Mükemmellik, Lamine Yamal – The Athletic

semaver

New member
İngiltere ile Hollanda arasındaki Euro 2024 yarı finalinin canlı yayınını bugün takip edin

Allianz Arena'da evrende bir çatlak açıldı.

Aniden sahadaki diğer 21 oyuncunun, özellikle de Fransız kaleci Mike Maignan'ın veya tribünlerdeki 75.000 taraftarın fark etmediği bir boşluk ortaya çıktı. Ortaya çıktığında İspanyol bankında oturan Pedri, kenetlenmiş ellerini boynundan yüzüne doğru hareket ettirdi. Az önce gördüğü şeyden korkmuş gibiydi. Takım arkadaşı Lamine Yamal'ın sol ayağıyla açtığı portalın korkusu yeni bir boyuta ulaştı. Avrupa Şampiyonası finaline açılan portal. Yamal'ın muazzam potansiyelinin görülebileceği bir portal.

Pedri, Yamal'ın gol atışını şaşkınlıkla izliyor (BBC)

Top, dışarıdan içeriye doğru uzak direğe doğru giderken zamanda yolculuk yaptı. Yamal, üç yıl önce son Avrupa Şampiyonası düzenlendiğinde 13 yaşındaydı. Arkadaşlarıyla birlikte bir alışveriş merkezinde İspanya'nın yarı finalde İtalya'ya yenilmesini izliyordu. Maçın adamı Dani Olmo, penaltı atışlarında penaltıyı kaçırdı. Ancak Yamal, Münih'te farklı bir gerçekliğin mümkün olduğunu gösterdi.

Olmo, Fransa'ya karşı galibiyet golünü attı. Amacı, becerisi, anlaşılması güçlüğü ve İspanya'nın teknik üstünlüğünü teyit etmesi bakımından mükemmeldi. Olmo, üst üste üç maçta gol atmış birinin özgüveniyle oynadı. Ancak Fransa da tamamen şaşkına dönmüştü ve kafası karışmıştı.

Dört dakika önce Yamal, Fransa'nın liderliğini eşitlemişti. O zamana kadar bu Kylian Mbappe'nin gecesi olabilirmiş gibi görünüyordu. Mbappe, bir gladyatörün onu Kolezyum'un kanlı kumlarına atması gibi maskesini çıkarmıştı. Bir niyet beyanı. Kırık ve morarmış burnunu korumak için takmak zorunda olduğu “korkunç” aksesuar artık görüşünü engellemiyordu. Mbappe, 10 dakika içinde, 2022 Dünya Kupası finalinde bire bir maçı kaçıran ve dört gün önce Portekiz'e karşı bir başka maçı kaçıran ünlü Randal Kolo Muani'nin nihayet gol atmasına bile izin verdi.

Bu turnuvada Fransa'ya karşı kimsenin geri dönmemesine alıştık. Bunu kesinlikle yapmamalılar. Maignan'ın şu ana kadar yediği tek gol, Polonya ile 1-1 berabere kalınan maçta Yamal'ın Barcelona'dan takım arkadaşı Robert Lewandowski'nin penaltısıydı. Maignan, Lewandowski'nin ilk denemesini kurtarmıştı, ancak hakem ceza alanı ihlali nedeniyle tekrar oynanma kararı verdi. Onu yenmek çok özel bir şey gerektirir. Olağanüstü bir şey. Yamal, “Zor bir dönemdeydik” diye itiraf etti. “Kimse bu kadar erken gol yemeyi beklemiyordu”

Fabian Ruiz'in ruleti kaleye 30 metre kala birbirine karışınca, Yamal boşta kalan topu alarak Fransız kalesinin arkasındaki coşkuyu kırdı. “Topu aldım ve düşünmedim, sadece gittiği yere şut atmaya çalıştım ve gerçekten çok mutluyum.”

Fransa'nın zürafaya benzeyen orta saha oyuncusu Adrien Rabiot ona karşı çıktı. Yamal belli ki kendini geri tutması gerektiğini hissediyordu. Maç arifesinde Rabiot şunları söyledi: “Stresle çok iyi baş edebilen bir oyuncu olduğunu gördük. Kulübünde ve büyük bir turnuvada oynadığında birçok özelliği var. Onun içinde ne olduğunu biliyoruz. Soğukkanlılığını koruyor ancak büyük bir turnuvada yarı finalle uğraşmak zor olabilir. Ona baskı yapmak bizim elimizde ama onun konfor alanından çıkmasını istiyoruz. Eğer Avrupa Şampiyonası finalinde oynamak istiyorsanız onun şu ana kadar yaptığından daha fazlasını yapmalısınız.”

Yamal, Instagram'da satranç tahtasındaki piyonu hareket ettiren bir eli gösteren bir gönderiyle yanıt verdi. Başlıkta “Sessizce hareket edin” yazıyordu. “Yalnızca 'şah mat' deme zamanı geldiğinde konuşun.” Yamal konuşmayı sol ayağına bıraktı. 21. dakikada hamlesini yaptı. Yamal başlangıçta Rabiot'u geçmek için sol ayağını topun etrafına dolayarak sakladı, ancak aynı kramponun dış kısmıyla içeriye doğru iterek tekrar serbest bıraktı.

Rabiot bir kutup yengeci gibi bir yandan diğer yana hareket ediyordu. Yamal şut atmaya çalışırken makası uzattı ama Rabiot da Maignan'ı yakalayamadı. Hedefine elinden geldiğince ulaştı. AC Milan kalecisinin eldivenli eli üst köşeyi kapladı ancak Yamal'ın yeteneğinin ışığı olan güneşi engelleyemedi. “Habla! Habla!” diye bağırdı Yamal, Rabiot'ya. “Konuşmak! Konuşun!” Fransızın bütün konuşmaları ucuzdu. Ancak Yamal'ın şutu paha biçilemezdi. İspanya teknik direktörü Luis de la Fuente, “Harika bir fikir gördük” dedi.

İnsanların mükemmelliğin var olmadığını söylemesi yaygındır. Ulaşılamaz olduğunu. Ancak Yamal'ın şutu bu fikre meydan okudu. “Onun vuruşu Harika”, Didier Deschamps övdü. Böylece Yamal, 16 yıl 362 günle Avrupa Şampiyonası tarihinin en genç golcüsü oldu. Final arifesinde 17 yaşına giriyor. Yamal'ın istediği tek hediye “Sadece kazan, kazan, kazan. Amacım doğum günümü burada, Almanya'da kutlayabilmekti. Ve onu burada takımla birlikte kutladığım için çok mutluyum.” Ve ekledi: “Anneme eğer finali kazanırsak bana hediye almasına gerek kalmayacağını söyledim.”

Yamal dönüp coşkulu İspanyol benchine doğru hücum ederken, coşku içinde dizlerinin üzerinde kayarken, Barselona'nın kanat oyuncusunun Mallorca'ya attığı benzer golün anıları basın tribünündeki Katalan gazetecilerin gözleri önünde canlandı. Ama bu daha iyiydi. Bu vesileyle. Çünkü Mbappe'nin şaşkınlık ve çaresizlik ifadesiyle yanaklarını şişirmesine neden oldu. Yamal, “Turnuvanın en iyi golü olup olmadığını bilmiyorum” dedi. “Ama benim için bu en özel şey.”

Maignan, Yamal'ı durduramayacak kadar güçsüz (Javier Soriano/AFP, Getty Images)

Yamal'ın performansı bir anlık analize indirgeniyor. Ancak Rodri daha fazla ayrıntıya girdi. “Ben şahsen Lamine'e gittim ve başarısından dolayı onu tebrik ettim” dedi. “İnsanlar bu maçı onun hedefi olarak hatırlayacak ve onun başardığı şey yalnızca seçilmiş birkaç kişinin başarabileceği bir şeydi. Ancak savunma konusundaki kararlılığından dolayı kendisine bizzat teşekkür ettim. Topun kazanılması, geri koşması, beklere nasıl yardım ettiği. Bu onun yaşındaki bir adam için olağanüstü bir şeydi. Kişisel olarak bunu gerçekten takdir ediyorum.”

Maçın sonunda İspanyol oyuncular bir araya toplanıp finale ulaşmayı kutlamak için aşağı yukarı zıpladılar. Yamal başlangıçta onlardan biraz uzakta, çok çok uzak bir galaksideki bir yıldız gibi merkez çizgisine daha yakın duruyordu.

(En üstteki fotoğraf: James Gill – Danehouse/Getty Images)