Maple Leafs ekibi bir lig oyuncusunun boynunun kesilmesinden nasıl kurtarıldı: 'Öleceğimi sandım'

semaver

New member
Toronto Maple Leafs soyunma odasında Ike Werner ilk kez hayatta kalacağına inandı.

Bu ayın başlarında NHL takımının antrenman tesisinde Pazar günü öğleden sonra oynanan bir futbol maçı sırasında yanlışlıkla boğazını kesen 37 yaşındaki oyuncu, Maple Leafs'in forveti Nick Robertson'ın bitişikteki odada tedavi gördüğünü görünce bu korkunç deneyim gerçeküstü bir hal aldı.

Werner “Bu benim resmimdi” dedi Atlet. “Üzerinde çalışılıyor.”

Werner o öğleden sonra Ford Performans Merkezi'ne girerken otoparkın çitlerle çevrili bölümünün arkasındaki lüks arabaları fark etmişti. Zamboni de normalden daha erken buza geri döndü, bu yüzden Leafs'in, Prestige Worldwide takımının Gerçek Kuzey Hokey Ligi'nde Jagrbombs'la karşılaşmasından önce 2. pistte kaydığını varsaydı.

Üçüncü maç vardiyasında korkunç bir kesinti yaşadığında ve yardım için çabaladığında, kendisini Leafs'in atletik terapistleri Paul Ayotte ve Neill Davidson'un bakımında bulduğunda bu gerçek onun için daha da anlamlı hale geldi.

Werner, “Çok iyiydiler” dedi. “O kadar sakindiler ki, bu durum bana yardımcı oldu, tabiri caizse, bir sarmalın içindeydim.”

Eski NHL oyuncusu Adam Johnson'ın Ekim ayında İngiltere'de profesyonel olarak oynarken ölmesinden sonra bile burası herhangi bir profesyonel lig oyuncusunun makul bir şekilde hayal edebileceği bir yer değil.

Bu trajedi, sporda kesilmeye karşı daha dayanıklı ekipmanlara ihtiyaç duyulduğuna ışık tuttu ve her seviyeden oyuncunun bu ekipmanı giymeye başlamasına yol açtı. Werner, sonbaharda takımının erkek takımı arasında tartışılan konuyu hatırladı ve o sırada boyunluk almayı bile denediğini ancak başarısız olduğunu söyledi.

Oldukça rekabetçi bir ligdeki en yaşlı oyunculardan biri olarak, konu ekipmanına gelince çoğu kişiden daha dikkatliydi; bilek koruyucuları ve kesilmeye dayanıklı çoraplar takıyordu ve daha önce bir vizör (yukarıdaki resimde) takmış olduğundan yakın zamanda bir Tam yüz koruması.

Werner, “Adam Johnson öldüğünde artık boyunluk satın alamazdınız” dedi. “Denedim. Bu birkaç ay önceydi ve muhtemelen devam edebilirdim ama yapmadım.

“Eşime söylediğim şeylerden biri şuydu: 'Burası eğlence amaçlı bir lig.' O kadar hızlı değil. Ekipman bu seviyede değil. Paten o kadar da keskin değil. Eğlence liginde bu olmayacak.”

Olduğu zamanlar hariç.

NHL oyuncu anketi: Neden yüzde 78'i boyun koruması zorunluluğunun olmaması gerektiğini söylüyor
⤵

— The Athletic NHL (@TheAthleticNHL) 2 Şubat 2024
Werner'in ne olduğuna dair hiçbir anısı yok. Takım arkadaşlarından hiçbiri de hemen sonrasında emin olamadı.

Werner Ligi organizatörü Salı akşamı, sahaya yerleştirilen 360 derecelik bir kamerayla çekilen bir klip gönderene kadar herkes olup biteni net bir şekilde görebilmişti.

Parça olabildiğince zararsız görünüyordu. Werner kendi kalesinin önünde duruyordu ve rakibi ona doğru geldiğinde gevşek bir diski iterek dengesini bozdu. Rakip buza düşerken sağ pateni havaya fırladı ve Werner'ı yüz maskesinin altına yakaladı.

İnanılmaz bir şekilde, darbenin gücü Werner'in ayaklarını yerden kesmedi, ancak göğsünün üst kısmında ve boynunda 4 Şubat'taki olaydan bir hafta sonra da devam eden ciddi bir morarma bıraktı. Bir de 12 dikişle kapatılması gereken bir kesi vardı.

Video klip, sahnenin Werner'in açıkça hatırladığı tek yönünü doğruladı: Çarpışmadan sonra yere düşen sopasını aldı ve kendi gücüyle sıraya doğru koştu.

Aklını kurcalayan şey ise oyundan hemen sonra ne kadar az acı hissettiği ve kanın ne kadar az olduğuydu. Küçük bir sıyrık ya da jarse yanığı gibi hissettiğini söylüyor. Yedek kulübesine döndüğü zamanlar dışında bir yetkili ona sahayı derhal terk etmesi gerektiğini söyledi.

Uzun süredir takım arkadaşı olan Jack McVeigh, arkadaşının neyle mücadele ettiğine hızlıca baktıktan sonra Werner'a soyunma odasına kadar eşlik etti.

McVeigh, “Yaralanmayı gördüğünüzde hâlâ hayatta olması oldukça şok ediciydi” dedi. “Elini boynundan çekti ve sen 'Oooooh' dedin. Kutsal f….'

“'Bununla ilgilenmelisin' dışında aklımdan ne geçtiğini bile bilmiyorum.”

Werner soyunma odasındaki aynadaki yarığı görene kadar soğukkanlılığını kaybetmedi. McVeigh'e göre hemen beyaza döndü.

Werner Leafs'in binada olduğunu hatırlayana kadar ambulans çağırma ve arena lobisine gitme konusunda kısa bir tartışma yaşandı. Maple Leaf Spor ve Eğlence'de kameraman olarak çalışan Armando Cavalheiro'nun dikkatini çekti ve antrenmanı izledikten sonra yakınlarda duruyordu. Cavalheiro soyunma odasının arka kapısını açılıncaya ve Werner içeri alınıncaya kadar vurmaya başladı.

Boyun bölgesine baskı uygulayan ve yaralanmayı değerlendiren Leafs sağlık personeli Davidson ve Ayotte hemen ona müdahale etti. Dikişler yerleştirilmeden önce daha ileri testler için hastaneye gitmesi gerektiğini anladıktan sonra Werner'i steril bantlarla kapattılar ve bandajladılar.

Aynı derecede önemli olan, her şeyin yolunda olacağına dair güvence vermeleriydi.

Werner, “Çok iyiydiler” dedi. “Bana birkaç soru sorun: 'İyi nefes alabiliyor musun?' “İyi yutkunabiliyor musun?” Bunun gibi şeyler gerçekten ciddi şeyleri dışlamak için.

“'Hayatta olduğun için şanslısın' diyorlar.”

Normal şartlar altında, saat 16.00'daki bir lig maçında sakatlanan birine yardım etmek için orada olmayabilirlerdi.

Leafs normalde öğle saatlerinde antrenman yapıyordu, ancak o gün saat 14:45'e kadar antrenman yapmadı çünkü takım All-Star arasından dönüyordu ve lig kuralları öğleden sonraya kadar hiçbir zorunlu aktivitenin planlanmamasını gerektiriyordu.

Üç aylık bir çocuk babası olan Werner, St. Joseph Hastanesi'ne tek başına gitti ve karısına bir kesik geçirdiğine ve iyi olacağına dair yalnızca kısa bir mesaj aldı. Hemen bir hastane yatağına kaldırıldı ve saat 17:15'te, yani buzdan ayrıldıktan sadece bir saat sonra dikiş atıldı.

Onu sıyıran ışın çok keskin olduğu için kesik temizdi ve kolayca dikiliyordu. Lokal anestezi uygulandı ve doktorlar yaranın ne kadar derin olduğunu incelerken Werner bol miktarda kanamaya başladı. Giydiği gömleği atıp McVeigh'in onun için hastaneye bıraktığı gömleği almak zorunda kaldı.

Ancak sevindirici bir sahneydi. Bilgisayarlı tomografi taraması, patenin kasa girdiğini ancak delmediğini gösterdi ve bu da ameliyatı gereksiz hale getirdi.

Acil servis doktorlarından biri Werner'e, eğlence amaçlı üst düzey buz hokeyi oynadığını ve önce kendi boyun desteğini takmadan buza dönmeyeceğine yemin ettiğini söyledi.

Werner, “Ses tellerimi, yemek borumu, atardamarlarımı, damarlarımı, her şeyi kaçırdı” dedi. “Sadece şanslıyım. Ben sadece şanslıyım.

Geceyi hastanede bile geçirmedi.

Bu fotoğraf çekildikten sonra Ike Werner tam yüz korumasına geçti. Ancak boyun korumasını bulamadı.

Werner'in ölümle karşılaşması onu, paten yüzünden yaralandığı andan karısıyla uzun uzun kucaklaşarak eve dönüşüne kadar geçen sürede, yüksek eğitimli beş farklı tıp uzmanıyla temasa geçirdi.

Her biri ona kapıdan çıktığı için şanslı olduğunu söyledi.

Bu onu, hayatının geri kalanında neredeyse kesinlikle yanında kalacak olan, bir gün içindeki tüm “eğer”leri düşünmeye sevk etti.

Her şeyden önce, o pazar günü hava alışılmadık derecede güzeldi ve yeni doğmuş bebeğiyle yürüyüşe çıkarken hokey maçını tamamen kaçırması gerektiğini düşündü. Ya evde kalmayı seçerse?

Ya takımında bu maçta bir defans oyuncusu eksik olsaydı ve o da forvet olarak normal pozisyonunda oynasaydı?

Ya kesmeden sonra yedek kulübesine koşmak yerine kalkıp oyuna geri dönmeyi deneseydi? Vücudu bu sürekli çabayı kaldırabilecek miydi?

Ya kesik biraz daha derin olsaydı ya da farklı bir yöne bir ya da iki inç açılı olsaydı?

Ya Leafs o öğleden sonra normal programında çalışıyorsa ve sağlık personeli onun yardım çağrısına yanıt vermek için artık binada değilse?

“Öleceğimi sanıyordum ve 'Ölmeyeceksin' dediler. Çok şanslısın.' Ve beni iyileştirdiler,” dedi Werner. “İyi olduğumdan emin oldukları için onlara teşekkür ediyorum. Şu anda çok fazla kanamam yoktu ama hastaneye yeni gitseydim kim bilir ne olurdu?

“Sonunda çok fazla kan vardı.”

Kendisini dindar ya da ruhani bir kişi olarak görmüyor ancak o gün daha büyük bir gücün onu kolladığına inanan ailesi ve arkadaşları olduğu kesin.

Werner'in kendisinin şöyle söylediği bir durumun hemen ardından, rahat bir uykuya yetecek kadar uzun süre zihnini sakinleştirmek kolay olmadı: “Çocuğumu neredeyse yetim bırakıyordum ve eşim de dul kalıyordu.”

Pazar günü lig maçına çıktığında olmayı beklediği son yer Maple Leafs'in soyunma odasıydı.

Bunu yaptığı için şanslı.

Werner, “Ben bir Leafs hayranı değilim – bir Calgary hayranıyım – ama sadece şaka yapıyordum, 'Belki de artık bir Leafs hayranıyım'' dedi. “Takım perspektifinden değil, perde arkası perspektifinden.”

(Fotoğraflar Ike Werner'in izniyle)