MEHMET KORKMAZ’DAN TRUNK SHOW TURNESİ

Musa

New member
Trendleri takip etmek yerine kendi trendlerini yaratan Mehmet Korkmaz, giyilebilir couture anlayışı ile şıklığı ve zarafeti ön planda tutan stiliyle koleksiyonlarını oluşturuyor. Şık ve yüksek kalitedeki el personelliği göze çarpan kuvvetli ayrıntılardan biri. Markanın imzası haline gelen boncuk, payet ve kristaller yüksek kalitede el personelliği ile Haute Couture’un tüm asilliğini ortaya koyan koleksiyonlara imza atan Mehmet Korkmaz, bu sıralar dünyanın biroldukça kentini kapsayan trunk gösteri turnesinde…

Geçtiğimiz aylarda birinci kere verilen “Avrupa Kalite Araştırma Muvaffakiyet Ödülü”’nün de sahibi olan Mehmet Korkmaz ile geçmişten başlayıp yeni projelerine uzanan bir röportaj gerçekleştirdik…

Tasarımcı olmak istediğinizi ne vakit anladınız? Haute couture üzere ağır işçilikli ve el işine dayanan güç bir yola girişiniz nasıl oldu?

Modayla iç içe bir çocukluk geçirdim. Moda dünyasındaki maceram dokuz yaşındayken annem için elbiseler ve kostüm dikerek başladı. İnsanın ortasında var olan sanat ve zanaatı asla satın alamazsınız. İkisi de birbirini tamamlayan bir dünyadır. Kimi beşerler hazır giysi kimi beşerler da haute couture konusunda ilerliyor. Kişi kendini nerede hissediyorsa o yolu seçer bulur ve büyür. her insanın sıkıntı dediği benim için kolay olan bir yol, memnun hissettiğim bir dünya…

Tasarım tarzınız oturmadan evvel hangi sanatçı ve modacılara ilgi duyardınız?

Geçmişte kraliyet modası kuşkusuz kusursuz dikiş kusursuz ölçüler, kalıp, kumaş, her şeyiyle bütünlük sağlayan ve ortaya çıkaran moda tasarımcılarına ve ayrıyeten Gianni Versace’nin ölmedilk evvelki dünyasına ilgi duyardım.

Tasarımlarınızı yaparken gözünüzde canlanan bayan nasıl biri, değerli özellikleri neler?

Popüler kültüre değer vermeyen, tarzı olan, cool, seksi ve lüks düşünen bayanlar. Lisan, din ayırt etmeksizin kalite hissine sahip, her şeyiyle bütünlük arayan kendini hudutlarını zorlayan gelişen bayanlar..

Bize ilham kaynaklarınızdan bahseder misiniz? Tasarımlarınızı neler etkiliyor?

Özellikle geçmişim, yaşadığım zorluklar, acı, hüzün ve mutlulukların tabiatın, kozmosun ve İlahın yarattığı her her neyse bu dünyada benim ilham kaynağım. Bana hissettirdiği ve yaşattığı ruhsal etkenler gün ve vakit dilimi ayırt etmeksizin bana ilham oluyor.

Gelinlik markanız Mehmet Korkmaz Bridal’ı biraz anlatabilir misiniz?

Couture ideolojisinden ödün vermeyen Mehmet Korkmaz çizgisini Bridal dünyasına taşıdığım bir dünya. Büsbütün beyaz, aşkı bütünleşmeyi sahip olmayı ve bu dünyayı yaşamak isteyip kendini bana bırakan sadakatli bayanlar için tasarladığım ve diktiğim bir dünya.

Dünyanın birfazlaca kentini kapsayan bir trunk gösteri turnesine başladınız bundan bahseder misiniz?

Yeni dünya öncesi süreçlerden dolayı bizler artık bayanların dünyasına giriyoruz. Private servisler veriyoruz. Katar, Beyrut, Londra, Kuveyt, Dubai, İstanbul, Paris ve biroldukca ülkede kısa vakitte çıkardığımız kapsül koleksiyonları, bir ortaya gelerek tanıma ve sahip olma imkanı sunuyor.

Sizi en hayli heyecanlandıran, hoş haberleriniz var mı, yeni bir koleksiyon üzere?

Haute Couture Fall/Winter 2023 için beklemede kalın!