Jackie Robinson heykeli yıkıldıktan sonra Wichita bir beyzbol ligi etrafında toplandı

semaver

New member
Bob Lutz, günlük radyo programından önce işten çıkıp eve doğru yola çıktığında geçen perşembe öğlen vaktiydi. 2013 yılında kurduğu kar amacı gütmeyen beyzbol ligi League 42'nin ofislerinden Wichita, Kansas'taki 17th Street'e baktı. Yağmurlu ve bulutlu bir günde, ligin 2021'de diktiği Jackie Robinson heykeline baktı. Heykel, umudun ve dayanıklılığın simgesiydi. Ancak Lutz, beyzbolun renk bariyerini aşan adamın bronz tasvirini göremedi.

Lutz bir an için sisle kaplı olup olmadığını merak etti. Gözlerini kırpıştırdı. Tekrar baktım. Kendisiyle ilgili şüpheleri olduğundan binadan bir asistanı yanına çağırdı. Kadın da heykele bakmış ama görememiş.

Çok geçmeden caddenin karşı tarafına geçtiler ve burada kayıp bir heykelin tuhaf halüsinasyonu gerçeğe dönüştü. Jackie Robinson, ayakkabısının ucunun hemen üzerinde bir kesikle kayıptı.

Lutz, “Duygular çok yoğundu” dedi.

Aşağıdaki hikaye ulusal manşet oldu. Gözetleme videosunda insanların Perşembe gece yarısı civarında Jackie Robinson Pavyonu'na girip 75.000 dolarlık heykeli kaldırıp bir kamyona yerleştirdikleri görüldü. Wichita polisi geri dönmelerini talep eden bir basın toplantısı düzenledi.

“Toplumumuzdaki çocukların ve ailelerin bir Amerikan ikonu olan Jackie Robinson'un ve beyzbol oynama oyununun hikayesini öğrenmek için bir araya geldiği bir parktan Jackie Robinson'un heykelini kaldırma cesaretini gösteren kişilerin eylemleri beni hayal kırıklığına uğrattı.” Wichita Polis Şefi Joe Sullivan Cuma günü düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi. “Bu hepimizi üzmeli.”

Lutz'un en büyük korkuları çok geçmeden gerçekleşti. Salı sabahı Wichita İtfaiye Departmanı, Garvey Park'ta çöp kutusu yangını raporlarına yanıt verdi. Yangın söndürüldü. Robinson heykelinin bazı kısımları küllerinde kaldı.

Heykelimiz Wichita'daki Garvey Park'ta bulundu, söküldü ve yakıldı. Birazdan basın toplantısı başlayacak.

— Bob Lutz (@boblutz) 30 Ocak 2024
Hırsızlık ve yıkımın ırksal nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirsiz olsa da bu eylem, 42. Lig'e yatırım yapanlar ve daha geniş beyzbol camiası arasında ilgi uyandırdı.

Lutz, “Çalındığından beri hayal kırıklığına uğradım” dedi. “İnsanların böyle bir şey yapması anlaşılır gibi değil. Ancak insanlar bu kadar iğrenç bir şey yaptıklarında, aynı derecede iğrenç bir şey yapmaları da sürpriz olamaz. Ben şok olmadım. Sadece olan bitene üzüldüm. İnsanların heykelimize, özellikle de Jackie Robinson'un heykeline saygısızlık etmesi çok yazık.”

League 42, 2013 yılında Lutz'un fikriyle kuruldu. Uzun süredir gazeteci, radyo sunucusu ve ömür boyu beyzbol aşığı olan bu kişi, beyzbol oynayan genç Amerikalıların sayısının azalmasıyla ilgili hikayeleri okuduğunda ve istatistikleri gördüğünde cesareti kırılmıştı. Artan maliyetler ve seyahat topu kültürünün yayılması, oyunu her zamankinden daha az erişilebilir hale getirdi.

Lutz, “Küçük çocukların, özellikle de siyahi çocukların beyzbol oynamaktan dışlanması beni rahatsız ediyordu” dedi. “Her çocuğun bu fırsata sahip olması gerektiğini düşünüyorum.”

Yerel ortakların yardımıyla Lutz, aile başına 30 dolar ücret alan uygun fiyatlı bir lig oluşturmaya çalıştı. League 42 forma ve ekipman sağlar. Kayıt sayısı 600 çocukla sınırlıdır; bu, nicelikten çok niteliğe odaklanmanın bir yoludur.

Lig, adını Lutz ve diğerlerinin bu konu hakkında buluştuğu ilk günlerde aldı. Birkaç kişi isim söyledi. Hiçbiri yapışmadı. Sonunda gruptan biri Jackie Robinson'u onurlandırma fikrini ortaya attı. Hemen ardından başka biri yanıt verdi: “Neden buna 42. Lig adını vermiyoruz?”

Lutz, “Sanki yıldırım çarpmış gibi” dedi. “Bizim için bariz isimdi.”

Lig kendi yolunu çizip üye sayısını artırırken Lutz, Robinson'un mirasını çeşitli şekillerde taklit etmeye çalıştı. Birlik eğitim programları sunuyor ve ırkçılık, şiddet tehditleri ve insanlığın en kötü dürtülerinin çoğu karşısında Robinson'un öncü ruhunun önemini öğretiyor.

Lig 2014 yılında 16 takım ve 200 çocukla başladı. 2020 yılına gelindiğinde 44 takıma ulaştı. 2015 yılında League 42, tesislerini iyileştirmek ve McAdams Park'ta üçüncü bir saha kurmak için şehirden 1,5 milyon dolarlık bir katkı aldı.

Sonunda lig, değerlerinin ve misyonunun sembolü olarak Robinson'un bir heykelini dikmeye çalıştı. League 42, isim, resim ve resim hakları avukatlarına danıştı ve Robinson ailesinden ve Jackie Robinson Vakfı'ndan izin aldı. Wichita topluluğu heykel için para topladı ve komisyonu yerel sanatçı John Parsons'a verdi. Robinson heykeli 2021 yılında dikildi.

Heykel 2021'de açılacak. (League 42'nin izniyle)

Üç yıldan kısa bir süre sonra o heykel ortadan kaybolunca tepkiler yoğun oldu.

Lutz o gün Facebook'ta “Yakın bir arkadaşımı veya akrabamı kaybetmiş gibi hissediyorum ve öfkem çok büyük” diye yazdı. “Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum.”

Ancak Lutz, hızla artan destek karşısında şaşkına döndü. Wichita'dan ve çok uzaklardan insanlar öne çıktı. Topluluk üyeleri bir tür nöbet için Jackie Robinson Pavilion'da toplandı. Heykelin bir zamanlar bulunduğu yere güller ve 42 rakamının yazılı olduğu kırmızı bir şapka yerleştirdiler. Çiçeklerin üzerinde kalp şeklinde bir not yazıyor: Seni özledik. Orijinal heykelin kalıbının hâlâ kullanılabilir olduğunu gördüler ve GoFundMe hesabından yeni bir heykel için iki günde yaklaşık 50.000 dolar toplandı.

Çalınan Jackie Robinson heykelimizin bulunduğu yerde sıcak olmasa da güzel bir buluşma yaşadık. Dışarı çıkan herkese teşekkür ederiz. Bir arada olmak ve özellikle birçok çocuğumuzu ve oyuncumuzu görmek güzeldi. Onu seviyorum. pic.twitter.com/3jHwUYfJJS

— Bob Lutz (@boblutz) 27 Ocak 2024
Lutz ayrıca, 2022'de 42. Lig'i ziyaret eden ve Robinson heykeliyle fotoğraf çeken Kansas City, Missouri'deki Negro Ligler Müzesi başkanı Bob Kendrick'ten de cesaret verici sözler aldı. Kendrick ona “Arkanı kolladık” dedi.

Kendrick, “Müzenin misyonunun bir parçası olan, her renkten çocuğa bu oyunu oynama fırsatı sağlamak için son derece değerli çalışmalar yapıyorlar” dedi. “Amerikan beyzbolunun değerli bir parçasını ve onun geçmişini korumak için buradayız. Oyunumuzu geliştirmede de önemli bir rol oynuyoruz.”

Kendrick, heykelin kaybının toplumda hâlâ var olan nefretin talihsiz bir hatırlatıcısı olabileceğini söyledi.

Kendrick, “İlerlemeyle birlikte unutma eğilimi de geliyor” dedi.

2021'de Georgia, Kahire'deki yerel halk, Robinson'un doğum yerinin anısına dikilen tarihi bir tabelanın pompalı tüfekle ateşlendiğini keşfetti. Yetkililer, “Zenci Amerikalı” ve “Beyzbolun Renk Bariyeri” kelimelerinin etrafındaki hasarın arttığını kaydetti. Major League Baseball, Georgia Tarih Derneği'ne 40.000 dolarlık bir hediye vererek karşılık verdi ve Robinson adına yeni bir kalem ve bağış fonu oluşturulmasına izin verdi.

Wichita polisi hırsızlığın faillerini aramaya devam ederken topluluk da grubun arkasında toplanmaya devam ediyor. Lutz'u duygusal olarak farklı bir şekilde etkiledi.

Kendrick, uzaktan 42. Lig ile onurlandırdığı adam arasındaki paralellikleri gözlemliyor.

Kendrick, “Heykeli çalabilirsiniz ama Jackie'nin temsil ettiği ruhu çalamazsınız” dedi. “Sanırım kamuoyunda gördüğünüz şey, kötülüğü yenmek için iyinin üstesinden gelme konusunda Jackie Robinson benzeri bir kararlılık. Ve ne zaman insanlıktan vazgeçmeye hazır olsanız -ki insanlıktan vazgeçemeyeceğimizi biliyoruz- insanlık öne çıkıyor ve bize zaten bildiğimiz bir şeyi hatırlatıyor: kötü insanlardan daha iyi insanlar var. Her zaman böyleydi ve her zaman böyle olacak.”

Heykel çalındığından beri Lutz, Facebook sayfasında sürekli olarak güncellemeler sağlıyor. Salı günü yaptığı bir paylaşımda heykeli çalıp yakanların bilinmeyen nedenleri hakkında yorum yaptı. Bunu neden yaptılar? Pişmanlık mı duydular? Jackie Robinson'u tanıyor musunuz ve onun neden bu kadar dokunaklı bir umut sembolü olarak kaldığını biliyor musunuz?

Lutz, “Önümüzdeki günlerde failler hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyorum” diye yazdı. “Eğer Leslie Rudd Öğrenim Merkezindeki ofisime getirilselerdi kızmazdım. Burada sorduğum soruları onlara da sorardım. Ve umarım dinlerim.”

(En üstteki fotoğraf: League 42'nin izniyle)