Novak Djokovic, Avustralya Açık’ta tam bir tur attı

semaver

New member
MELBOURNE, Avustralya — Novak Djokoviç, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce sınır dışı edildiği şehirde Pazar günü kutlama yaparken tam bir daire çiziyormuş gibi geldi.

Bir döngü sona eriyor gibiydi. Avustralya Açık şampiyonluğu ve 1 numara tekrar eline geçtiğinde, Melbourne Park’ta veya belki de daha önce bir turnuvada hiç ağlamadığı bir şekilde ağladı: sırtüstü yatarken büyük, gürültülü, vücut burkan hıçkırıklarla. Oyuncu, ailesi ve ekibiyle kucaklaştıktan sonra kutunun ardından yere düştü ve tüm bunlardan bunaldı.

Sonunda ayağa kalkıp kenardaki koltuğuna döndüğünde yüzünü beyaz bir havluya gömdü ve biraz daha hıçkıra hıçkıra ağladı.

“Yaşadığımız onca şeyle sırtımdan bu büyük yükün kalktığını hissettim” dedi. “Bu büyük bir rahatlama ve aynı zamanda büyük bir kurtuluştu.”

Djokovic, Rod Laver Arena’da güçlü duyumlardan hiç yoksun kalmadı: 2008’de ilk Grand Slam tekler şampiyonluğunu kazandığında reşit olmanın verdiği baş dönmesi; 2012’de Rafael Nadal’a karşı tarihin en uzun tekler finalini kazanmanın tatlı ıstırabı, her iki dövüşçüyü de ödül töreninde ayakta duramayacak kadar yorgun bırakan 5 saat 53 dakikalık bir test.

Ancak Pazar kesinlikle kendi kategorisini işgal edecek. Finalin kendisi için değil – Stefanos Tsitsipas’a karşı 6-3, 7-6(4), 7-6(5) gibi nispeten basit bir galibiyet – ama buna yol açan her şey ve Djokovic’in nasıl tepki verdiği için.

Koçu Goran Ivanisevic, “Her şeyi içinde tutuyor” dedi. “Bazen patlaman gerekir.”

Djokovic’in koronavirüse karşı aşı olmama kararının önemli sonuçları oldu ve geçen yılki Avustralya Açık’ın arifesinde zorunlu çıkışının ardından Avustralya’ya dönmesi kendi başına sindirilmesi çok zor olurdu. Ancak daha sonra, Djokovic’in erken turlarda zaman zaman topallamasına neden olan sol hamstring yaralanması geldi.

Ivanisevic, Djokoviç’inkine benzer MRI test sonuçları alsalardı oyuncuların “yüzde 97’sinin” turnuvadan çekileceğini söyledi.

“Ama o değil; o uzaydan, dedi Ivanisevic şakağını işaret ederek. “Beyni farklı çalışıyor.”

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da gerçekleşecek.

• “Hile” gibi hissettiren koçluk: Oyun içi koçluk her zaman gizli olmuştur, ancak bu yıl Avustralya Açık ilk kez oyuncuların tribünlerden koçluk yapmasına izin veriyor.
  • Rod Laver gördüklerini beğeniyor: 84 yaşında, kendi adını taşıyan adam, Avustralya Açık’ta stadyumda kenarda oturuyor.
  • Hindistan’ın Süper Yıldızı: Tenisi uyuyan bir dev olarak bırakan Sania Mirza yine de bir öncüydü. “Daha sakin bir hayatım olsun istiyorum” diyor.
  • Kulis: Milyarderlerden, iyi finanse edilen şirketlerden ve yıldız oyunculardan oluşan bir grup, sporu bozmak için altın bir fırsat olarak gördükleri şeye öncülük etmek için aylardır yüksek riskli bir savaş yürüttüler.
Bu bir Grand Slam turnuvası olmasaydı emekli olacağını söyleyen Djokovic, tatil günlerinin hiçbirinde antrenman yapmadığını söyledi. 2021’de karın kasını yırttıktan sonra şampiyonluğu perçinlediğinde aynı şablonu izledi. Bu sefer kapsamlı bir terapiye de ihtiyacı vardı.

“Görüyorsunuz, pek çok insan benim incindiğimden şüphe etti ve hâlâ da şüphe ediyor” dedi ve sonunda kanıt sağlayacağını açıkladı. “Ama yine de, kimseye bir şey kanıtlamak zorundaymışım gibi hissetmiyorum. Ama özellikle ilk hafta beni etkiledi. Dördüncü turdan itibaren her şey geride kalmış gibi hissettim.”

Ardından, Djokoviç’in Çarşamba günü Melbourne Park’ta Rus Andrey Rublev’i çeyrek finalde yenmesinin ardından babası Srdjan’ın bayrak taşıyan Rus taraftarlarla fotoğraf çektirmesiyle ateşlenen son tartışma geldi.

Djokoviç, babasının turnuva boyunca yaptığı gibi Sırp taraftarlarla parti yapmayı planladığını açıkladı. Ancak olayı turnuva yetkilileriyle konuşması ve doğrudan medyaya açıklaması gereken kişi Djokovic’ti.

Djokovic, “Gerçekten anda kalmak, odaklanmak, işleri günden güne ele almak ve gerçekten ne kadar ileri gidebileceğimi görmek muazzam miktarda zihinsel enerji gerektirdi,” dedi.

Ama sonucu pek etkilemedi. Yarı finalde seribaşı olmayan bir Amerikalı olan Tommy Paul’e veya finalde ilk üç maçının ikisinde Djokovic’i yenen ancak şimdi ona yenilen 24 yaşındaki tüylü Yunan yıldız Tsitsipas’a bir set kaybetmedi. Arka arkaya 10 kez.

Pazar günü, Tsitsipas’ın en iyi şutu olan forehand, Djokovic’in baskısı altında pek çok kez çatladı ve bazen Djokovic’in baskısı ihtimali karşısında kırılacakmış gibi göründü. Ancak ilk büyük şampiyonlukla ilk kez 1 numara olacak olan Tsitsipas, 2021 Fransa Açık finalinde Djokovic’e karşı iki setlik bir üstünlüğü kaybettikten sonraki kadar üzgün görünmüyordu.

“Paris yürek parçalayıcıydı” dedi.

Bunun yerine, farkında olsun ya da olmasın, Pazar gecesi Djokovic’in erken kariyer oyun kitabından bir sayfa almaya çalıştı: Sırp, Roger Federer ve Rafael Nadal gibi köklü şampiyonlar tarafından defalarca yenilmişti. Hayal kırıklığına ve umutsuzluğa rağmen, Djokovic, anlayışlı rakiplerine karşı oyunu kendi içindeki en iyiyi ortaya çıkarmak için bir fırsat olarak gördü.

Tsitsipas, “Novak, sizi sınırlarınızı zorlayan bir oyuncu” dedi. “Bunu bir lanet olarak görmüyorum. Bunu can sıkıcı bir şey olarak görmüyorum. Onun gibi rakiplerinin olması, onun gibi şampiyonların olması spor için çok iyi. Bir gün yanına gelmek isteyenler bizim için çok önemli” dedi.

Bu, olumsuzluk içinde boğulmaktan çok akıllı bir yaklaşım gibi görünüyor. Ancak Tsitsipas için gerçek şu ki, Djokovic ilk Grand Slam şampiyonluğunu 2008’de Melbourne’da 20 yaşında kazandı ve 25 yaşına gelmeden önce dört Majors daha kazandı. Ve Pazar gecesi Melbourne’de çember kapalı hissetse de, Djokovic’in daha fazla şampiyonluk ve kazanmak için daha fazla fırsat arayışı henüz bitmedi.

O ve geçen yıl Djokovic’in yokluğunda Avustralya Açık’ı kazanan Nadal, her biri 22 Grand Slam tekler şampiyonluğuyla yine berabere kaldı. Djokovic liderliği ve mümkün olduğu kadar çok Major’ı önceden istiyor ve genç erkekler kaçınılmaz olarak onu bu fırsattan mahrum ediyor.

Ev cephesinde ve küçük çocuklarıyla birlikte yollarda karısı Mirka’ya verdiği destek onun 30’lu yaşlarının sonlarına kadar başarılı bir şekilde turneye çıkmasını sağlayan Federer gibi, Djokovic’in eşi Jelena da ona küçük oğulları ve kızları için aynı esnekliği veriyor. Koronavirüs aşısı olmadığı için henüz Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edemiyor, ancak politikadaki bir değişikliğin Mart ayında Indian Wells, California’da oynamak için zamanda yolculuk yapmasına izin vermesini umduğunu söyledi.

“Hala çok motiveyim; Bakalım beni ne kadar ileri götürecek” dedi. “Daha kaç yıl oynayacağımı veya daha kaç Slam oynayacağımı bilmiyorum. Farklı şeylere bağlıdır. Sadece vücuduma bağlı değil.

“Önce bana yakın olan insanların desteğine ve sevgisine sahip olmanın ve gidip oynama ve kişisel hayatımı dengeleme yeteneğimin olması benim için son derece önemli. Ama aynı zamanda, bu ganimetlerin peşine düşmek için gerçekten çabalamak için zihinsel netliğe veya nasıl desem, arzulara sahipsiniz. Fiziksel olarak formda kalabilirim. Tabii ki 35, inanmak istesem de 25 değil. Ama yine de önümde daha çok zaman varmış gibi hissediyorum.”

41 yaşındaki Federer, geçen Eylül ayında emekli oldu ve 36 yaşındaki Nadal, sağlıklıysa şüphesiz bir tehdit olmaya devam ediyor, ancak yine en az birkaç hafta sahalardan uzak, bu sefer ikinci turda Mackenzie’ye karşı yenilgisine yol açan kalça yaralanması nedeniyle. McDonald’s

Ivanisevic, Nadal’ın 14 kez muhteşem bir Grand Slam turnuvası kazanan herhangi bir oyuncudan daha fazla kazandığı Fransa Açık ile sona eren toprak kort sezonu için Nadal’ın ilkbaharda tekrar yürürlükte olmasını bekliyor.

Djokovic, “Nadal ve benim yaptığımızı düşündüğüm, hala uğruna savaştığımız ve bizi hala en çok motive eden şey, sporumuzdaki en büyük şampiyonlukları kazanmak ve genç silahlara ayak uydurmak.” “Bence tenis harika karakterler, harika kişilikler ve harika oyuncularla emin ellerde ama yine de hiçbir yere gitmiyoruz.”

Djokovic, şimdi büyük bir turnuvada çift haneli kulüpte Nadal ile birlikte 10. Avustralya Açık şampiyonluğuna sahip.

Her iki adamı da yükselten ve bazen yoran, oldukça düelloydu ve olmaya devam ediyor. Mükemmelliği kovalamak yeterince zordur; kaynağı ne olursa olsun, sıkıntının içinden onu kovalamak daha da zordur.

Djokovic, üstün zamanlaması ve esnek hareketleriyle zorlu bir maçı kolay gösterebilse de, Pazar gününün ardından yaşadığı duygular, bu turnuvanın ve döngünün ne kadar zorlu olduğunun altını çizdi. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, o ve Ivanisevic Melbourne Havalimanı’ndaydılar ve yurtdışındaki uçaklarına kadar onlara eşlik ediliyordu.

Şimdi Djokovic, Down Under’ın zirvesine geri döndü.

Avustralya Açık kupası yine çok tanıdık ellerdeyken, “Koşullar göz önüne alındığında bunun muhtemelen hayatımın en büyük galibiyeti olduğunu söyleyebilirim” dedi.