Oyuncu Anna Proclemer’e veda

Yasmin

New member
ROMA – Anna Proclemer öldü. 30 Mayıs’ta 90 yaşına girecek olan büyük oyuncu, gece saatlerinde Roma’daki evinde hayatını kaybetti. Haberi kızı Antonia Brancati verdi. Chapelle ardente, Campidoglio’da, Protomoteca odasında, 14:00 ile 17:00 saatleri arasında kurulacaktır.

Trento’da doğdu, ilk çıkışını 1942’de Teatro dell’Università di Roma’da yaptı. Tanrıçamız Massimo Bontempelli tarafından. O zamandan beri sahnede ve filmde ve ayrıca seslendirme sanatçısı olarak uzun bir kariyere sahip. O yıllarda kendisine Anna Vivaldi adını verdi: Bir yapım şirketinin isteği üzerine bir İtalyan soyadı seçmek zorunda kaldığında, o dönemde keşfettiği büyük besteciye bir övgü seçti. 1946’da kızı Antonia’nın olduğu yazar Vitaliano Brancati ile evlendi ve 1954’teki ölümünden kısa bir süre önce ayrıldı. İki yıl sonra Giorgio Albertazzi ile uzun bir sanatsal ve duygusal ilişki kurdu.

Sinemada 15 filmde rol aldı, ancak diğer birçok filmde küçük roller oynadı ve Greta Garbo ve Anne Bancroft kalibresinde aktrisler olarak adlandırıldı. En son büyük ekran görünümleri Sorun değil Vincenzo Salemme (2008) tarafından ve içinde muhteşem varlık Ferzan Özpetek (2012). Tiyatro repertuarında Pirandello, George Bernard Shaw, Lillian Hellman ve D’Annunzio’nun metinleri yer alıyor. Giorgio Strehler’in yönettiği Milano’daki Piccolo Teatro’da Vittorio Gassman ve Luigi Squarzina ile birlikte rol aldı.

Proclemer, web sitesinde çocukluğundan beri kendini gösteren bir meslekten bahsederken “Neden aktris? Çünkü ben bir canavarım” diye yazdı. 12 yaşında bir okul oyununa katılmış ve sonunda eve kadar “kalbi kargaşa içinde” ağlayarak kaçmıştı. İnternette “Bu bir ‘aydınlanma’, bir şimşek çakması, mantıksız ve üzücü bir şok olmuştu. Belki de bir mesleğin alâmetiydi” demişti.

Başsağlığı ve anılar. Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano aileye bir mesaj göndererek taziyelerini dile getirdi: “İtalyan tiyatro sahnesinde iz bırakan, güçlü kişiliğe ve büyük yeteneğe sahip bir sanatçı, Anna Proclemer ile birlikte aramızdan ayrıldı. ailenin acısı”

“Acı artık onu görmüyor,” yorumunu yaptı Albertazzi – Onun hakkında bu kadar çok konuştuktan sonra ölüm, sonunda basit, doğrusal bir olaydır”. “Birbirimizi sık sık gördük – diye açıkladı – ölmesine yardım etmemi istedi, duyularının çürümesine dayanamadı ve ötenaziye de inanan benim, asla evet demeye cesaret edemedim, ama onu dışarı çıkardım. onu neşelendirmek için akşam yemeğine”.

Özpetek, büyük oyuncunun ölümüyle ilgili ilk yorum yapanlar arasında yer aldı: “Merhaba Anna, her zaman benimle olacaksın. Seni seviyorum” diye Twitter’da yazdı. Ardından, sunum yapacağı Tokyo’ya gitmeden önce AdnKronos’a yaptığı açıklamada muhteşem varlık: “Benim için çok büyük bir acı. Aramızda gerçek bir profesyonel ‘aşk hikayesi’ vardı. Sürekli konuştuk”. “Yeni filmimde de onun için bir rol yazmıştım. Kemerlerinizi bağlayın – yönetmeni açıkladı – ama Anna bana taşınmak ve bu yeni rolle yüzleşmek istemediğini söyledi. Bu nedenle birlikte bırakmaya karar vermiştik, bu yüzden rolü eledim ve bana ‘İşte bu yüzden seni seviyorum’ dedi. Bu haber beni mahvetti, Roma’dan Tokyo’ya on iki saatlik uçuş boyunca onu düşüneceğim”.

Başka bir yönetmen, Francesco Rosi duygularını gizlemiyor: “Anna! Herhangi bir tanım veya hatıra yetersiz kalır. O bir tiyatro abidesiydi, çok güçlü bir mizacı olan, büyük bir çekiciliği ve ifade gücü olan bir tercümandı. Onu ben yönettim. içinde Mükemmel cesetler başrol oyuncusu olmayan bir rolde, ancak yalnızca büyük aktrislerin yapabileceği şekilde, benzersiz ve temel bir iz bırakmış olduğu bir rolde. gerçekten üzüldüm ya
tiyatro ve sinema dünyası bugün daha fakir”.

Maurizio Scaparro ise Anna Proclemer’in “özellikle sansür ve ifade özgürlüğü konusunda gösteriş yapmadan sivil bağlılığını her zaman yüksek tuttuğunun altını çizdi. kahyaBrancati’nin kendisine adadığı ve nefret dolu bir sansüre maruz kalan bir metin”.

Monica Guerritore de taziyelerini Twitter’a emanet etti: “Anna Proclemer’e iyi yolculuklar… yeteneğini tam ve özgürce yaşadı.. şimdi iyi yolculuklar…”.