Konya’da yatağa bağımlı gazi eşini, sevgisiyle hayata bağlıyor

Zakariya

Global Mod
Global Mod
“Sikorsky” tipi askeri helikopter, 2016 yılında Giresun’un Alucra ilçesine bağlı Tohumluk köyü sonları ortasında düşerek 7 kişinin vefatına, 8 kişinin ise faydalanmasına niye olmuştu.

Yaralanan bireylerden biri ise Jandarma Üstçavuş Cemalettin Çoban’dı…

35 yaşındaki Çoban için o günden daha sonra güçlü bir müddetç başladı.

Ankara’daki hastaneye sevk edilen Çoban, 36 gün ağır bakımda kaldı. Bu süreçte Maksude Çoban ise eşini hiç yalnız bırakmadı.

HER GÜN AİLESİNİN SES KAYITLARINI DİNLEDİ

Maksude Çoban, hastanede yatan eşi Cemalettin’in şuurunun, artık 11 yaşında olan oğlu ile kendisinin sesini duyduğunda açılabileceğini düşündü. Tabipler, o günden daha sonra Çoban’a nizamlı olarak eşinin ve oğlunun ses kaydını dinletmeye başladı.

EŞİNİN SEVGİSİYLE HAYATA TUTUNDU

Eşi Maksude’nin elini tuttuğu gün uyanan Çoban, ağır bakımda memnunluk gözyaşları döktü. Maksude Çoban, taburcu edildiği günden bu yana eşine adeta bebek üzere bakıyor.

Çoban’ın kazadan iki yıl daha sonra Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları gösterisini izlediğinde hislerini ağlayarak lisana getirmesi, oğlu ve eşini de memnunluktan ağlattı. Daima moralini yüksek tutmaya çalıştığı eşine fanatiği olduğu Beşiktaş maçlarını izleten, müzik dinleten ve gözünün önünden hiç ayırmayan Çoban, kahraman eşinin sıhhat durumunun her geçen daha da düzgüne gitmesi için gayret gösteriyor.

“GÖZLERİNİ AÇTIĞI AN HAVALARA UÇTUM”

Eşi Cemalettin’i, birbirlerine duydukları sevginin ayakta tuttuğuna inanan Maksude Çoban, özveri ve fedakarlık dolu duygulandıran uğraşlarını, ömürlerini sürdürdükleri Konya’daki meskenlerinde anlattı. Çoban, kazanın olduğu birinci günden itibaren umudunu hiç yitirmediğini, 13 yıllık hayat arkadaşının her nefes alıp verişine şükrettiğini söylemiş oldu. Ağır bakımda gözlerini açtığı gün adeta memnunluktan uçtuğunu aktaran Çoban, “O gün o denli bir çığlık atmışım ki ağır bakımda bile olduğumu unutmuşum. Eşimle ilgilenen tabip da ‘Bunu bekliyordum, eşinizi lakin sizin sevginiz uyandırabilirdi.’ diyerek durumu sevinçle karşıladı.” dedi.

Çoban, teneffüs aygıtına bağlanan, konuşamayan ve 40 kiloya kadar düşen gazi eşinin gözünün önünde erimesine müsaade etmemek için elinden gelenin en düzgününü yapmaya çalıştığını anlatarak, sağlıkçılardan aldığı dayanakla hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan bu süreci yönettiğini lisana getirdi.

“BANA BENİ SEVDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİYOR”

Eşinin vakit içinde her şeyi öğrenmeye başladığını, teneffüs aletinden kurtulduğunu, gözüyle kendilerini takip etmeye başladığını aktaran Çoban, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Dört yıl boyunca mamayla besledim. Süreç ilerledikçe beni anlamaya başladı. El işaretleri yapmaya ve kaşlarını oynatmaya başladı. birinci vakit içinderda kaş hareketleriyle muahedeye başladık. Ne demek istediğini anlamaya başladım. ondan sonrasında otomobile ve tekerlekli sandalyeye alıştırdım. Toplumsal hayattan kopmaması için kalabalık yerlere götürmeye itina gösterdim. Bir ortada olmamızın birbirimize yeterli geldiğini düşünüyorum. Daima oğlumu ve beni yanında istiyor, görmediğinde üzülüyor. Birbirimize bir bakışımız, bir dokunuşumuz bize yetiyor. Artık bana ‘seni seviyorum’ diyebiliyor, bu bile bana verilebilecek en manalı armağan. hiç bir vakit isyan etmedim, sağ olsun kâfi.”

HAYAT ARKADAŞININ ELİNİ BİR AN BİLE BIRAKMIYOR

Eşinin, bilhassa üniformalı kumandanlar ziyarete geldiğinde epeyce keyifli olduğunu, ağladığını anlatan Çoban, internetten bağlantıya geçtiği Türk Yıldızları grubunun kendilerini ziyaret ettiğini ve özel bir şov de yaptığını belirtti.