Olli Hoare, Millrose Mile unvanını korumaya hazırlanıyor

semaver

New member
Olli Hoare yaklaşık 15 saat boyunca başını bir uçağın camına dayadı ve geleceğini düşündü. 2016 yazıydı ve Hoare, annesi Kate ile birlikte Sidney, Avustralya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuyordu.

Wisconsin Üniversitesi’nde bir atletizm bursu Hoare’ı bekliyordu, ancak bilinmeyenin korkusu onu alt etmeye başladı: Doğru hareket miydi? Sonraki dört yılı evinden bu kadar uzakta mı geçirmek istiyordu? Kendi başına nasıl idare edecekti? Kredi kartına ihtiyacı var mıydı? Her şey çok fazlaydı.

Hoare, Dallas’tayken annesine fikrini değiştirdiğini söyledi: kefaletle serbest kalıp Avustralya’ya dönmek istedi. Annesi kararını tartması için onu teşvik etti.

“Nasıl bir insan olduğunu düşün,” dedi ona. “Bu fırsattan vazgeçecek misin? Eve gidip neler olabileceğini düşünecek misin? Senin yolunda durmayacağım. Ben kahve alacağım.”

O zamandan beri dünyanın en iyi değirmencilerinden biri haline gelen 26 yaşındaki Hoare, bazen bu konuşmayı derinlemesine düşünüyor. Annesi ne yaptığını biliyordu.

“En azından denemeseydim kendimden nefret edeceğimi biliyordum” dedi.

O zamandan beri, Hoare tüm zor şeyleri kucakladı – zorlu antrenman, zorlu yarış ve hatta orta mesafe koşusu müjdesini yayarak sporu büyütmenin zor işi.

Bu hafta sonu programını ve ötesini düşünün. Cumartesi günü Hoare, Wanamaker Mile unvanını New York City’deki Armory’de her yıl düzenlenen prestijli kapalı alan toplantısı Millrose Games’te savunmaya çalışacak. 18 Şubat’ta Atletizmde Dünya Kros Şampiyonası’nda takım bayrak yarışında yarışmak için Pazar günü Avustralya’ya uçuyor.

On Athletics Club ile Colorado, Boulder’da yaşayan ve antrenman yapan Hoare, “Eve gidip bazı çocuklara atletizm konusunda heyecan vermeleri için ilham verebilirsem, sanırım bu sorumluluğu almalıyım” dedi.

Aslında, Hoare bu kış bazı yarışlarda yarışmak için Avustralya’ya dönüş yolculuğu yaptı ve milin kuzeni olan 1.500 metrede ulusal unvanını savunmak için Mart ayında geri dönmeyi planlıyor. Bu, yaklaşık dört aylık bir süre boyunca neredeyse 48.000 hava miline eşittir. Bu yaz Avrupa’daki toplantılara yaptığı seyahatler, kıyaslandığında kolay görünecek.

Koçu Dathan Ritzenhein, “Onun için çok endişelenmiyorum” dedi. “Muhtemelen uçaktan inip ertesi gün yarışabilir.”

Hoare için belirleyici bir an, geçtiğimiz Temmuz ayında 1.500 metrede favori olduğu Dünya Şampiyonasında geldi. Bu noktada Hoare, mil için 3 dakika 47.48 saniyelik kişisel rekoruna sadece haftalar kaldı. Ancak Dünya Şampiyonalarında veya Olimpiyat Oyunlarında madalya kazanmak ıstıraptır: koşucular sadece finale ulaşmak için iki ön eleme turundan geçmek zorundadır.

Hoare ilk tur elemesini kazandı. Ancak yarı finallerinde, Tokyo Olimpiyatları madalyalı üçünün de dahil olduğu bir alanın parçasıydı: Jakob Ingebrigtsen, Timothy Cheruiyot ve Josh Kerr. Hoare, ilk turda pistte dönerken Cheruiyot’u gölgelemek için ileri doğru hızlandı.

Olimpiyatlarda altın madalya kazanan Ingebrigtsen, geçen yıl yaptığı bir röportajda her yarışta yaklaşık 10 saniyelik bir ivmeye sahip olduğunu ve bu 10 saniyeyi istediği gibi geçirebileceğini söyledi: burada altı saniyelik bir dalgalanma, burada dört saniyelik bir dalgalanma. Ancak bu 10 saniyeyi aştığında, laktat eşiğine – kaslarının vücudunun kaldırabileceğinden daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunda geri dönüşü olmayan nokta – ulaşacak ve bacakları yorgunluktan yanacak. İdeal olarak, bitişe giden son sprint için birkaç saniye kazanır.

Ingebrigtsen gibi Hoare de bir yarış sırasında enerjisinin nasıl ölçülmesi gerektiğinin farkında ve hızlanma ve yavaşlamanın tehlikelerini anlayacak kadar anlayışlı. Ancak Dünya Kupası’nda anın ciddiyetine yenik düşmüş gibiydi. Cephe hatlarına yakın durmaya kararlıydı, ne zaman birisi yerini tehdit etse küçük dalgalar başlattı.

“Geride kalma ve rahat kalma konusunda kendime güvenmiyordum” dedi.

Bitiş çizgisi göründüğünde Hoare’nin deposu boştu. Kendi ifadesiyle, “10 saniyemi kullandım.” Finallerde bir yer için çekişmeden 10. sıraya geriledi.

Hoare, genellikle kötü bir yarışı bir veya iki günde atlatabilen atlet türüdür. Ancak Dünya Kupası’nın psikolojik hasarı devam etti.

Ritzenhein o zamanki görüşmeleri “Bunlar en zor iki haftaydı” diye hatırlıyor. “‘Ya kapatırsın ya da gerçekten bu konuda bir şeyler yaparsın.’ Yavaş yavaş hafızasına geri gelmesi üç ya da dört eğitim seansı aldı.”

Hoare, bazı rakiplerinden de öğrendi. 1.500m finalinde, Tokyo Olimpiyatlarını 10. sırada bitiren bir yıldız koşucu olan Büyük Britanya’dan Jake Wightman, dünya şampiyonluğunu ele geçirmek için Ingebrigtsen’i geride bıraktı. Birkaç gün sonra Hoare, Ingebrigtsen’in 5.000 metreyi kazanarak kendi hayal kırıklığını geride bırakmasını televizyonda izledi.

Hoare, “Bana ırkın kim olduğunuzu tanımlamadığını söyledi,” dedi. “Her zaman geri gelip antrenmanı yaptığınızı ve yarış yeteneğinize güvendiğinizi ve onu ileriye taşıdığınızı kanıtlayabilirsiniz.”

Hoare, Ağustos ayındaki Commonwealth Games’te bunu kanıtladı ve burada 1.500 metrede Cheruiyot’u mağlup ederek Avustralya’nın 1958’den beri etkinlikte ilk altın madalyasını aldı.

Kazan ya da kaybet, Hoare, iki takım arkadaşı Morgan McDonald ve Geordie Beamish ile birlikte sunduğu “Kahve Kulübü Podcast” aracılığıyla hayatına haftalık bir pencere açıyor. Podcast, kendi tarzında, sürekli olarak daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen bir spor için başka bir erişim şeklidir. Ritzenhein ara sıra dinler.

Ritzenhein, “İlk başta buna sahip değildim” dedi. “Sonra garip şeyler söylediler.”

Altı ayda bir tema, Hoare’nin Mountain Dew ile olan aşk ilişkisidir. Bağımlılığı o kadar iyi biliniyor ki, genç hayranlar yarışlardan sonra Mountain Dew teneke kutularını ve şişelerini imzalama pratiğini üstlendi. Alkolsüz içeceği “hayatın tatlı nektarı” olarak adlandırıyor, ancak bunun vitaminler ve mineraller için ideal bir dağıtım mekanizması olmadığını ve muhtemelen onsuz daha iyi durumda olacağını biliyor.

Ama bunu durduramaz, şimdi değil. İki avantaj görüyor.

1. Avantaj: “Ben duygusal bir insanım” dedi. “Duygusal olarak mutluysam, kötü bir gazoz içersem bunun beni olumlu yönde etkileyeceğini ve bir antrenmandan veya koşudan önce beni iyi bir ruh haline sokacağını hissediyorum. Mutlu olacağım. Oysa bende yoksa mutsuzum.”

2. fayda, sporcuların vücutlarını strese sokmaları gerektiği fikrine dayanır – aralıklı seanslar boyunca egzersiz yapmanın stresi, ağırlık kaldırmanın stresi, fizyoterapistlerden uzuv kırma tedavisi almanın stresi. Hoare, “Vücudumu başka şekillerde stres altına sokuyorum, onu korkunç yiyeceklere ve meşrubatlara uyum sağlamaya zorluyorum” dedi. “Şu anda çalışıyor. Ama aynı zamanda 50 yaşıma geldiğimde bir makineye takılıp kalabileceğimi de biliyorum.”

Cumartesi günü, Hoare vücudunu her zamanki hızlı koşma stresine maruz bırakmak istiyor. Sonuçta, kolay kilometre yoktur. Bu dersi uzun zaman önce öğrendi.