Marie-Louise Eta, Union Berlin’in Şampiyonlar Ligi’nin sessiz öncüsü

semaver

New member
Bu sezon, Atlet 20 yıldan daha kısa bir süre önce bölgesel futbol oynayan eski Doğu Almanya’nın bir Bundesliga kulübü olan Union Berlin’in, Iron In The Blood serimiz için Şampiyonlar Ligi’ne ilk yolculuğunu takip ediyor.

DAHA DERİNE GİT

Premier Lig hâlâ Şampiyonlar Ligi’nde yer alma yolunda mı?

Union Berlin oyuncuları tünelde dolaşırken ve Braga şehir stadyumundaki tribünler hoparlör sistemi üzerinden son bir şarkının sesiyle boşalırken, Marie-Louise Eta bir an kenarda tek başına, düşüncelere dalmış halde durdu.

Union, Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda üst üste ikinci puanını almıştı; bu iyi haberdi.

Kötü haber ise Union’ın on oyuncuyla bir saatten fazla oynayan bir takıma karşı dikkatsizce liderliği israf etmesi ve Bundesliga takımının C Grubunu üçüncü bitirme ve eleme turlarına çıkma umutlarını zedelemesiydi. hak kazanmak için bir konu bir kenara bırakıldı.

Dahası, Union’ın galibiyet serisi tüm müsabakalarda 16 maça çıktı ve takımın zihinsel kırılganlığı, Braga’nın beraberlik golünden sonra acı bir şekilde ortaya çıktı. Bir süre Braga’nın fazladan oyuncusu varmış gibi göründü.

Eta’nın bu konuda düşünecek çok şeyi vardı.

Ancak Eta’nın hesaba katmaya çalıştığı başka bir hikaye daha vardı: 32 yaşındaki oyuncu, erkekler Şampiyonlar Ligi maçında antrenör takımında yer alan ilk kadın olarak tarih yazmıştı.

Eta, Union ve uzun süredir menajeri Urs Fischer’in yollarını ayırmayı kabul etmesinden yaklaşık iki hafta önce geçici antrenör yardımcılığına terfi etmişti. Eta, erkek futbolunda çalışan az sayıda ama giderek artan sayıda kadın için öncü oldu.

Union’ın yeni teknik direktörü Nenad Bjelica’nın yedek kulübesindeki varlığı, çocukluğundan beri futbola takıntılı bir kadın için kişisel bir zafer ve spor için bir dönüm noktası gibi geldi.

“Kadının atanması bilinçli bir karar değil. Birlik Başkanı Dirk Zingler, “Bu, neredeyse bu kararı itibarsızlaştırıyor” dedi. “O tam eğitimli bir futbol koçu ve kadın ya da erkek olmasına bakılmaksızın onu tam olarak böyle görüyorum.”

Eta’yı Birliğin birinci takımıyla çalışmaya teşvik etmek Zingler için basit bir meseleydi. Kulübün 19 yaş altı antrenörü Marco Grote’dan, Fischer’in beş yıl görev yaptıktan sonra ayrılmasının ardından geçici olarak A takımdan ayrılması istenmişti ve Eta, Grote’un asistanıydı.

Mantık, Nisan ayından bu yana UEFA Pro lisansına sahip olan ve 26 yaşında futbolu bıraktığından beri Werder Bremen ve Alman Futbol Federasyonu’nun altyapı takımlarını çalıştıran Eta’nın Grote’a transfer olmasını gerektiriyordu.

Eta Çarşamba günü Union Berlin adına tarih yazdı (Octavio Passos/Getty Images)

Ancak kısa sürede Birlik dışındaki herkesin durumu bu şekilde görmediği anlaşıldı.

Kicker dergisinin Facebook sayfasında Eta’nın yeni göreviyle ilgili paylaşım yaparken yorumları devre dışı bıraktığı söyleniyordu.

Eski tarz görüşler (bu bazen bunu kibarca söylemenin bir yolu) futbolda, özellikle de bazı insanların onun geçici antrenörlük görevi için en iyi adam olduğunu düşündüğü sosyal medyada hala çok ses çıkarıyor. Birlik. ve en iyi insan değil.

Eurosports yönetim ajansının genel müdürü ve Barselona’nın forvet oyuncusu Robert Lewandowski’nin eski temsilcisi Maik Barthel bu görüşünü dile getirdi.

Önde gelen müşterilerinden birinin kendisiyle ilişkisini sonlandırmasına yol açan bir sosyal medya paylaşımında Barthel, Union Berlin’i, Turbine’de oynadığı günlerde Potsdam şampiyonu olan Eta’yı kullanarak Alman futbolunu “gülünç” hale getirmekle suçladı – Lig şampiyonu. Hediye ilk takımda rol verdi.

Barthel, Union’ın Eta’ya yaptığı duyuruya Twitter’da yanıt verdi: “Soyunma odasında bir yardımcı antrenörün olması gerekiyor Union?” Lütfen Alman futboluyla dalga geçmeyin. Transferlerle takımın hiyerarşisinin tamamen yıkılması yeterliydi.”

Zingler ve Union Berlin’in görüşleri bir yana, Barthel’in kendi oyuncularının duygularıyla da hiçbir bağlantısının olmadığı ortaya çıktı.

Her ne kadar Barthel daha sonra tepkiler nedeniyle mesajı sildi ve başka bir gönderi paylaştı: “Bunu yeniden ifade etmem gerekiyor. Yardımcı antrenörü sorun haline getirmek, Union’ın yok edilen takım hiyerarşisini onarmasına yardımcı olmayacak” – hasar verildi.

22 yaşındaki Alman milli futbolcu ve Brentford’un forvet oyuncusu Kevin Schade, Barthel ile olan sözleşmesini derhal geçerli olmak üzere feshetti.

Schade, “Menajerimden onun tutum ve görüşlerini kesinlikle paylaşmadığım için ayrıldım” dedi. “Açıklığı, eşitliği ve çeşitliliği savunuyorum. Ben de bu şekilde temsil edildiğimi hissetmek istiyorum.”

Barthel o zamandan beri özür diledi ve amacımın asla “Bayan Eta’yı mesajımın odak noktası haline getirmek veya onu itibarsızlaştırmak olmadığını” söyledi. Ancak Kicker ile yaptığı bir röportajda, Union’ın “iyi bir basın oluşturmaya ve dikkatleri kendi hatalarından uzaklaştırmaya” çalıştığını söyledi. Başka bir deyişle Eta reklamı bir nevi tanıtım gösterisiydi.

Bu hafta Barthel’in başka bir müşterisini kaybettiği ortaya çıktı: Hoffenheim’ın yetenekli forveti ve Almanya U21 milli oyuncusu Maximilian Beier. Beier menajer değiştirmesinin nedenleri hakkında konuşmadı ancak insanlar aynı fikirde olacak.

Union’ın son iki haftadır Eta için röportaj talepleriyle dolup taşması sürpriz değil. Ayrıca Eta’nın şu anda bir şey söylemek istememesi de şaşırtıcı değil, bu da kulüp yetkililerine yardımcı antrenörlerin normalde medyayla konuşmayacağını açıkça belirtti.

Bunun yerine Eta, antrenman sahasında ve maç günlerinde sessizce çalışmalarına devam etti; Braga’ya karşı ısınma maçında top çalışmasını denetledi ve ilk yarıda oyuna verilen bir mola sırasında Kevin Volland’a taktiksel tavsiyeler verdi ve bu işi başkalarına bıraktı. onun adına soruları yanıtlayın.

Marie Louise Eta

Eta, Union Berlin’in ısınma antrenmanını devralıyor (Octavio Passos/Getty Images)

Grote, Cumartesi günü Augsburg’a karşı oynanan Bundesliga maçı öncesinde, Volland’ın 88. dakikada eşitliği sağlayarak Union’ı puan tablosunun en alt noktasından ittiği ve dokuz lig yenilgisi serisine son verdiği maçtan önce “Marie-Louise Eta ile çalışmak eşit düzeyde” dedi. sıra. “Çok büyük farklar yok. Tamamen bölüştük.”

Cinsiyetin önemi sorulduğunda Grote şöyle cevap verdi: “Antrenman salonunda bu insanın uyumuna bağlıdır.” Birinin biraz daha uzun olup olmadığı, belki daha büyük bir midesi olup olmadığı veya hangi tişörtü giydiği, uzun saçlı veya kısa saçlı olması – benimdir, fark etmez.”

Bu Augsburg maçı Eta ve Bundesliga için bir dönüm noktasıydı.

TV uzmanı ve eski Alman milli oyuncusu Julia Simic, “Erkeklerin egemen olduğu futbol oyununda nihayet bir kadını görebileceğimiz gün geldi” dedi. “Bu rolü dolduracak uzmanlığa kesinlikle sahip.”

Grote, Pazar günü Bjelica’nın atanmasının ardından U19 pozisyonuna dönse de Union, Eta’nın, kişisel nedenlerden dolayı uzun süreli izin verilen yardımcı antrenör Sebastian Bonig göreve dönene kadar A takımla çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Kadınlar daha önce de erkek takımlarında liderlik pozisyonlarında bulunmuşlardı, ancak genellikle daha düşük profesyonel veya yarı profesyonel düzeydeydiler.

Meslektaşım Oliver Kay geçen yaz League Two Forest Green Rovers’ın Hannah Dingley’i geçici başantrenör olarak atama kararı hakkında yazdığında, Imke Wubbenhorst vakası da dahil olmak üzere son birkaç on yıldaki birkaç benzer örneği sıraladı.

2018 yılında, Almanya’nın beşinci liginde mücadele eden BV Cloppenburg, Wubbenhorst’u baş antrenör olarak atadı. Daha önce kulübün kadın takımında oynamıştı ve Eta da takım arkadaşlarından biriydi.

Bu anlamda, Wubbenhorst yalnızca bir kişi (“çok sakin”) ve bir oyuncu (“çok zeki”) olarak Eta’ya dair içgörüye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda onun girdiği dünyaya da – zaman zaman bazı tuhaf soruları gündeme getirebilen bir yere – dair içgörüye sahip.

Cloppenburg’da Wubbenhorst’a bir defasında oyuncuların soyunma odasına girdiğinde kendilerini örtmeye zorlanıp zorlanmadıkları soruldu. Alaycı bir şekilde cevap verdi: “Tabii ki hayır. Ben bir profesyonelim. Takımı penis büyüklüğüne göre seçiyorum.

Geçen hafta Deutsche Welle’ye verdiği röportajda Wubbenhorst, Eta gibi kadınların erkek futbolunda karşılaştığı zorluklar konusunda samimi konuştu.

Bir kadın koç olarak, oyuncuların “en başından beri kariyerinizden etkilenmediklerini”, Avrupa’daki futbolun “bir erkek oyunu” olduğunu nasıl söylediğini ve derin değişikliklerin zaman alacağını söyledi.

Wubbenhorst, “Bir şeyi yapan ilk kişiyseniz bu zordur çünkü medya söylediğiniz her kelimeyi izliyor… ancak ikinci veya üçüncü kişiyseniz bu çok daha kolay olacaktır” dedi. “Kulüp yönetimi bunun işe yaradığından emin olmalı. Dolayısıyla (o zaman) bu pozisyon için bir kadın seçmeye daha sık karar verecekler.”

Eta’nın yolu kolay değildi. Geçtiğimiz ay UEFA’ya, Union’a terfisinden önce yaptığı bir röportajda koçluk kariyeri hakkında şunları söyledi: “Bazı insanların bana eskisinden farklı davrandığını fark ettim ve bu her zaman hoş bir durum değil.”

“Ama her zaman bunu düşünmemeye ve önemli şeylere odaklanmaya çalıştım. Her zaman kadın olduğum gerçeğine odaklanmamaya çalıştım. Bu, kadınlar ya da erkeklerle ya da bir erkeğin kadın takımı için iyi olup olmadığıyla ilgili değil, her zaman çeşitlilikle ilgilidir.”

Marie-Louise Eta, geçici antrenör Marco Grote ile birlikte (Boris Streubel/Getty Images)

Grote’a göre Eta, yazın gelişiyle Union’ın U19 oyuncuları tarafından hızla kabul edildi ve kulübün A takımı için de farklı olmadığı söyleniyor.

Genel tepki göz önüne alındığında belki de daha önemli soru, Almanya’nın bu düzeyde bir kadın teknik direktörü kabul etmeye hazır olup olmadığıdır.

Ntv.de muhabiri Stephan Uersfeld, “Almanya kesinlikle hazır” diyor. “Sosyal medyada gördüğünüz her şeyi bir kenara bırakmalısınız. Daha önce de ikinci liglerde kadın antrenörlerimiz vardı ama başarılı olamadılar. Ama o (Eta) tüm becerilere sahip, erkek antrenörlerin yaptığı tüm kursları tamamladı.

“Kulüpteki insanlarla konuştuğunuzda onun bunu yapabileceğine ikna oluyorlar. Ve Union Berlin gibi bir kulüp ki bu, uluslararası medyada çoğunlukla anlatılanın tam tersi; oldukça muhafazakar bir kulüp. Bu yüzden hazır olduğunu söylediklerinde onlara güvenmelisin. Peki neden bu işi bir kadına emanet etmiyorsunuz?

“Kültür değişiyor. Televizyonda görüyorsunuz; artık her yerde kadın uzmanlarımız var. Futbol açılıyor. Son iki engel daha var: erkek futbolunda antrenörlük yapan kadınlar ve hâlâ sessiz kalan eşcinsel oyuncular. Futbolun 21. yüzyıla ulaşması için aşılması gereken son engeller bunlar” dedi.

(Fotoğraflar: Getty Images; Grafikler: Sam Richardson)