Ölü müzisyen Richie Havens, maxi Woodstock konserinin açılışını yaptı

Yasmin

New member
NEW YORK -Amerikalı müzisyen Richie Havens 72 yaşında kalp krizinden öldü. Haberi menajeri verdi. Havens, John Lennon’ın “Rolling Stone” da “çok korkak” olarak tanımladığı müziğiyle dünya çapında tanınıyordu. Ancak Havens ününü, bir cover sanatçısı olarak adım attığı New York’un Greenwich Village’daki kulüp ve sokaklarındaki ilk çıkışından sadece bir yıl sonra, 1969’da Woodstock konserinde sahne alan ilk müzisyen olmasına borçludur. zamanın ünlü şarkıcıları. 2009’da o da devasa müzikal etkinliğin yeniden canlandırılmasında Woodstock’ta aynı sahnede çalmak için geri dönmüştü.

KARİYERİNDEN GÖRÜNTÜLER

WOODSTOCK VİDEOSU

Uzun kariyeri boyunca, Bill Clinton’ın ABD Başkanı olarak yemin töreni sırasında da sahneye çağrıldı.

Bu, onu yıllarca temsil eden ve bir açıklamada “Woodstock’tan Wight Adası’na, Glastonbury’den Fillmore Oditoryumuna, Royal Albert Hall’dan Carnegie Hall’a, Richie’nin efsanevi müzik festivallerinde çaldı”. Ancak “Greenwich Village’daki (New York) barlarda veya küçük bir kulüpte veya bölgesel bir tiyatroda oynarken bile, onu her seferinde duymak için akın eden insanlara her zaman son derece minnettardı.”

Ve Richie Havens’ın ünü 60’larda Greenwich Village’da yükselmeye başladı ve 1969’da Woodstock Festivali’nde sahne alan ilk sanatçı olduğunda kesin olarak pekiştirildi. 1993’te Bill Clinton’ın yemin töreninin onuruna düzenlenen bir konserde çaldı. Birkaç kez yardım konserlerinde şarkı söyledi ve aynı zamanda en zayıfları savunmak için girişimlerin destekçisiydi.

2003 yılında Ulusal Müzik Konseyi, Amerikan müziği tarihindeki rolü ve “belagat, dürüstlük ve sosyal sorumluluğun ender ve ilham verici sesi” olduğu için ona American Eagle Ödülü’nü takdim etti.

konular