Keegan Bradley, 2025 ABD Ryder Cup takımı ve yeni bir şeyin başlangıcı

semaver

New member
NEW YORK – Google Meet görüşmesi bir buçuk saat sürdü ancak kesinlikle beş dakika sonra sona erdi.

Tiger Woods'un resmi olarak emekli olmasıyla (yıllarca olmasa da aylarca lider olarak görülmesinin ardından) soru şu: Bethpage Black'te 2025 ABD Ryder Kupası takımının kaptanlığını kim yapacak?

Roma'da Marco Simone'a verilen beş puanlık kayıp, ABD takımının hafızasını bulandırdı. Avrupa takımının kaptanı Luke Donald, yenilgiden sadece sekiz hafta sonra görevine iade edildi. Aniden, Woods sonunda kaptanlığın kendisi için çok fazla olduğuna karar verdiğinde, PGA Tour ile PIF arasındaki müzakerelerin yanı sıra, Amerikalılara bir yedek plan bulma görevi verildi. Saat ilerliyordu. 45. Ryder Cup'a hâlâ on üç ay var.

Görevden ayrılan PGA of America CEO'su Seth Waugh, Justin Thomas, Jordan Spieth, PGA of America Başkanı John Lindert, Başkan Yardımcısı Don Rea ve ABD Takım Yöneticisi John Wood, bir sonraki ABD kaptanına karar vermek için geçen ay Gezginler Şampiyonası sırasında bir video görüşmesinde bir araya geldi.

Kalan adayların tümü, ABD ekibinin 2014 yılında uyguladığı ve PGA Tour oyuncularını kaptanlığa giden yolda kaptan yardımcısı rolüyle yönlendiren bir sistem olan Ryder Cup görev gücünden geldi. Ryder Cup'ın ana dayanakları Fred Çiftler, Stewart Cink ve iki kez kaptanlık yapan Davis Love III'ün yer aldığı kadro, bienal etkinliğinde rakipsiz bir deneyime sahip oldu. Ancak hiçbiri Amerikalıların ihtiyaç duyduğu ilgiyi uyandıramadı. Roma'daki ezici yenilginin ardından ABD takımı kalıpların dışında düşünmek zorunda kaldı. Marco Simone'a karşı zayıf liderliği nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalan Zach Johnson aday değildi.

Kararda doğrudan yer alan ve kendisine özgürce konuşma hakkı tanınmasına izin verilen bir kaynağa göre, Woods'un 2025 için kaptanlığı reddetme kararı “kuşak değişiminin” kapısını açtı. Amerikalıların “yara bandını söküp” risk almanın zamanı geldi.

Kaynak, PGA rolünden emekli olduğunu duyurmasına sadece birkaç gün kalan Waugh'un, Ryder Cup Komitesi konferans görüşmesi sırasında Keegan Bradley'in adını ilk anan kişi olduğunu söyledi. Grup, Waugh tarafından derlenen isim listesine dayanarak olasılıkları değerlendirdi. Bazıları bekleniyordu, bazıları ise görünüşte beklenmedikti. Daha önce Ryder Cup'ta yarışmamış bir isim oyuna dahil edildi.

Ancak yalnızca bir kişi toplantıdaki altı katılımcının da 10 saniyelik bir ara vermesine neden oldu: Bradley.

Altı Ryder Cup'ın yardımcılığını yapan Wood, “Keegan'ı seçtiğimizde herkes oturdu ve 'evet, o adam bu' diye düşündü” dedi. “Liste oldukça uzundu. Elbette kimseyi dışarıda bırakmak istemedik. Keegan'a vardığımızda karar oybirliğiyle ve hızlı bir şekilde verildi.”

Bradley'nin Ryder Cup'a karşı muazzam bir tutkusu vardı, bir PGA Şampiyonası kazandı, St. John's Üniversitesi'nde üniversitede golf oynadı ve Bethpage Black'te takım arkadaşlarıyla haftada bir kez antrenman yaptı. Spieth heyecanını dile getirmekte hızlı davrandı. Aynı kaynağa göre, üç kez büyük şampiyon olan oyuncu, “Bazı kararlar kulağa pek eğlenceli gelmiyor” dedi. “Keegan için oynamak kulağa eğlenceli geliyor.” Dakikalar sonra komite nihai kararını verdi.

2023 takımının dışında kalan ve 2014'ten beri etkinlikte yarışmayan 38 yaşındaki Bradley'nin bir sonraki Ryder Cup kaptanı olması bekleniyordu.

Yarışmaya katıldığından bile haberi yoktu.

ABD Ryder Cup organizasyonunun değişmesi gerekiyordu.

Ryder Cup görev gücü, başlangıçta kariyer başarılarına göre uzun süredir kaptanlar atanan ABD yapısının dönüşümünü kolaylaştırmak için oluşturuldu. ABD ekibine tanıdık yüzler getirmek ve Başkanlık Kupası da dahil olmak üzere etkinlikten etkinliğe süreklilik sağlamak için bir plan geliştirdi. Ancak ne zaman bir kaptan, kaptan yardımcısı olarak yeni isimler atamak yerine icra koltuğunda kendisinden önce oturanlara yaslansa, bu, Woods ve Phil Mickelson'ın on yıl önce mücadele ettiği aynı sorunu, yani daha aşina olan liderleri, yeniden yarattı. Şampiyonlar Turu, modern PGA Turu'ndan daha iyidir.

Kaynağa göre Waugh'un gruba söylediği gibi, görev gücü “değişimi etkilemek için kurulmuştu ve artık değişimsizliğin temsilcisi haline geldi.”

Johnson'ın 2023 Ryder Cup'taki liderliği sorunu özüne oturttu. Kaptan yardımcıları olarak Aşk, Çiftler, Cink, Jim Furyk ve Steve Stricker'ı seçti ve oyuncular (ortalama yaş 30,33) ile liderlik (55,6) arasında önemli bir kuşak farkı yarattı. Johnson daha sonra kaptanlık seçimini kullanarak PGA Tour'da birlikte çok zaman geçirdiği bilinen Spieth, Thomas ve Rickie Fowler'ı seçti. Thomas kariyerinin en kötü sezonunu geçirdi ve Spieth'in karısının ikinci çocuğu iki hafta önce dünyaya geldi. Johnson, bazı ekip üyelerinin isteklerine karşı çıkıp diğerlerini dinleyerek tanıdık eşleşmelere (Thomas ve Spieth gibi) güvenmeye devam etti. Plan geri tepti ve Johnson adam kayırmacılıkla ve bir “erkek kulübü” işletmekle suçlandı. ABD Ryder Cup takımının en az bir eski üyesi Bradley'nin yeni bir başlangıç yapmasını umduğunu söyledi.

Roma'daki feci yenilgi, Zach Johnson'ın itibarını zedeledi ve ABD takımı içinde değişikliklerle ilgili tartışmaları ateşledi. (Paul Ellis/AFP, Getty Images aracılığıyla)

Takımın Roma'daki ezici yenilgisinin ardından herhangi bir kriz toplantısı olmasa da, “aynılığın yankı odasından” kaçmak için ortak bir çaba vardı. Ryder Cup komitesi, ABD takımının modernleşmesi gerektiğini ve Bradley'nin kaptanlığının doğru yönde atılan ilk büyük adım olacağını hissetti.

Woods'un yarıştan çekilme kararı bu hamleyi mümkün kıldı. 2023'te Roma'da takımın kaptanlığını yapma fırsatını geri çeviren Woods'un artık Bethpage Black'te ABD takımına liderlik etmesi planlanıyordu. Woods, aylarca Amerika PGA'sıyla iletişim kurarak bu rolü üstlenip üstlenemeyeceğini düşünürken kararının son tarihini erteledi. Woods bir görevi üstlendiğinde o işe yüzde 100 çaba harcamasıyla tanınır. Şu anda bölünmüş olan profesyonel sporun PGA Tur Politikası Kurulu'nda oyuncu direktörü olarak yeniden birleştirilmesine yardımcı olmasına rağmen, Ryder Cup taahhüdünü yerine getiremedi. ABD Açık'tan kısa bir süre sonra Woods resmi olarak kaptanlığı reddetti.

“Bu gelecekte bir takımın kaptanı olmak istemediğim anlamına gelmiyor. Zamanının geldiğini hissettiğimde ringe şapkamı çıkaracağım ve kararı bu komitenin vermesine izin vereceğim” dedi Woods.

15 kez büyük şampiyonun kararından önce değişim işaretleri vardı.

ABD takımının “yöneticiliği” gibi yepyeni bir rol, NBC'de spor analisti olan eski yardımcı yardımcı Wood tarafından yaratıldı ve dolduruldu. Görev gücü üyeleri, B Planı kaptan listesi tartışmalarının dışında tutuldu. Love III, Bradley'nin resmi açıklamasından önce “Artık resmi olarak konunun dışındayım” dedi. “Kimseden haber almadım, Zach'ten bile.” Phil Mickelson, LIV Golf'ün yükselişinde liderlik rolünü üstlendiğinde Ryder Cup işinden emekli oldu.

Grubu Bradley'e yönlendiren bir dizi faktör vardı. Ancak Woods'un geri çekilmesi dramatik bir şeyi mümkün kıldı.

Golf Channel yayınına geri sayım başladığında Bradley, Times Meydanı'ndaki Nasdaq binasında Amerika PGA başkanının ve ışıltılı Ryder Cup kupasının yanına oturdu. Hiç görüşmediği bir iş ilanıyla ilgili soruları yanıtlamadan önce gözleri fal taşı gibi açıldı.

Bradley Salı günü, “Hayatım boyunca hiçbir şeyin beni bu kadar şaşırtacağını sanmıyorum” dedi. “Hiç bir fikrim yoktu. Bunu anlamam biraz zaman aldı. Göz ardı edilen bazı insanların yanında kendimi pek rahat hissetmedim. Bu zor bir düşünce ve andı.”

Bradley, Ryder Cup komitesinin kararından ilk olarak 23 Haziran'da, Hartford, Connecticut'taki Gezginler Şampiyonası'nın son turunun ardından Pazar akşamı yapılan bir telefon görüşmesinde haberdar oldu. Waugh, Johnson ve Lindert, Vermont yerlisiyle temasa geçti ve ona haberi verdi.

Günler önce grup, Ryder Cup kaptanı hakkındaki konuşmasında Bradley'den ilk kez bahsetmişti. Kararlarını açıklamak için turnuvanın bitmesini beklediler.

Bir yıl önce Bradley, ABD Ryder Cup takımının dışında bırakıldı. Bir yıl içinde bu takımın liderliğini üstlenecek ve 1963'teki Arnold Palmer'dan bu yana en genç oyuncu olacak. Bradley'nin pozisyonu resmi olarak kabul etmesi birkaç gün sürdü. İlk başta bunu hak etmediğini düşündü ve bugüne kadar neden seçildiğini tam olarak açıklayamıyor.

Bradley, “Bilmiyorum, hala çözmeye çalışıyorum” dedi. “Ama bu işi yapabileceğimi biliyorum.”

ABD Ryder Cup takımı, liderlik stratejisinin bir parçası olarak Bradley'nin etkinlikteki coşkusuna güvenecek. (Jamie Squire/Getty Images)

Bradley vedalaşmadan önce Woods'la sorumluluk hakkında uzun uzun konuştu; hatta 82 kez Tour kazananını basın toplantısının sabahında aradı. Üç gün boyunca Waugh'la sık sık sohbet etti. Bradley kaptanlığı kabul etmekte kararlıydı ama ek desteğe ihtiyacı vardı. Kendisinin sadece takım elbiseli yönetim kurulu üyeleri tarafından seçilmediğini hatırlattı. İki meslektaşı Thomas ve Spieth tarafından seçildi.

Bradley, “Bir oyuncu olarak benim için en önemli şey diğer oyuncuların görüşleridir” dedi. “Benim için en önemlisi bu.”

Bradley'nin ekip üyeleriyle yakın koordinasyonu, ABD Ryder Cup liderlik stratejisinin yenilenmesini temsil edecek. Salı günü, altı kez PGA Turu kazananı genç kaptan yardımcılarını atama arzusunu dile getirdi. Dürüstçe, Ryder Cup puan listesi yoluyla takıma hak kazanmak için çalışmaya devam edeceğini söyledi (şu anda sıralamadaki en iyi altı oyuncu takımı oluşturuyor, ancak kaptan olarak daha fazla otomatik eleme isteği ekleyebileceğini belirtti). Gelecekteki seçimlerinde LIV oyuncularına karşı her türlü önyargıyı kınadı.

Bradley, “Takıma en iyi 12 oyuncuyu alacağım” dedi. “Nerede oynadıkları umurumda değil… LIV olayları konusunda endişelenmiyorum.”

Gençlik. Analitik. Bethpage Black'le kişisel bir bağlantı. Bradley, Ryder Cup kaptanlığı için şaşırtıcı bir seçim olabilir ama mantıksız bir seçim de değil.

Kendisi değişimin son simgesi haline geldi ve ABD takımı itibarını ve Ryder Cup kupasını elde etme çabasını onun başarısına bağlıyor.

(En üstteki fotoğraf: Seth Wenig / AP)