NCAA turnuvaları ve NBA ile Mart, uzun boylu insanlar için çılgın bir ay

semaver

New member
Dave Rasmussen, hayatın ona getirdiği küçük rahatsızlıklarla baş etmeyi öğrendi.

Çeşitli uçaklarda bir çıkış sırası koltuğunun kendisine – en yakın inç’e kadar – ne kadar yer sağladığını size söyleyebilir. Bir keresinde koşu bandında yürüyebilmesi için tavan döşemesini kaldırması gerekti. Milwaukee Otomobil Fuarı’na giderek potansiyel kiralık arabaların ferahlığını keşfediyor.

Ve bu arada, 61 yaşındaki Rasmussen, hayatı boyunca sorduğu aynı sorunun farklı versiyonlarını soran, ağzı açık bakıp fotoğraf çeken yabancılara hazır: Basketbol oynadın mı?

7 fit 2 inç olan Rasmussen gibi olağanüstü uzun boylu insanlar için Mart en kötü ay olabilir. NCAA erkek ve kadın basketbol turnuvaları, ofis havuzu parantez uzmanlarının dikkatini çekti. NBA’de playoff kovalamaca kızışıyor. Ve her yerdeki uzun boylu insanlar, hiç şut atmaya teşebbüs etmeyenler de dahil olmak üzere, kendi suçları olmaksızın deliliğe sürükleniyorlar. Rasmussen emekli bir BT uzmanıdır.

2019’da emekli olmadan önce NBA’de sekiz sezon oynayan 6-11’lik bir pivot olan Cole Aldrich, “Bu insanlar için her zaman çok üzülüyorum” dedi. “Büyüyünce basketbolda otomatik olarak iyi olman gerektiğine dair bir inanç var. Ve değilse, o zaman senin sorunun ne?”

Birçok uzun boylu insan, çembere daha yakın oldukları ve uzunlukları savunma yapmalarına, şutları savuşturmalarına ve daha küçük rakiplere karşı gol atmalarına yardımcı olduğu için dikey tercih edilen oyuncuları destekleyen basketbola yönelir. Ancak günlerini kapıların altına çömelerek ve tavan vantilatörlerine küfrederek geçiren milyonlarca insan da var – oyunla hiçbir ilgisi yok.

Her durumda, yaşlanıyor. Hickory, NC’den sürekli sorguya çekilen 6-4 hastane eczacısı Tiffany Tweed’e sorun (veya belki de sormayın). Elbette basketbol soruları var. Ama aynı zamanda: Babanın boyu kaç? annenin boyu kaç Ve: Bana en üst raftan kitabı getirir misin?

Tweed gençken basketbol oynuyordu ama şimdi insanlara balerin olduğunu söylüyor ve bunu kanıtlamak için sessizce dönüyor. (O bir balerin değildi.)

Popüler bir TikTok hesabına sahip olan 37 yaşındaki Tweed, “Aynı soruları aynı şekilde yanıtlamaktan yorulduğum için bununla biraz eğlenmeye karar verdim” dedi. 37 inç iç dikişli kot pantolonlar için. “Büyük kızlar için olumlu bir rol model olmayı seviyorum. Ama eve geldiğimde düşünüyorum: Lütfen beni rahat bırak.”

Ortalama bir WNBA oyuncusu, ortalama bir Amerikalıdan (5 fit 3,5 inç) 6 fit daha uzundur. David Epstein’ın 2013’te yazdığı The Sports Gene kitabına göre, 1.80 ile 1.80 arasında olan Amerikalı erkeklerin – 5-9 ortalamasından önemli ölçüde daha uzun – milyonda beş şansı var. NBA Atletik Performans Bilimi. Ancak genetik piyangoyu kazanırsanız ve 7 fit boyundaysanız, NBA’de olma şansınız yaklaşık altıda birdir. (NBA Advanced Stats’e göre, aktif kadrolarda 7 fit veya daha uzun olan 38 oyuncu var; bir NBA oyuncusunun ortalama boyu 6 fit 6,5 inçtir.)

Bununla birlikte, çoğu 7-footer profesyonel basketbol oyuncusu değildir ve bunun yerine, yaşam seçimlerini yabancılara açıklamak zorunda kalmanın yükünü sıklıkla haksız yere yüklerler.

40 yaşındaki Daniel Gilchrist, yaralanmalar onu bırakmaya zorlamadan önce, Overland Park, Kan.’daki Johnson County Community College’da kısa bir süre basketbol oynadı. Babası Jim, bariz nedenlerle onu oyuna yönlendirmişti: Daniel 7-7 yaşındaydı.

Daniel Gilchrist, “O zamanlar ona içerlemiştim,” dedi. “Ama artık büyüdüğüme göre, neden oynamamı istediğini anlıyorum. İyi ki de öyle yapmışım ama bu hiçbir zaman tutkulu olduğum bir şey olmadı.”

Gilchrist şimdi bir oyuncu olarak tutkusunun peşinden gidiyor ve Topeka Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıkıyor. Geçen yıl bir ömür boyu rüya olarak nitelendirdiği Of Fareler ve İnsanlar yapımında Lennie rolünü oynadı. Ayrıca yakında çıkacak bir filmde – Sasquatch olarak rol aldı. Kendini kabul etmenin uzun sürecini kabul etti.

“Biraz zaman aldı,” dedi, “özellikle gençken. Ve hala entegre olabilmeyi dilediğim günler var. Ama uzun zaman önce bunu kabul edebileceğimi ya da bir münzevi olabileceğimi düşünmüştüm.”

Bazı uzun boylu insanlar diğer uzun boylu insanlardan “uzun” olarak söz eder. Ancak gerçek uzun boylu insanlar yanlış bedenlere karşı temkinli olma eğilimindedir – örneğin stiletto giyen kadınlar. Washington, Oak Harbor’dan 1,8 metrelik bir satıcı olan Kimberly Schmal, iri bir adam gördüğünde araştırma yapma dürtüsüne kapılır.

“Yani oraya git ve daha yakından bak: topuklu mu giyiyor? HAYIR! O sadece büyük!” dedi 38 yaşındaki Schmal. “Ve sen konuşmaya başlıyorsun.”

Büyürken, Schmal bir amigo kızdı. Basketbol ya da basketbola yakın bir aktivite olan voleybol oynamak istemiyordu. Schmal için sorun, lisesindeki kızların voleybol koçunun yerel Burger King’i yönetmesi ve onun takıma gelmesi için can atmasıydı.

Schmal, “Tribünde yanımıza oturdu ve sadece ‘Voleybol, voleybol, voleybol’ dedi,” diye hatırlıyor.

6-6 yaşlarında olan ve iki yıl lise ve ticaret okulunda basketbol oynayan 64 yaşındaki John Stewart, futbolda bir gelecek hakkında hiçbir zaman hayal kurmadı.

“Beni hiçbir yerde takip eden gözcüm yoktu!” dedi. “Sadece yeteneğim yoktu.”

Stewart o zamandan beri 46 yıl boyunca Burlington, NC’deki evinin yakınındaki bir taş ocağında çalıştı ve burada insanların boyunu fark edip olağan soruları sormalarına alıştı. Ve birkaç saniyeliğine, onlara gerçeği söyleyene kadar büyük bir kolej topunda, hatta NBA’de oynuyormuş gibi davranmalarına memnuniyetle izin verecek.

“Beni hiç rahatsız etmiyor” dedi. “15 dakikalık şöhretim gibi.”

Bu yaz, Stewart bir Alaska gezisinde Tall Clubs International’ın yıllık kongresine katılmayı planlıyor. Kuruluşun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 38 bölümü vardır. Boy gereksinimleri vardır: erkekler için 6-2 ve kadınlar için 5-10. Ancak örgütün 6-7 başkanı Bob Huggett, bunun dışında üyeliğin herkese açık olduğunu söyledi.

“Tek ortak noktamız,” dedi Huggett, “uzun olmamız.”

Birisi basketbol oynayıp oynamadığını sorduğunda Huggett’ın net bir yanıtı var.

“Hayır” diyor, “mini golf oynadın mı?”

Birçok yerel şubeye üyelik, sosyal organizasyonlarda daha büyük bir eğilimin bir belirtisi olarak son yıllarda azaldı. Albany, NY’den emekli bir anaokulu öğretmeni olan 55 yaşındaki Nancy Kaplan, 1990’larda Tall Club of New York City’nin bir üyesi olarak eğlendiğini hatırladı. Kimse bakmadı. Kimse göstermedi. Ve kimse ona 6-3 olmakla ilgili sorular sormadı.

“Büyük bir dans salonuna girmek çok güzeldi ve herkes senin boyundaydı” dedi. “Topuklu ayakkabı bile giyebilirim. topuklu derken Bu grupların çoğunda küçük olan bendim.”

Kaplan aksi takdirde “hayatımın her günü boyumla mücadele ediyorum” dedi. Genç bir kızken alay edildi ve Big Bird gibi isimlerle anıldı. Lisesindeki kızların basketbol koçu, kısa ömürlü bir deney olmasına rağmen, bayılana kadar onu takıma katılmaya zorladı.

“Koşmaktan nefret ediyorum ve terlemekten nefret ediyorum” dedi. “Saçımı düzeltmek için meydanda bir aşağı bir yukarı koşuyordum.”

Kaplan, bir öğretmen olarak akranları tarafından incelendiğini söyledi.

“‘Vay canına, çok uzunsun’ diyenler asla çocuklar olmadı” dedi. “‘Anaokulunda öğretmenlik yapmak için çok büyüksün’ diye yorum yapanlar diğer öğretmenler ve personeldi. Sandalyelerinize nasıl çıkıyorsunuz?’ Birinin size gelip sadece bedeniniz hakkında yorum yapması çok acı verici ve incitici.

Son olarak, 6 ila 5 yaşlarındaki küçük kız kardeşi Anita Kaplan (49) için üzülebilir ve kendi hayatında örneğin umumi tuvalete girdiğinde bazı tetikleyiciler tanımlayabilir.

Anita Kaplan, “Kadınlar sizi çevresel görüşlerinde görecek ve size bir anlığına o bakışı verecek” dedi. “Ve tam olarak ne düşündüğünüzü biliyorsunuz: Bu adam neden burada?”

Nancy Kaplan, bir kadın olarak tam olarak göründüğünü hissettiği tek anın hamile olduğu zaman olduğunu söyledi.

Anita Kaplan, ablasının aksine, potansiyelini gören 6-7 optometrist olan babası Allen tarafından basketbolun girdabına çekildi. Beceri eksikliğini telafi etmeye çalışarak ailesinin garaj yolunda oyunu üzerinde çalıştı – “Ben atletik değilim, biraz bile değil” dedi – katıksız irade gücüyle. Oyuna duyduğu his, itibarıyla birlikte büyüdü.

Kaplan, “Bana kamyon dediler” dedi. “Ve büyük adamlarla birlikte olmaya ihtiyacım var. Gizli bir amacım vardı.”

Ödüllü bir pivot olduğu Stanford’da sona erdi ve ardından birkaç sezon profesyonel olarak oynadı. Şimdi, üç genç oğlunun annesi olarak (ikisi 1.80’den uzun), fiziği hakkında incelikli duygular besliyor. Basketbol oynamayı sevdiğini söyledi ama aynı zamanda her zaman öne çıkma, asla saklanamama deneyimine de sahip. İnsanların her zaman yanına gelip basketbol oynayıp oynamadığını sorduğunu söyledi. Onlara hayır diyor.

67 yaşındaki Steve Dexter, basketbolla ilgili sorulardan o kadar bıktı ki, şimdi meraklı yabancılara bir zamanlar Oklahoma Üniversitesi için parkeyi süslediğini söylüyor. İşin ilginç yanı, 6-7 yaşındaki Dexter’ın hiç basketbol oynamamış olması.

California, Laguna Beach’te yaşayan Dexter, “Sporcular benim izleyicim değildi” dedi. “Bir tür inektim.”

Bugün, bir emlak yatırımcısı ve yazar olarak, Dexter fiziksel yapısını bir avantaj olarak görüyor ve uzun boylu insanların “daha güvenilir ve otoriter” kabul edildiğini gösteren araştırmalara atıfta bulunuyor.

Uzun Kulüpler International’ın 7-2’lik en uzun üyesi olan Rasmussen, yıllar önce Milwaukee’de siyasi bir mitingde arkadaşlarıyla takıldığını hatırladı. Daha sonra, gözetlemeye olan ilgisini değerlendiren Gizli Servis ajanları ona başvurdu. Normal sorulardan farklıydı.

Rasmussen, “Sanırım bir salak gibi giyinirsem kimsenin benden şüphelenmeyeceğini anladılar,” dedi. “Ama asla takip etmedim.”

Rasmussen emeklilikte aktif kaldı. Yüzer, bisiklete biner, dörtlülerde ve orkestralarda keman ve viyola çalar.

Provalar sırasında kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olmanın tadını çıkarabileceği arka sıradaki yüksek bir tabureye oturur.