Kim Yeji: Paris Olimpiyatlarının en havalı sporcusu ve Güney Koreli bir süperstar

semaver

New member
Kesinlikle etkileyici bir görünüm.

Yetenekli bir elmas satıcısı ile haydut bir bilimkurgu ordusundan gelen keskin nişancının karışımı gibi görünen, İnternet'in yeni favori Olimpiyatçısı Güney Koreli tabanca atıcısı Kim Yeji, Paris Oyunlarının şu ana kadarki en dikkat çekici yıldızlarından biri.

Olimpiyatların en güzel tarafı da bu. Maçlardan önce zaten bildiğiniz her şeyi sabırsızlıkla beklersiniz: belki atletizmde Sha'Carri Richardson, teniste Andy Murray'in vedası veya jimnastikte Simone Biles.

Ama görene kadar ilgilendiğinizi bilmediğiniz şeyler de var. Ve inanılmaz derecede havalı görünen bir tabanca kesinlikle bu kategoriye giriyor.

Kim, Pazar günü Paris'teki iki yarışmasının ilki olan 10 metrelik havalı tabancada yarıştıktan sonra internette büyük heyecan yarattı.

Viral popülaritesinin sorumlusu gibi görünen “Women Posting Ws” adlı X hesabı, Kim'in sırtı hafif kavisli, omuzları yüksekte, çenesi dinlenmiş ve eli ateş etmeyen, elindeki bir hedefe ateş eden bir fotoğrafının yanında yazdı. “şimdiye kadar bir resimde gördüğüm en güçlü aura”ydı.

(Charles McQuillan/Getty Images)

Sosyal medyadaki fikir birliği, Kim'in aksiyon filmlerindeki bir tür robo-suikastçı gibi göründüğü, kendi başına yeterince havalı göründüğü için kıyafetlerinize, çizmelerinize veya motosikletinize ihtiyaç duymayan, yakın gelecekten gelen bir katile benzediği yönündeydi. çok teşekkür ederim . GQ dergisi onun “bir siberpunk hayran kurgusundan fırlamış gibi” göründüğünü söyledi. Glamour dergisi, Kim'in “Paris Olimpiyatlarının en büyük baş belası” olup olmadığını sordu. Elon Musk da işin içine girdi ama onun bu durumu bizim için mahvetmesine izin vermeyelim.

Taktığı cihaz aslında gözlük değildi; alnına takılan ve görselleştirmesine yardımcı olan bir tür minyatür çerçeveydi. Sol gözünün üstünde küçük siyah bir dikdörtgen vardı; bir gözünü kapatan ve diğer gözünün daha iyi odaklanmasını sağlayan bir örtücü. Sağ gözünün üstünde küçük siyah bir daire vardı; aslında bulanıklığı önleyen ve hedefe daha iyi odaklanmayı sağlayan mekanik irisli nispeten sıradan bir cihazdı.

Daha sonra, Kim'in hareket halindeki başka bir klibi, aynı “gözlüğü” taktığı ve aynı inanılmaz derecede sabit eli ve android benzeri soğukkanlılığı taktığı, ancak bu sefer şapkanın ters takıldığı turlar attı. Klipte onun son atışını yaptığı, tabancasını bıraktığı, deklanşörü sol gözünün üzerine kaldırdığı ve muhtemelen sadece skoru kontrol etmek için arka plandan bir bakış attığı görülüyor, ancak izleyiciye belirsiz bir şüpheciye bakıyormuş gibi görünüyordu. kutup soğukluğuyla acımayla.

Bu klip aslında Olimpiyatlardan değil, bu yılın başlarında Bakü'de düzenlenen Dünya Kupası'ndan. Yarışmada dünya rekorunu kırdı ve yol boyunca 25 metre tabanca atıcılığı unvanını kazandı. Cuma günü gerçekleşecek olan diğer yarışmasındaki hedefi de bu.

Kim 31 yaşında ve aslen Seul'ün yaklaşık 160 kilometre güneydoğusundaki Maepo'dan geliyor. Bugün yakındaki Danyang'da yaşıyor. 2006'dan beri yarışıyor ve 2010 Dünya Gençler Şampiyonası'nda 10 metre havalı tabanca atışlarında bronz madalya kazandı. Uluslararası Spor Atıcılık Federasyonu web sitesindeki profilinde “hobiler” başlığı altında yalnızca “uyku” listeleniyor.

Onun aslında bir Luc Besson filminden bir karakter olduğu izlenimini güçlendiren başka bir şey daha vardı. Oldukça stilize edilmiş bu hikayelerde genellikle suikastçının alışılmadık bir tavrı vardır. Belki belirli bir müzik türüne duyulan hayranlık ya da eski bir davranış kuralına bağlılık ya da tuhaf bir şekilde bağlı oldukları bir evcil muhabbet kuşu ya da buna benzer bir şey olabilir.

Kim, kemerine takılı doldurulmuş bir fil ile içeri girdi. Birisi bunu bireysel bir tuhaflık olarak görmezden gelebilir, ancak gerçekte bu, Kore'ye dönen beş yaşındaki kızına ait bir tür iyi şans tılsımıydı.

10 metre madalya töreninin ardından Kim gazetecilere, kızına başarısını anlatmak için sabırsızlandığını söyledi. Madalya ve yeni keşfettiği viral durumu hakkında ne söyleyeceği sorulduğunda Kim, “Sanırım artık biraz ünlü oldum” dedi.

Tüm bunlarla ilgili tek sorun, eğer buna böyle diyebilirseniz, Kim'in aslında kazanamamasıdır. En azından bu sefer. Altın madalya, Kim'den 12 yaş küçük olan ve onu sadece birkaç puan farkla yenen ve 243,2 puanla Olimpiyat rekoru kıran vatandaşı Oh Ye-jin'e gitti. Kim 241,3 puan toplayarak, Rusya'dan Vitalina Batsarashkina'nın Tokyo'da kırdığı 240,3 puanlık önceki rekoru geride bıraktı. Hintli Manu Bhaker uzun bir farkla üçüncü sırada yer aldı.

Oh, altın madalyayı kazandıktan sonra gözyaşlarına boğuldu. Oh, “Boynumda bir altın madalya olduğuna hâlâ inanamıyorum” dedi. “Belki zamanla buna inanırım. Bu arada bu madalya çok ağır.”

Küçük kartviziti olan tek kişi Kim değildi: Onunki fil iken, Oh'un silahının ucunda küçük mor bir kalbi vardı – ne yazık ki gerçek yarışma sırasında değil, sadece sonrasındaki fotoğraflar için.

Ancak tüm hikayeyi daha da mutlu etmek için: Kim, aynı zamanda Paris'teki sporcular köyünde oda arkadaşı olan Oh için bundan daha mutlu olamazdı.

Kim, Associated Press'e “O benim küçük kız kardeşim gibi” dedi. “Onlarla her zaman ilgilenmek ve her zaman yanlarında olmak istiyorum. Bu yüzden altın madalyayı kazandığında özellikle mutlu oldum.”

“Onu rakibim olarak görmüyorum. Olimpiyatlar büyük bir sahne ve biz altın ve gümüş kazandık. O madalyaları kazandığımızda Koreli olduğumuz için çok gurur duyduk.”

Bir spor olayı ya da atlet esas olarak bir mem haline geldiğinde, genellikle insanlar daha sonra bunların farkına varır ve sonra tekrar ortadan kaybolurlar – belki de insanların “Ah evet, bunları hatırlıyorum” diyeceği bir sonraki benzer küresel etkinliğe kadar.

Ancak bu sefer internet, Cuma günkü 25 metrelik tabanca yarışmasında yarışırken Kim'i tüm nişancılığıyla görmek için ikinci bir şansa sahip olacak. Ve daha iyiye gideceğinden oldukça emin görünüyor.

“Ben her zaman kendime güveniyorum… Ben, Kim Yeji, ne olursa olsun altın kazanacağım.”