Lübnan tarihin en büyük krizini yaşıyor! Batmak üzere olan ülkenin mukadderatı IMF’in elinde

Sinameki

Member
Lübnan tarihin en büyük krizini yaşıyor! Batmak üzere olan ülkenin mukadderatı IMF’in elinde Dolar rezervlerindeki açık niçiniyle Lübnan lirası yüzde 90’ın üzerinde paha kaybederken, Lübnan tarihinin en berbat ekonomik krizini yaşıyor. Lübnan’daki ekonomik kriz ve para ünitedeki paha düşüşü Lübnan halkını en sıradan keyiflerinden, günde bir fincan kahve içmekten yoksun etti.Krizdilk evvel elinde bir fincan kahve ile bir öğlenden daha sonrasını plajlarda geçirmek bir epey Lübnanlı için makul fiyatlı bir keyifti. Lakin, kahve dükkanı sahipleri paranın bedel kaybını dengelemek için kahve fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldığından işler değişti.

IMF İLE GÖRÜLMELERE BAŞLADILAR

Lübnan, binlerce kuruluşun kapanmasına ve yüz binlerce kişinin işten çıkarılmasına niye olan eşi gibisi görülmemiş bir ekonomik ve mali krizin ortasında bulunuyor. Lübnan, ülkeyi mevcut krizden çıkaracak milyarlarca dolar yardımın önündeki manilerin kaldırılması umuduyla Memleketler arası Para Fonu ile görüşmelere başladı.

“KAHVE İÇMEYE PARAMIZ YETMİYOR”

Lübnan vatandaşlarından Bashir Corfali, “Eskiden bir fincan kahveyi, dükkanına nazaran 1.500 Lübnan lirasına (yaklaşık 1 dolar) yahut 750 Lübnan lirasına alırdım. Artık bir fincan kahvenin fiyatı 7.500 Lübnan lirası ve her hafta fakat iki fincan kahve içebiliyorum. Kahve içmeye paramız yetmiyor.” dedi.

“KAHVE VE SUYUN FİYATI 9 KAT ARTTI”

Bir öbür Lübnan vatandaşı Hayel Jouni de “Kahvenin fiyatı ortalama 4.000 Lübnan lirası fakat deniz kenarında 6.000 Lübnan lirasına alıyorum. elbette oraya her gün gidemeyiz. Evvelden deniz kenarına masraf, her gün kahve içerdim. Bir fincan kahve ve bir şişe su evvelden bana 1.500 Lübnan lirasına mal olurdu. Artık suyun ve bir fincan kahvenin fiyatı 9.000 Lübnan lirası. 9.000 Lübnan lirası benim için fark ediyor zira maaşımız hala Lübnan lirasıyla ödeniyor.” tabirlerini kullandı.

“NEREYE GİTTİĞİMİZİ HİÇ BİLMİYORUZ”

Ali Hussein isimli işletmeci ise “Eskiden bir fincan kahveyi 500 ila 750 Lübnan lirasına satardık. Artık fiyat ortalama 4.000 Lübnan lirası. Evvelce bize günde 300 yahut 250 müşteri gelirdi lakin artık günde fakat 100 müşteriye satış yapabiliyorum. Nereye gittiğimizi hiç bilmiyoruz. Piyasa kötüleşiyor ve yeni fiyatlarla iş yapıp yapamayacağımızı bilmiyoruz.” biçiminde konuştu.