’nun hücumu eksi yedi yardaya kadar hızlandı.

Buraya nasıl geldik? Sanders, açıkçası kırılmayan tek şeyi tamir edecek kadar nasıl güçlü hissetti kendini?

Sanders, “Sean Lewis’i kötülemeyeceğiz, bu üslubu kullanmayacağız” dedi. “Sean iyi bir adam. Onun iyi bir oyun kurucu olduğunu düşünüyorum. O zamanlar sadece bir değişikliğe ihtiyacımız vardı, o zamanlar sadece farklı bir şey denememiz gerekiyordu ve biz de bunu yaptık. Arkama bakmıyorum, hiçbir şeyi sorgulamıyorum. Çünkü bu konuda bildiğinizden daha fazlası var, o yüzden sürece güvenelim. Sürece güvenelim.”

Perde arkasında başka bir şey oldu mu? Lewis ve Sanders, Colorado’nun futbolu ne kadar dikte etmeye çalıştığı konusunda temel bir anlaşmazlık yaşıyor olmalı. Belki de oyun kurucunun (Sanders’ın oğlunun) ne kadar iyi korunduğuyla ilgisi vardı.

Sanders bu karara nasıl vardığına dair çok fazla bilgi vermedi ancak bizim bunu anlayamayabileceğimizi kabul etti.

Sanders, “Tüm düşüncelerimi açıklamayacağım” dedi. “Düşüncelerim benim düşüncelerimdir. Ne zaman karar vereceğimi açıklamayacağım. Sadece bir şeyi yapmaya karar verdiğimde tökezlemeyeceğimi, kekelemeyeceğimi veya geriye bakmayacağımı bilmeye ihtiyacım var. Bu böyledir ve bu şekilde olacaktır. … Bu takımın kazanmasına yardımcı olma kararını verdim. Beşiğe dışarıdan baktığınızda tüm maddi olmayan değerleri bilemezsiniz. Pencereleri renklendirdim ve sen evin içini bile göremiyorsun ama benim ne yapıp ne yapamayacağım konusunda sonuçlar çıkarıyorsun.

Sanders’ın evinin camları renkli olabilir ama Colorado’dan daha fazla kamuoyuna duyurulan başka bir futbol programı yoktu. Colorado’nun günlük futbolunun çoğu YouTube’da yayınlanıyor. Bu, Sanders’ın markayı ve Colorado formasını giyen oyuncuları tanıtma konusundaki dehasının bir parçası.

Ama bu sorunlu.

Dışarıdan bakıldığında Sanders aceleci bir karar vermiş gibi görünüyor. Bu karar hücumda bir rönesansa yol açmadı ve kesinlikle Lewis’in Boulder’da son kararı vereceği anlaşılıyor.

Bu çaresiz bir antrenörün yapacağı türden bir hareketti. Peki Colorado’nun umutsuzluğunun nedeni neydi? Normal sezonun bitimine hâlâ üç maç kaldı ve Colorado şimdiden geçen yılın galibiyet toplamını (biraz da olsa) aştı. Her bakımdan Colorado bu yıl başarılıydı, bunun büyük ölçüde nedeni Shedeur Sanders, Travis Hunter, Jimmy Horn ve Dylan Edwards’ın hücumda yemek pişirmesini izlemenin çok eğlenceli olmasıydı.

Sanders, insanların Lewis’in “rütbesini düşürme” kararına nasıl baktığı konusunda endişeli görünüyor. Kimsenin Lewis’in yeteneklerini küçümsemesini veya Lewis’in başardığı hiçbir şeyi küçümsemesini istemiyor.

“Kolej futbolunda çok fazla antrenör olduğunu anlamalısınız. Yani bizim yaptığımız gibi bir hamle yaptığınızda, bu birisi anlamına gelir… Ben buna rütbe indirmiyorum, değişiklik diyorum,” dedi Sanders. “Herkesin aynı miktarda para kazandığını düşünüyorum. Eğer rütbeniz düşerse, bu çekinizden bir kesinti olur. Yapmamız gereken bir hamleydi.”

Zorunda? Belki de bu konuda Sanders’a körü körüne güvenmemiz gerekiyor. Size defalarca sürece güvenmenizi söyleyecektir. Ve onun takdirine göre, süreç kısa bir süre içinde çoğu insanın beklediğinden daha fazla gelişmeyle sonuçlandı.

Ancak bu hareket endişe verici. Colorado’nun koçluğun çözemeyeceği hücum personel sorunları olduğunu herkesten çok Sanders’ın anlaması gerekiyordu. Geçen hafta tam anlamıyla bundan bahsetti ve sezon dışı ana görevin yetenek seviyesini önceden yükseltmenin olduğunu öne sürdü. Heck, Colorado, Oregon Eyaleti maçı için resmi bir ziyarette beş yıldızlı hücum yan hakemi Jordan Seaton’u bile ağırladı.

Sanders bize kendisinden ve Colorado koçu olarak ilk yılındaki itibarından şüphe etmemiz için çok az neden verdi. Kayıplar bile bekleniyordu. Ancak ilk kez Power 5’in baş antrenörü olacak biri için bu hamle kafanızı kaşımanıza neden oluyor.

Bu tür kararların, başka herhangi bir koç için ümitsiz olabilecek bir programa böylesine umut verici bir başlangıcı bozup bozamayacağını merak etmenize neden oluyor.

(En üstteki fotoğraf: Sean M. Haffey / Getty Images)